Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


dopalnitelni_moduli:selmatic_plus_analizi:glaven_prozorec

Главен прозорец - изглед

Главния прозорец на SelMatic Анализи има следния изглед:

При стартиране, програмата търси поддиректория Analysis на текущата директория (ако няма, я създава) и показва всички текущи директории, които са в нея, както и файловете в тях. Изгледа като цяло покрива Windows Explorer и неговата работа (например с провлачване (drag&drop) може да премествате файлове от една папка в друга и т.н.). В ляво са разположени директориите (папки и подпапки), а в дясно са техните съставни части (подпапки и файлове).

В така показания пример са заложени Анализ продажби, Анализ доставки, Анализ печалба, Анализ производство и Финансови. Те от своя страна, като поддиректории, вклюват групи от анализи по позиции и суми, KPI.

В това приложение нямат отношение никакви групови политики и настройки от SelMatic Plus.

Всеки един анализ (т.е. неговия шаблон) се намира във файл с разширение „.smpa“, който се стартира (отваря) с двойно кликване върху него.

Файловете „.smpa“ може да бъдат изпращани по имейл, skype и т.н.. Може да поставите „.smpa“ файл на произволно място на компютъра и при двойно кликване върху него, директно ще се зареди SelMatic Plus Анализи и избрания анализ (файл) ще се отвори.

Програмата може да се стартира и ръчно с параметър кой анализ да отвори, например: c:\selmaticplusanalysis.exe /open=”c:\test.smpa”

Филтри

Целта на тази филтрация е, преди да се стигне до обобщаване на данните в самите анализи, да се филтрира колкото се може по-голяма част от тях, с цел анализите да работят с по-малки масиви от данни и съответно - по-бързо.

Предварителната филтрация е различна от филтрирането на данните вътре в анализите.

Системата поддържа филтрация по период (от/до) и обект(и).

Почти за всеки източник на данни предварително задавате период, за който да се селектират данните.

По подразбиране е зададен период за последните три месеца, като датите се актуализират автоматично, спрямо текущата дата.
Вие определяте, според спецификата на анализа, за какъв период желаете да се обобщят резултатите в конкретния анализ - дни, седмица, месец, 6 месеца, година и т.н.. При необходимост може ръчно да задавате началната и крайната дата на периода.

Не всеки източник на данни може и има нужда да бъде филтриран по обект. За бази данни, съдържащи малък брой обекти или за анализи, нямащи общо с обекти, този филтър няма смисъл.

При маркиране на отметка за даден обект, той се добавя като филтър. При избор на повече обекти, номерата им се добавят, разделени със запетая.

Зададения период и/или обект (и), при опресняване на конкретен анализ се визуализират в долния ляв ъгъл на прозореца -

За да работи филтрацията по обекти и/или по период е необходимо експерта, съставил SQL-а на източника на данните, изрично да е приложил филтрация (и да е съобразил точно как да го направи) - за повече подробности вижте статията Макроси за филтриране по обекти и периоди.

Възможно е да има източник на данни, за който в SQL кода, да не е заложено използването на период или филтриране по обект, поради простата причина, че естеството на анализа не го налага. Тогава, при опресняване на данните, вместо период (от дата - до дата) или обект(и) е посочено, че те не се поддържат от източника на данни:

С излизане на версия 2011.10/м.12.11 е добавена опция за филтриране на данните за анализите по "Групи позиции 1". На потребителят се дава възможност да направи множествен избор измежду съществуващите групи позиции в базата данни. Филтрирането може да се извърши на ниво група и/или подгрупа.
За посочване на дадени групи позиции като филтри избирате бутон от главния панел:

Отваря се прозорец за избор на групите позиции.

При избор на един възел (чека е отметнат), то всички подгрупи (деца) на дадената група автоматично приемат статуса на избор на текущият възел. Ако всички подгрупи са избрани или неизбрани (без отметка в чекбокса) то групата приема същия статус. Това действие се повтаря за родителската група, докато не се стигне група, която е от първо ниво.

Статусите на родителски групи се променят, както следва:ако дадена група има подгрупа (една или няколко), която е избрана и друга подгрупа (една или няколко), които не са избрани (възможно е да е неизбрана или с частичен статус) то на групата се поставя частичен статус.

Условието действа по следният начин:

  1. Ако няма нищо избрано, то се приема, че е избрано всичко.
  2. Всеки останал избор се възприема по следният начин: ако е избран възел X.Y. и той има подвъзли които са също избрани, то в условието ще присъства само „Група код започва с X.Y.“, като това автоматично ще включи и подгрупите

С излизане на релийз 2012.7 в рамката на прозореца на всеки един анализ, подобно на филтрите за „Дата“ и „Обект“ е добавена информация и за филтъра по „Групи Позиции 1“.

Бутони

В случай, че използвате филтриране по обекти, то с бутон едновремнно зареждате като филтър всички налични обекти в източника на данни, а с бутон изчиствате полето за филтър.

С бутон или Backspace се връщате стъпка назад, т.е. в по-горна директория, а с бутон директно се прехвърляте на главната директория Analysis.

С избор на бутон създавате нова папка за анализи - , а съответно с бутона , под нея може да създадете нов анализ.

.

Приложението има възможност за смяна на темата на самия екран, т.е. вие сами може да сменяте цветовата гама на прозорците със стандартни или офис теми (скинове). Може да задавате тематични изгледи - пролет (Springtime), лято (Summer 2008), зима (X mas 2008 Blue), валентинки (Valentine), хелоин (Pumpkin) и т.н.

Смяната на темата се прилага за цялото приложение - както за главния екран, така и за всеки един анализ.

Пример: Тема - Пролет (Springtime)

Последно използваната тема и последно използвания бърз избор на период се помнят за локалния Windows потребител.

Добавяне на лого

Допълнителна възможност, която дава приложението, е в главния панел (в долния ляв ъгъл) да се включи логото на клиента (партньора).

Файлът с конкретното лого трябва да се постави в директорията, където се намира SelMaticPlusAnalysis.exe, записан под името SelMaticPlusAnalysis.png или SelMaticPlusAnalysis.jpg.
В случай, че имате и двата файла, то с приоритет е „.png“ файла.

Препоръчва се формат „.png“, защото той дава възможност да се дефинира Прозрачност (фон). Това е необходимо, тъй като програмата използва теми, а някои теми (напр. Pumkin) използват много различни цветове за фон.

Размерът на самата картинка се препоръчва да е 220 х 50 пиксела.

Изискванията за корпоративна идентичност на Селматик ЕООД налагат партньорските лога да не бъдат по-големи от това на SelMatic Plus. Поради тази причина, ако се зареди по-голямо лого, то ще се скалира автоматично, пропорционално до споменатия размер и е възможно това да влоши качеството на външния му вид. За да се избегнат подобни несъответствия, препоръчваме изображението да се обработи предварително до посочения размер.


Съдържание

Анализ - основни настройки и начин на работа

dopalnitelni_moduli/selmatic_plus_analizi/glaven_prozorec.txt · Последна промяна: 2018/01/11 15:34 от 127.0.0.1