Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


supto:sigurnost:synchronizacia

Синхронизация на данните

Основната концепция на продукта A-SUPTO SelMatic ERP е, че функционирането му не зависи от интернет свързаността.

За целта се използва разработена от Селматик ЕООД технология за репликация (синхронизация) на данните между индивидуалните бази данни на отдалечените обекти и централната база данни.

За всяка промяна в базата данни, която се извършва, автоматично се създава синхронизационен лог, който се изпраща автоматично при наличие на свързаност (интернет и/или VPN) със сървъра, на който е централната база . Синхронизацията на данните се активира автоматично при всяка една транзакция (всяко едно логнато действие). Това означава, че каквато и да е модификация на данни се синхронизира в реално време (при наличие на свързаност със сървъра, на който е централната база).

В случай, че няма свързаност до централната база данни всички промени ще бъдат логнати в таблица в съответната база данни и изпратени напълно автоматично в момента на поява на връзка.

Задължително съществува една централна база данни, в която се събира цялата информация (това е и базата, която се архивира) и е възможно да има неограничен брой отдалечени/синхронизиращи бази данни (КОМ модули от комуникационни модули).

Информацията се репликира условно в зависимост от организационните единици.

Например ако имаме следната организационна структура:

Всеки документ засягащ Обект 1 задължително се синхронизира с Централната база данни и с тази на Обект 1. Ако има други ком модули, които са конфигурирани да получават документите на обект 1, централната база ще генерира автоматично синхронизационен лог и за тях, като след успешна синхронизация ще са видими и в другата/другите бази. Всеки документ, който засяга повече от един обект (Например документ за Местене на стока от обект 1 към обект 2) се синхронизира с базата данни на съответния обект (т.е. с тази на обект 1 и на обект 2), както и с всяка друга база настроена да получава документите на обект 1 и/или обект 2.

Всяка една от базите данни се нарича “Комуникационен модул” (КОМ модул), като обикновено Централната база е КОМ 0 или 1. Всяка една от базите данни притежава собствени генератори за уникалните номера на номенклатури, документи и т.н., като номерът започва с номера на самият КОМ модул (база данни) и по този начин много лесно може да се определи къде е създаден даден запис.

Във всяка една от таблиците в базата данни се съдържа поле COM_ID, в което се записва в кой комуникационен модул (коя база данни) е създаден съответният запис.

Предимства на технологията за синхронизация:

  • Системата е независима от интернет свързаността, което осигурява безпрепятствен продажбен процес в локалните търговски обекти дори и при ситуация на технически проблем и липса на интернет свързаност;
  • Отдалечените обекти може да работят независимо от централната база без никакви функционални различия при липса на връзка;
  • Всички промени извършени на ниво номенклатури (създаване на позиции, промяна на цени, задаване на права на достъп и т.н.) се изпращат автоматично към отдалечените обекти;
  • Всяко действие, което засяга повече от един обект се изпраща автоматично на всички засегнати страни;
  • Данните се съхраняват едновременно в централната база данни и в локалните бази на отдалечените обекти;
  • В случай на критичен технически проблем, при който някоя от базите данни е трайно унищожена - тя може да бъде възстановена;
  • Сървъра на централната база данни може да бъде спрян за извършване на поддръжка без това да засегне работата на отдалечените обекти;

ВАЖНО: Технологията за синхронизация на данни извършва репликиране/ копиране/ клониране на данни и разпращането им в повече от една локална база данни. Технологията не може да се използва за триене или модифициране на номенклатури и/или документи.

Конфигурация на синхронизацията

Технологията на синхронизацията е изцяло разработена от Селматик ЕООД и не е възможно да бъде извършена неоторизирана промяна по нея. Настройките на синхронизацията са защитени с парола от производителя и може да бъдат извършвани само от служители на Селматик ЕООД.

Конфигурацията на синхронизацията е достъпна на сървъра, на който се намира централната база данни и се стартира с отделно ехе .

В настройката на Комуникационните модули се описват кои са КОМ модулите и кои са техните уникални номера. Обикновено (не е задължително) в наименование на КОМ модула се записва името на отдалечения обект.

Примерна настройка:

След това се извършва настройка на Общи обекти, т.е. описва се кой КОМ модул от кои обекти се интересува. Това определя дали документите за тези обекти ще бъдат изпращани към съответната отдалечена база данни (КОМ модул). Всички номенклатури са общи за всички бази данни.

Примерна настройка:

Мониторинг на синхронизацията

Предлага се възможност да се извършва централен мониторинг на статуса на синхронизиране на всяка една отдалечена база данни.

Разработена е програма, с която може да се следи състоянието на синхронизацията между Централната база данни и всички синхронизиращи КОМ модули. Тя може да бъде достъпена на клиентският сървър от .

Мониторинга е оформен във вид на справка и може да бъде филтриран, така че на екран да се визуализира информация само за определен КОМ модул.

Вижте още Мониторинг на синхронизация - основни положения; Групови политики/Други - при вграден Мониторинг на синхронизацията; Синхронизация - защити, логове, възможност за изпращане на имейл при грешки

Към СУПТО Съдържание

supto/sigurnost/synchronizacia.txt · Последна промяна: 2020/08/25 08:18 от t.lalova