Това е стара версия на документа!
Резюме:
Важно:
Концепцията на справките е, че всички справки в системата са къстъм, те са вътре в базата данни. Програмата първоначално е с пакет стандартни справки, като голямо предимство е, че реално те също са модифицируеми. Възможно е произволна справка, която се разпространява със системата, да се модифицира бързо и лесно, ускорява се драматично къстъмизирането на справки/скриптове.
Системата позволява да се оптимизират максимално справките, и да се използват конкретно по предназначение и по този начин драматично да се увеличи обемът данни, с който може да работи системата.
Генерално справките имат определен източник на данни, който се задава от програмист. Той настройва входните филтри, които може да има справката, като впоследствие консултантът може доста да разшири тези настройки (да се надписват колони, да се махат, скриват и т.н.).
Източникът на данни е зададен от програмист с определени параметри, а впоследствие за всеки документ могат да се създадат неопределен брой изгледи (с различни параметри) на тези данни.
Филтрите на справките могат да се подредят по какъвто начин прецени консултанта (на страници; някои да не са визуализирани, въпреки че програмистът ги е дал като възможност и т.н.).
Справката се изпълнява с бутон за „Изпълни“, като има и възможност за печат, който не се осъществява чрез report builder, тъй като информацията е представена в грид и има възможност за абсолютно произволни групирания, сумирания, графики и т.н., поради което печатът е чрез стандартен печат.
Голямо предимство е възможността резултатът от справката да може да се покаже както в обикновен грид, така и в анализ и в графика, като справките могат да имат няколко таблици (грида) едновременно. В състояние сме да направим сложна справка с няколко таблици, структурно различни, които да показват обширна информация по различен начин.
В някои колони на справките потребителя може да попълва данни, също така в справките могат да се закачват скриптове, да има картинки вътре в тях (напр. мини изображенията на позициите) и др..
По подразбиране, когато за първи път се зареди изгледа на справката, наименованията на колоните идват от Data dictionary, но там не винаги могат да се настроят като наименования и като бандове кой как да се наименува в различните справки.
За това е направена възможност когато се натисне десен бутон да се преименува колоната, а за бандовете да се преименуват те (както и възможност за добави нов, изтрий и т.н.), т.е. когато се създават справките трябва да се кръщават и бандовете и колоните.
С редакция на изгледа диаграмата може да е на таб, до данните и т.н., по решение и желание на потребителя.
Справките могат да са дървовидни (пример, скрийншота по-горе със справка папки), като вляво например има дървовидно показана информация, а за всеки ред като се кликне в него може да се отваря втора справка от първата, за да се покажат вътре документите, а оттам може като да се отваря и конкретния документа.
Сравнение:
От Меню служебни - Справки/Скриптове (или от друг възел където е изкаран в главното меню) се достъпва Номенклатурата на Източниците на данни за справките и за Изгледите.
Има два типа източници на данни - SQL заявка и скриптове. В източника на данни е и изходния код на самата справка, който се задава от програмист.
В прозореца в лявата част са визуализирани Източниците, а в дясната Изгледите. Един Източник може да има много Изгледи.
Когато смените фокуса от едната таблица в другата, отгоре в рибона на прозореца се променя контекста на източници на данни и на изглед, защото могат да се правят редакции (Нов, редакция, експорт и импорт) и на двете.
Когато се експортират данните, те се експортират с всичките си изгледи, които са за тях (показват се в долната таблица когато курсорът е позициониран на определен ред с наименованието на източника на данни). Това предоставя възможността справката с източника на данни и изгледите да може да се постави в друга база.
Към всеки един ред от източника могат да се закачат два подизточника, които се контролират от централния. На всеки един детайл може да се извадят по още два, т.е. до трето ниво на вложеност - един master (един главен), в който може да има два детайла и на всеки един от тези детайли може да има по още два детайла.
Пример:
С излизане на релийз 2013.10 е направено поле за „Описание“ към Източниците и Изгледите на Справки/скриптове.
Описанието е и на двете места, защото е важно да го има в източниците, но твърде често с два различни изгледа на един и същи източник може да се постигнат съвсем различни резултати, за това е полезно за тях също да се пише каква им е предназначението.
Има възможност да се „пейства“ вече готово задание вътре в Описанието.
Разделени са и редакцията и изпълнението на справките.
В таблицата със справки/скриптове, в рибона на прозореца има отделни табове, които позволяват създаване на нов Източник на данни, редакция на съществуващ, импорт и експорт, Импорт на изглед към източник и др..
В този таб се съдържат някои главни параметри като наименование на източникът и какъв резултат да се върне на Извикващия елемент - Опресни или Приключи.
Тук се съдържа самият изходен код (източник на данни).
Важно:
Съдържа параметрите – филтри (когато е справка), тъй като може да е справка или скрипт са обединени под наименованието параметри (указва се кое е полето, къде да отиде, таблица, alies, тип на параметъра, възможни условия, кое е подразбиращо се условие, списък за избор и т.н.).
През редакция на източника от този таб могат да се добавят параметри.
