Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:sinhronizacia_pravo_na_sobstvenost

Право на собственост върху документ за разрешаване на конфликти в синхронизацията

При наличие на синхронизация, понякога се получава дублиране на генерираните данни поради приключването на документи едновременно в две различни бази (дублиране на наличности, дългове и т.н.).

За да се избегнат подобни проблеми е създадена функционалност за право на собственост върху документ. Идеята е, че във всеки един момент правото за редакция на някакви данни принадлежи на един единствен ком модул (собственик на правото). Така други ком модули не могат да дублират действията на „собственика“ и няма как да се получи дублиране на данните. Когато ком модул, различен от собственика, желае да редактира тези данни, тогава той трябва да изиска и да получи правото на редакция и едва след това ще може да извърши редакцията.

Механизмът за управление на собствеността върху документите се активира със съответната настройка в Конфигурация на програмата.

За да влязат в сила правата се налага рестарт на всички ехе-та (т.е. не е достатъчно, че ком модулите получават настройката по синхронизацията).

Друг важен момент е, че централата трябва да се интересува от всички собственици, а не от конкретен (Конфигурация на синхронизацията).

Изискването на собственост върху документ се извършва посредством съответния бутон в ТД/ФД - .
В документи, върху които текущият потребител няма права, бутонът е активен, а в документи, върху които притежава права, съответно бутонът е неактивен.

Извършват се 10 опита за свързване и изискване на право.

Ако всички опити са неуспешни поради някаква причина (липса на интернет връзка, спряна сихронизация и т.н.) излиза съобщение за грешка:

При успешно получаване на право на собственост, бутонът за изискване на правото вече е неактивен и е възможна редакцията върху документа.

При определени ситуации проверката за право на редакция може да се игнорира посредством групова политика на ниво документ „Игнорирай проверката за собственост“ – в този случай няма забрана за редакция на документ, даже и при отнето право за него (бутонът за изискване на право не се влияе от политиката, остава активен).

Възможност за копиране на ТД и ФД даже и без Собственост върху тях

При използване на Собствеността на документите, при липса на такава се стопираше възможността за копиране на самите документи, тъй като скриптовете запомняха и без да има промяна в тях. Направена е промяна в скриптовете да се проверява собствеността при запомняне (отметка „Запомни преди извикване“) само ако има някаква промяна в конкретните документи. По този начин вече и ТД и ФД могат да се копират успешно, даже и да няма собственост върху тях.

sluzebni/sinhronizacia_pravo_na_sobstvenost.txt · Последна промяна: 2020/08/14 06:41 от m.ayvazova