Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


speedy:sazdavane_tovaritelnica

Генериране на товарителница

Генерирането на товарителница се извършва посредством бутон „Speedy товарителница“ в документа за Продажба, който се визуализира на база свързан за целта скрипт за създаване на товарителница.

На екран се отваря прозорец, в който трябва да попълните цялата необходима информация за създаване на товарителница за пратката. Част от информацията се зарежда от ТД или от клиента, а друга е от предварително зададени подразбиращи се стойности в конфигурацията на интерфейса.
При необходимост може директно да редактирате и да промените индивидуално всяко едно поле за тази товарителница.

При създаване на товарителница Датата на взимане стандартно е попълнена с текущия ден. В края на работния ден, обаче, не може да се генерира товарителница с текущата дата, защото е невъзможно куриерът да я вземе в същия ден.
За да не се налага всеки път операторът да променя ръчно датата, може да се използват параметрите от Спиди интерфейс за краен час на взимане на пратката в делничен ден и събота, като след този час, пратката се взема на следващия ден, съответно, ако е събота/неделя, в ден понеделник. Подразбиращите се стойности за час в делник е 18ч, а в събота – 13ч.
За дата за сравнение за ден (делничен или събота/неделя) се гледа не датата на документа, а текущата дата на компютъра.

Възможно е само да направите подготовка за създаване на товарителница (така нареченият Пикинг - чернова). В този случай след попълване на необходимата информация в най-долният ляв ъгъл от опция „Създаване на товарителница“ избирате „НЕ“. Следващият път, когато от същия документ изберет бутонът за Създаване на товарителница ще се отвори същия прозорец, но вече със запомнената информация.

Първоначалната реализация на създаването на пикинг към товарителница (чернова) е такава, че веднъж създаден той да не се актуализира при редакция на данни за контрагент, адрес, телефон и т.н..

След попълване на всички необходими полета за създаване на товарителница от опцията „Създаване на товарителница“ избирате „ДА“ и натискате бутон Изпълни.

Програмата прави автоматична връзка със системата на Speedy, на които подава цялата необходима информация за доставката. Самата система на Speedy извършва валидация на попълнените данни (Пример: Ако е маркирана доставка до адрес, то трябва адреса на получателя да е задължително попълнен) и ако има някакъв проблем, на екран се появява съобщение за грешка с описано естеството на проблема.
Ако всичко е коректно попълнено се получава номер на товарителницата и информация за стойността на куриерската услуга. Ако услугата е за сметка на получателя, то ст-та на услугата е 0 лв.

На екран автоматично се зарежда печатната форма по шаблона на Speedy за товарителница.

Самата товарителница се запазва физически като прикачен .pdf файл, който може да бъде отворен от търговския документ във всеки един момент.

Информацията за пратката (номер на товарителница, стойност и т.н.) се записва в търговския документ, от който е създадена.

В случай, че няма връзка с онлайн системата на куриерската фирма информацията за куриера и товарителницата с нейните данни се попълва ръчно.

Ако товарителницата е била сгрешена, то тя може да бъде Анулирана преди да бъде взета от куриера и да се създаде нова по текущата продажба.

На финалa е необходимо през системата на Speedy да се извика самият куриер да вземе праткaтa.

Всяка пратка има различен статус спрямо етапа си на развитие в системата на куриера. Ще бъде възможно няколко пъти дневно автоматично да се обновяват статусите на всички пратки, по които в момента се работи.
При необходимост обновяването на статусите може да се предизвика ръчно от потребител на Selmatic ERP, който има необходимите права на достъп.

Създаване на актуален пикинг на товарителница (нова чернова)

Първоначалната реализация на създаването на пикинг към товарителница (чернова) е такава, че веднъж създаден той да не се актуализира при редакция на данни за контрагент, адрес, телефон и т.н..
Практически се налага данните да се обновяват и е необходимо в този си вид те да влизат в пикинга, съответно в товарителницата.

За целта е дадена възможност за избор кой вид пикинг да се използва на база конкретен параметър в скрипта за Спиди товарителница. Когато опцията е НЕ, при съществуващ пикинг се показват (и редактират) данните от него. При ДА, данните в пикинга се игнорират и той се създава отново (т.е. все едно няма съществуващ пикинг).

Създаването на нов актуален пикинг се извършва с помощта на нов бутон Speedy Товарителница (Отново) (новият параметър е ДА).

Действието при избор на текущия бутон „Speedy Товарителница“ (там новият параметър е НЕ) се запазва както е до момента – редактира се стар пикинг, ако има такъв.

При работа със Спиди интерфейс обикновено потребителите ползват справка, по която следят стойностите на продажбите, доставни цени, сума на куриерска услуга и т.н., т.е. един вид проследяване на печалба. Има ситуации обаче, при които пратката е за сметка на Получателя и нейната стойност не интересува собственика.
Поради тази причина при създаване на товарителница, в която доставката е за сметка на Получателя не се прехвърля стойността на куриерската услуга в Търговския документ. Така се избягва подаването на сумата от куриерската услуга при пресмятането на печалбата.