Важно:
От този таб се определя кои полета да бъдат редактируеми, да имат картинка, да бъдат с отметка, да имат картинка, да е текст или да осигури данни в определен формат. Самият източник на данни може да зададе, че дадена колона е например изображение (самият грид, за да го покаже като изображение, трябва да разпознава като такова, т.е. да знае какво е това).
Няма ограничения за размера на изображенията, но чрез Групова политика, която указва размера на мини изображенията могат да се създадат ограничения.
По подобие на Търговските документи, това е таб, описващ формулите, според които действа справката.
В таблицата със справки/скриптове, в рибона на прозореца има отделни табове, които позволяват създаване на нов Изглед, редакция на съществуващ, импорт и експорт, Изпълнение.
Може да търсите по номер на изглед като директно въведете номера на изгледа в поле № изглед.
Наименование на изгледа - в полето се задава наименованието на съответния изглед.
Изгледи за главния източник - задава се по какъв начин информацията може да се покаже, а именно в табличен вид и/или в дървовиден изглед, и/или в анализ, което също означава, че главният изглед, едновременно може да се разглежда като подробна детайлна таблица, но като втори таб да се разглежда едновременно същата информация като анализ, т.е. информацията може да се представя и по двата начина.
ключово поле на дървовидния изглед на главния източник и родителско поле на дървовидния изглед на главния източник – С избора на тези полета се посочва кой ред, кой е. Тъй като справките са динамични, тук се определя кои две колони са ID и parent ID (свободен текст, който специалист програмист взима от SQL).
За да се нареди едно дърво, всеки един от елементите трябва да знае кой му е „родителят“, т.е. необходима е колоната, която указва кой е родителят и колоната, която указва кой е уникалният идентификатор на реда (коя е колоната, в която пише кой е родителя).
голяма икона, малка икона, шорткът - една от полезните функционалности на системата, когато направите даден изглед може да му зададете икони и съответно вече където се използва даденият изглед (където е закачен), да се използва неговата икона.
Пример:
Върни резултат отпечатай на изискващия – когато този изглед се извиква в даден Търговски документ или някъде другаде, той когато се изпълни (изпълнява се, затваря се и т.н.), и указва, на който го е извикал да се отпечата (ако извикващият има настроен печат). Оттам са и настройките за подложката по подразбиране (в настройките на самите справки/скриптове).
Някои параметри може да са скрити по подразбиране (например тип на документа, може да се достъпва само от програмист).
Параметрите, които могат да се взимат (например системно име) са дефинирани от програмист в източника.
В източника могат да се дефинират параметри, а в изгледа тези параметри могат да се предефинират. Това позволява програмистът предварително да дефинира определени параметри, които консултантът да промени.
Целта на изгледа е да се зададат подразбиращи се стойности, с които тръгва справката. Първоначално се започва със стойностите, параметрите, филтрите, които програмистът е задал, а върху тях консултантът има възможност да прави промени. Когато вече потребителят има своите изисквания - от наличните се правят промени – реда на прилагане е програмист, консултант, потребител/клиент.
Важно:
Оттук се определя дадения изглед къде може да бъде избран (поставен).
Целта е когато желаете да закачите скрипт на определено място, да не паднат за избор абсолютно всички справки в системата.
Това също позволява и да се предефинират определени свойства към какво може да се закача.
„Достъп до евенти“ - когато сте на реда, се появява контекст за достъпа до „евенти“, като може да се добави, редактира, копира и изтрие определен достъп.
Избор на клас и събитие - от този прозорец се избира в кой клас и в кое събитие да се използва изгледа на справката.
Използвай в клас - Клас, тъй като справки/скриптове могат да се закачат практически навсякъде, класът е всички видове прозорци в системата.
Използвай в събитие - избирате в кое събитие да се използва, като ако се избере символа „*“ означава и на бутон и на всички, а когато е избрано определено събитие – само на него.
Пример:
Справката трябва да е настроена да може да обслужва дадено събитие, за това има настройка коя справка, в кое събитие може да се избира и се преценя да падат за избор възможности, които има логика да се избират.
Ако към дадена справка е необходимо да се закачи втора справка, като скрипт в справка например, може определен ред да се използва като вход за друга справка, която взима параметри от този ред и пуска детайлна информация.
Пример:
Настройките са подобни на познатите за справки/скриптове в Търговските документи.
Важно:
Справката може да се настрои да показва и календар със събития, в който да се отбелязват текущи задачи, срещи и т.н..
Вариантите и възможни комбинации за настройка на базовия скрипт за копиране на Търговски документ са посочени в долната таблица, която също е поместена в таб Описание на Източника на данни на скрипта за копиране.
Може да разгледате подробно базовия скрипт за копиране на документи в excel формат от:
Вижте статията от поредицата „Как да“: Как да боравим с Импорт/Експорт в справки и скриптове], където подробно са описани функциите в таб Импорт/експорт на справките/скриптове. **Допълнителна информация**: **[[spravki:export_v_excel_i_pechat|Справки - експорт в Excel и печат**, Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Менюта, Настройки Търговски документи, Настройки финансови документи, Как да боравим с Импорт/Експорт в справки и скриптове.