Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:potrebiteli_i_prava:potrebiteli

Потребители

Внимание!

Тази номенклатура съдържа данни за Потребителите, които са изискуеми за попълване според Наредба № Н-18.

Номенклатурата се състои от главна таблица и подтаблица с детайли.

В ГЛАВНАТА ТАБЛИЦА се вписва основната информация за всеки Потребител и се регистрират паролите за достъп в системата. Има възможност Потребителят да се асоциира с подразбиращ се Служител и Работно място.

Поле „Потребител“

В поле „Потребител“ всяко потребителско име се изписва с латински букви.

Внимание!

Полетата „Три имена“, „Заемана длъжност“ и „Код на оператор“ задължително се попълват, ако даденият потребител ще работи с документи, по които следва задължение за издаване на фискален бон според изискванията на Наредба № Н-18!
При създаване на нов Потребител през СУПТО ехе ще бъдат изисквани и трите полета за попълване.

В случаите, в които потребителят няма да работи с документи, попадащи под рестрикциите на Наредба № Н-18, полетата „Три имена“ и „Заемана длъжност“ остават незадължителни за попълване.

Поле „Заемана длъжност“

Полето „Заемана длъжност“ се попълва ръчно. Няма предварително дефинирана номенклатура с длъжности на потребителите, но за Ваше улеснение всеки уникален запис в колоната „Заемана длъжност“ автоматично се добавя в списък за избор и при следващо въвеждане длъжността може да се посочи от падащо меню.

Поле „Код на оператор“

Полето „Код на оператор“ трябва да съдържа уникален код на Потребител (оператор) в рамките на системата.
То е четириразрядно, позволените символи са латински букви (a-z) и цифри (0-9).
Ако кодът е по-малко от 4 символа, той се допълва с нули.

Пример:

ID = 12
Код = 0012


За Ваше улеснение в системата се извършва автоматична проверка за уникалност и повтарящ се запис не може да бъде запаметен.

Потребител, който е вече създаден и няма попълнени „Три имена“, „Заемана длъжност“ и „Код на оператор“, няма право да работи със СУПТО документи.

Във всеки документ - и търговски, и финансов - се записват кодът на оператора, който го е създал, и кодът на оператора, който го е редактирал последно. Информацията се визуализира в страничен панел „Информация за документа“ (долу вдясно на прозореца с документа).

Поле „Деактивирай акаунта след“

За да деактивирате профил на Потребител, в поле „Деактивирай акаунта след“ въведете последната дата, на която желаете той да е активен. След изтичане на въведената дата, акаунтът става неактивен и достъпът на Потребителя до системата бива спрян.

Поле „Парола“

Със създаването на Потребител, задавате и негова парола за достъп с бутон .

Появява се прозорец с полета, в които да въведете новата парола и да я потвърдите.

Промяната на паролата става по същия начин, с вписване на текущата (стара) парола, след това на новата и потвърждаване на същата.

Поле „Служител по подразбиране“

В главната таблица имате възможност да зададете „Служител по подразбиране“. При зареждане на програмата, в зависимост от потребителя, се зарежда и неговият служител, зададен в тази номенклатура. В документите поле „Служител 1“ се попълва автоматично със служителя по подразбиране.

Поле „Подразбиращо се работно място“

Друга подразбираща се стойност, която се управлява от настоящата номенклатура, е тази за „Подразбиращо се работно място“.
Ако зададете Работно място по подразбиране, то ще се попълва автоматично в съответното поле при създаване на нов документ от тип, съобразен с изискванията на Наредба Н-18.

Полета „Роля/Код“ и „Роля/Пълно име“

В страничната ПОДТАБЛИЦА С ДЕТАЙЛИ определяте всеки Потребител към коя роля (група) принадлежи.
При стартиране на програмата първо се попълват потребителско име и парола, а след това се избира роля (от достъпните за потребителя), с която да се влезе в системата. Според избраната роля програмата делегира на потребителя съответните права.

Полета „Валидна/ОТ“, „Валидна/ДО“

В полета „Валидна/ОТ“- „Валидна/ДО“, указвате за какъв период от време избраната роля е достъпна за даден Потребител.
Полетата са задължителни.
В случай че не са попълнени, когато добавяте нова роля, при запис на реда системата автоматично за начална дата („Валидна/ОТ“) попълва текуща дата, а за крайна дата („Валидна/ДО“) - 31.12.9999г.

На база въведения период се определя дали една роля е валидна (активна), или не.
След изтичане срока на валидност, Потребителят няма право за достъп до дадената роля. Достъпни за него са само онези роли, които към датата на вход в системата са активни.

Поле „Роля/По подразбиране“

При логване в системата, ако са налице много роли, към които потребителят принадлежи, е възможно в бързината да се сгреши ролята, с която трябва да се влезе, и да се наложи потребителят да повтори всички стъпки отново. Ако в повечето случаи потребителят трябва да се логва с ролята с най-пълни права, е неудобно всеки път да я посочва (възможно е последния път да се е логвал с роля с по-ниски права).
За тази цел има възможност за всеки потребител да се указва коя е ролята му по подразбиране.

Ако има зададена Роля по подразбиране, при стартиране на програмата в логин формата позиционирането е винаги на тази роля. Самият ред с нея е маркиран със зелена икона отпред за по-лесно открояване от останалите роли (а отдолу на формата излиза и легенда). Това дава възможност, даже и да се наложи преглед на останалите роли, при по-дълъг списък например винаги да сте наясно коя е подразбиращата се роля.
Ако текущият потребител няма роля по подразбиране, програмата позиционира автоматично на последно избраната роля от предходния логин.

Поле „При избор на роля“

При всяко отваряне на програмата маркерът е позициониран върху подразбиращата се роля. Тъй като това не винаги е удобно за работа, е реализирано да може да се указва дали при логване в системата да е маркирана подразбиращата се роля, или последната използвана роля за съответния потребител (поведението на програмата, когато няма подразбиращи се роли).
За целта, в номенклатура Потребители на ниво потребител има опция за избор с коя роля да се влиза в системата - „Избирай подразбиращата се роля“ или „Избирай последно използваната роля“.

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

sluzebni/potrebiteli_i_prava/potrebiteli.txt · Последна промяна: 2020/08/19 13:49 от t.lalova