Допълнителни възможности и изменения

При създаване на товарителници е удобно застрахователната сума да се попълва автоматично, защото обикновено тя е равна на сумата на продажбата. За целта при генериране на нова товарителница може да се използва допълнителна отметка за автоматичното попълване на застрахователната сума, като тя е равна на Стойността с ДДС от продажбата (ТД от който е стартиран скрипта за нова товарителница).

Съобразно начина на работа на куриерска фирма Спиди в Начините на плащане към съществуващият до момента Наложен платеж е добавен нов начин „Пощенски паричен превод“. При попълване на товарителници може да се попълва и Заявка за обратна пратка.
Налице са бутони „Заявка за обратна пратка“ и „Заявка за обратна пратка, чупливо“ (ДА/НЕ), както и полета за „Заявка за обратна пратка, брой пакети“; „Заявка за обратна пратка, желана услуга“ и „Заявка за обратна пратка, застрахователна стойност“.
В случай, че бутон „Заявка за обратна пратка“ е ДА, то полетата „Заявка за обратна пратка, желана услуга“ и „Заявка за обратна пратка, брой пакети“ са задължителни.

При използване на услуга „Заявка за обратна разписка“ или „Заявка за обратни документи“ е добавена възможността къде те да се върнат - до Подателя (по подразбиране), до Обект (друг обект на Подателя, фигуриращ с отделен Клиентски номер) или до желан Офис. Подразбиращи се стойности за тези опции за даден обект на Подателя могат да се задават и в Конфигурацията на Спиди интерфейс в едноименните полета в банд „Обратна разписка/документи“.

Налице е нов параметър „Специални изисквания при доставка“, свързан с услугата „Заявка за обратни документи“. За да се задължи куриера да върне подписаните документи, трябва да бъде избрано нужното условие. Към момента възможните опции за избор са три - „Сверка с л.к., три имена и подписи на екземплярите на договора“, „Пратките могат да бъдат отваряни преди да се заплати НП“ и „Проверка на номера на печеливш билет“. Падащият списък със специалните условия е възможно да бъде различен за различните договори на Спиди.

Имате възможност да задавате и Държава, както за получателя, така и за изпращача. За целта е създаден списък с държавите, като на първите две позиции са съответно България и Румъния, последвани от останалите държави, подредени азбучно.
В случай, че Получателят в товарителницата е с адрес на доставка в държава, различна от България се извършва конвертиране на стойността на документа (която отива в Наложен платеж) до валутата на държавата.

Важно:

Ако в процеса на създаване на товарителницата се промени ръчно държавата не се извършва автоматично повторно превалутиране.

Конкретно за изпращане на пратка към Румъния е необходимо полетата да са попълнени задължително на латиница: Населено място в Румъния с посочен пощенски код, Име на получателя и телефон, Адрес (трябва да е попълнено на латиница поне едно от полетата улица, улица номер, квартал, блок, вход, апартамент). Съответно се посочва и подходящата услуга за пратка в чужбина.

При създаване на товарителница, ако е избрана една от опциите „Отвори преди плащане“ или „Тест преди плащане“ се изисква попълване на детайли към тях относно Вида услуга за връщане на пратката и Платеца на обратната доставка.
Поради тази причина тези полета са добавени като допълнителни към опциите „Отвори преди плащане“ или „Тест преди плащане“ и са задължителни.

При работа със Speedy интерфейс е удобно, когато се създава нова товарителница, за да се спести време и да се намалят грешките, системата автоматично да попълва „Плащане при доставка“ на база начина на плащане в документа. Стандартно в ЕРП системата има два начина за определяне на начина на плащане: чрез Условията на плащане или чрез Финансов документ.
Добавен е параметър за Автоматично определяне на „Плащане при доставка“ с опции НЕ; ДА, на база Условия на плащане; ДА, на база наличието на определен(и) тип(ове) Финансов(и) документ(и).
Допълнително на база още два параметъра може да зададете „Списък с Условия на плащане или Типове ФД, определящи автоматично Наложен Платеж“ или „Списък с Условия на плащане или Типове ФД, определящи автоматично Пощенски паричен превод“.
Ако е указано, че Плащането при доставка се определя автоматично на база Условия на плащане, и избраното Условие на плащане в ТД е в списъка от съответния параметър за Наложен платеж се установява автоматично „Наложен платеж“, ако условието на плащане е в списъка за Пощенски паричен превод, автоматично в товарителницата се попълва „Пощенски паричен превод“. Ако не е в никой от двата списъка се установява на „НЕ“ (без Плащане при доставка).
Аналогично, ако е на база Тип финансов документ, ако по ТД има плащане, което е от тип, посочен в единия от двата списъка се установява автоматично Плащане при доставка, според вида плащане (Нал.платеж или Пощ.пар.превод).

