Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:spisaci_za_izbor

Това е стара версия на документа!


Списъци за избор

Основно се създава от програмист, модификации от бизнес консултант и съпорт отдел.

Списъкът съдържа уникален номер на списъка, име на списъка – отдолу в прозорец SQL Editor е посочена дефиницията на списъка, който по същество представлява справка. Именно тази част е критична, може да се направи от специалист програмист или може да се модифицира от съпорт отдел. Вътре в този SQL код са заложени условията за списъка.
В списъка като настройки може да се укаже в коя таблица, какво е условието в дадения списък, консултантът може да го модифицира (да търси по съдържа или започва, е подобно на, например).

В макрос за търсене – указва се къде да се търси условието, по кое поле да търси. Оттук се определя и дали да се зарежда целият списък безусловно или задължително да се търси (чрез Начин на търсене), настройката е предназначена основно за задаване от бизнес консултанти. В Категория може да се каже къде може да се вижда, за къде (Обекти, Контрагенти и т.н.), за да не падат всички списъци навсякъде. Всеки един списък има в себе си поле за код и поле за име, може да се настрои коя колонка да се вижда в първото и коя във второто поле (за групите например кода на групата, за контрагента булстат и т.н.).

Рецептите могат да бъдат класифицирани в зависимост от това дали са за производство, за разпад и едновременно за производство и разпад.
За да се конкретизират и самите списъци за рецепти в Категория, освен съществуващата Рецепти има и 3 допълнителни опции - Рецепти за разпад, за производство и за производство и разпад.

Списъци за избор за ред от документа - могат да се настроят списъци за даден ред на документа (пр. при продажба на техника, за всеки ред да пада списък със служители по отдели - за черна техника един списък, за бяла друг).
Списъци за избор за хедъра на документа.

В списъка (напр. търсене) излиза краен брой колони, които се определят от специалист програмист (например списък когато „падне“ да бъде с три колони - ID, обект и Контрагент).
В падащото меню могат да се покажат произволни колони, но е важно да се укаже какво да се върне като информация когато се прави търсене.
С други думи може да се контролира от всички колони, който са в падащото меню, кои две са за код и име, да се определя условието, и текстът в полето за търсене в коя колона търси, ако са повече колоните, които падат.

Поле за име
Ключово поле
Кодово поле

През бутон ТЕСТ на списъка може да тествате новосъздадени или съществуващи списъци. Бутонът стартира форма, в която е поставен съответният списък. По този начин може да се тества какви стойности пристигат и как работи списъкът.
Целта на този бутон е преди да се рестартира продукта, списъкът да е протестван.

Параметрите за промяна на ширината на колоните в падащите списъци, могат да се настройват визуално през формата за ТЕСТ на списъци.

При повечето колони в падащ списък - самите колони са „сбити“ и не се чете съдържанието им. Ето защо има възможност за корегиране ширината на колоните в падащите списъци.

- Можете да определите ширината на падащ прозорец за списък като обща ширина:
0 = автоматично (като сума на ширините на всички колони - от дейта дикшънъри) Число = Конкретна ширина

- Допълнителен параметър - чрез чекбокс, определяте дали колоните да се събират автоматично в наличната ширина

- Параметър - списък с ширини на колоните, разделени с точка и запетая

Списъците могат да се настройват от потребителя чрез колони „Автоматичен избор“ и „Избор само при един елемент“.
Автоматичното избиране на елемента има три опции:

  • Винаги;
  • Не избирай;
  • Ако полето (към което е свързан списъка) е задължително (по подразбиране).

От друга страна логика на автоматичния избор е следната:

  • Избирай само при един елемент - ако има точно един елемент, той се избира автоматично (по подразбиране);
  • Взима първия елемент от списъка.

Настройката с отметката за „Избор при само един елемент“ е валидна, само когато има автоматичен избор, т.е. при настройки „Ако полето е задължително“ или „Винаги“.

Често в практиката се налага да се създават нови списъци, базирани на системните, но с допълнителни модификации (Например списък за „Основания на документ“, нов списък за Размери (с наличност, без наличност и т.н.) или нов списък за Служители (с някаква особеност)).

За тази цел при избор на бутон „Създай копие“ се създава несистемно копие на съответния системен списък, което само по себе си може да бъде редактирано.

Допълнителна информация: Номенклатури общи положения, Списъци с типове Финансови документи, Номенклатура списъци с видове Търговски документи, Настройка на типа на Търговски документ, Настройка на типа на Финансовия документ

sluzebni/spisaci_za_izbor.1512554970.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:27 (външна редакция)