В товарителниците като „Подател адрес (забележка)“ твърдо е заложено да се попълват данните от полето „Коментар“ на Адреса на доставка на Обекта изпращач (приоритетът важи и за опцията за Взимане от офис и Номер на офиса).
Ако полето „Коментар“ е празно, едва тогава в „Подател адрес (забележка)“ се попълва Адресът на изпращача от „Конфигурацията на Спиди“ (ако има въведено). Същото се попълва и когато за Обекта изпращач няма зададен Адрес за доставка.

В практиката при използване на Speedy интерфейса за поръчки от онлайн магазин има случаи, при които може да се наложи да се укаже дали данните за обекта, в който се създава товарителницата да се теглят от Източника или от Посредника. Това може да се случи, ако онлайн магазинът е представен като общ за всички магазини виртуален обект, а реалният магазин, от който се изпраща стоката е различен обект.
За целта в скриптовете за Speedy интерфейса е добавен нов параметър за избор от къде да се изтеглят данните за собственик, обект и клиентски номер, с две възможни опции: Източник или Посредник.
Аналогично, относно кой може да е Получател по пратката също се настройва чрез друг нов параметър дали това да бъде Посредник-а или Получател -я.

За получатели в страни, различни от България и Румъния, в товарителницата към адреса им се добавя и записания адрес в поле „Получател, адрес (забележка)„. Причината е, че Спиди нямат Datamap_ID за държавите, освен България и Румъния, и поради това не се попълват полета за Населено място и Пощенски код, респективно на товарителницата не би се визуализирал никакъв адрес.

При създаване на товарителница вече може да се посочва и възможност за „Доставка в събота/празник“. Това позволява, ако дадена пратка е взета от куриера в петък, вместо в понеделник на следващата седмица да бъде доставена на клиента още в събота.
Тази услуга се предоставя от Спиди само за офиси, коrто по график се обслужват и в събота.

Ваучер за връщане

Във връзка с предпазните мерки заради COVID-19 от Спиди въвеждат услугата „Ваучер за връщане“. С цел ограничаване на контактите и бързото обслужване препоръчват използването ѝ вместо услугите „Отвори или тествай (преди да платиш)„. В Спиди интерфейс са реализирани нови полета „Ваучер за връщане, услуга“, „Ваучер за връщане, платец“ (задължителни за попълване, ако ще се използва тази възможност) и „Ваучер за връщане, период на валидност (дни)„. Те указват съответно с каква услуга да се върне пратката, кой ще плати връщането и в какъв период от дни може да се извърши връщането.

Директен печат на два PDF файла на различни принтери

При генериране на товарителница към Спиди, ако се ползва и опцията за генериране на ваучер за обратно връщане, на финала се генерират 2 PDF файла. Един за товарителницата, който се печата на самозалепващ консуматив (и е по-голям размер) и втори за обратната разписка, който е по-малък и се печата на обикновена хартия. Поради тези особености обикновено се налага използването на два различни специализирани принтера.
За да се оптимизира този процес на работа и избягване на грешки от оператора, е разработена функционалност за автоматично отпечатване и двата PDF-а директно, без преглед, всеки на подходящ за него принтер.
За целта в системния източник за генериране на товарителница за Спиди е налице възможност за ползване на подходящо външно приложение, така че да бъде възможно да се настрои директен печат на Товарителница, Ваучер за обратно връщане или Етикет, всеки на различен принтер.
Това е възможно с помощта на три параметъра за Команда за Автом. отпечатване на PDF на товарителница, етикет и ваучер. Командата се вписва в подходящ формат, упоменат в описанието на съответния параметър.

Анулиране на товарителница

В случай, че дадена товарителница трябва да бъде анулирана, от документа, за който е генерирана, избирате бутон .

При анулирането на товарителницата имате възможност да изберете дали да изтриете или да преименувате PDF товарителницата.

Важно!

Товарителница може да се анулира само, ако не е извикан куриер и пратката не е взета.

След действителното анулиране статусът на Товарителницата в документа се променя на „Анулирана!“.

Ако с товарителницата са създадени Етикети и/или Ваучер за връщане, то с анулирането ѝ те също ще се анулират, респективно изтрият или преименуват.

Опресняване статуса на една или много товарителници

Системата ви дава възможност да извършвате опресняване статуса на една или множество товарителници с помощта на съответните скриптове.

Опресняване статуса на всички съществуващи товарителници, от своя страна отнема много време, особено ако броят им е завишен.
За да се ускори този процес, има възможност за задаване на период на филтрация и посочване на конкретен/ни тип/ове ТД, върху които да се изпълни. Съответните параметри са за От дата, До дата и Тип ТД (с възможност за избор от няколко ст-ти).

Интерфейс към Спиди - въведение, номенклатури

Разнасяне на Фактура Номер и Дата по товарителници

speedy/sazdavane_tovaritelnica.txt · Последна промяна: 2021/03/30 13:54 от k.kyurkchieva