Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:konfiguracia_na_programata

Това е стара версия на документа!


Конфигурация на програмата

Служебни > Конфигурация на програмата

В Конфигурация на програмата се задават системните настройки на системата.

Конфигурацията се състои от няколко секции, всяка от които съдържа определени специфични настройки.

Основни

Тук определяте кои да са основните езици за програмата - Първи и Втори език.

Възможността, дали програмата да може да се стартира от втора инстанция се определя със съответната отметка в секция „Настройки на програмата“.

От релийз 2015.8 в секция „Настройки на програмата“ е добавена отметка „Изисквай всички субекти да имат поне един обект“. Тази настройка не е активна по подразбиране.

Ако отметката е поставена, при създаване на нов субект (Клиент, Доставчик, Собственик, Служител) автоматично към него се създава обект с име „Основен“, маркиран като подразбиращ се. При редакция на съществуващи записи на контрагенти, за които няма вписани до момента обекти, също се създава „Основен“ обект.

Допълнителна функционалност, когато тази настройка е активна, е, че при проверка на ДДС номера и избор на бутон „Копирай данните в номенклатурата“ данните за „Адрес“ се записват за обект „Основен“ или ако има маркиран обект по подразбиране за него.

Може да задавате подразбиращи се стойности за „Скин“ (тема на прозорците в системата) и „Валута“.
Скина може да променяте и в Лични предпочитания.

Във връзка с начина на работа с Видове валутни курсове в релийз 2016.12, в секция „Подразбиращи се стойности“ е добавено поле за подразбиращ се Вид валутен курс, задължително за попълване.
По подразбиране при ъпгрейд то е попълнено със стойност „0. Без вид (no value)“. В процеса на работа при превалутиране на документите, ако в тях не е посочен конкретен вид курс, на база този подразбиращ се вид курс се изтегля курса, спрямо валутата на осчетоводяване на контрагента (посочен в Тип на източника в Настройките на ТД/ФД, таб Счетоводство).

Предвид създаването на Видове валутни курсове и задължителното им попълване в Конфигурация на програмата, полето за Валута вече също е задължително.

В конфигурацията на програмата да може да се задава какъв да е надписа на главната форма (който по подразбиране е „SelMatic ERP - Главно меню“) според желанията на потребителя.
При тръгването на програмата този надпис да се зарежда от там.

В релийз 2017.06 е реализирана забрана да не може да се стартира Преизчисление на наличности, СДЦ, себестойности и дългове в ком модулите.
Причината е, че при преизчисления стартирани в тях, например на наличност на обекти, от които те не се интересуват (документите за тези обекти не присъстват в ком модулите) наличността се „изкривява“, т.е. не е вярна. Това се отнася и за дългове на контрагенти, СДЦ и себестойности.
За целта в в таб Основни е добавена опция за управление възможността за Преизчисление на наличности, СДЦ, себестойност и дългове.
Формата за преизчисление се съобразява с тази настройка, като ако НЕ Е разрешено преизчисляване се появява пояснително съобщение откъде се управлява тази настройка. При наличие на забрана описаните опции са недостъпни за редакция.
Съобразено е при създаване на нов ком модул в него да не може да се Преизчисляват наличности, СДЦ, себестойност и дългове.

ВАЖНО:

СЛЕД ЪПГРЕЙД настройката за ЗАБРАНА на Преизчисление на наличности, СДЦ, себестойности и дългове ще бъде АКТИВИРАНА. В базите, в които е необходимо трябва да се изключи ръчно, за да се възстанови текущия начин на работа.

Ако в документ има въведена позиция със сериен/партиден номер, то при сканиране на невалиден баркод за позиция, който съдържа в себе си сериен/партиден номер, същият се асоциира към текущо въведената позиция, въпреки че не се отнася за нея.
Съществуват ситуации в практиката, при които този начин на работа не е удачен и би бил предпоставка за допускане на грешки. Например за първи път се поръчва стока от доставчик, но за нея не е подаден предварително баркод и това се установява едва при реалната доставка в склада. Ако системата спре потребителя с грешка за невалиден/несъществуващ баркод е възможно той да въведе позицията ръчно (не чрез четец) и след това да въведе в системата баркода на стоката.
За да може да се покрие текущия начин на работа и в същото време да се избегнат обърквания по време на работа е направена настройка в Конфигурацията на програмата – „Позволи винаги в ТД да се добавя сериен/партиден номер от Баркод към Позиция”.

С нея от една страна се запазва сегашното поведение като подразбиращо се (с отметка), а от друга страна (без отметка) се спира възможността за добавяне на сериен/партиден номер без да е разпозната позиция (т.е. ако не бъде разпозната позиция директно или чрез баркод за позиция, не добавя сериен/партиден номер никъде и излиза съобщение за невалиден баркод).

Бонус точки

На базата на бонус точки може след всеки документ на контрагента да се трупат точки по определена схема. Тези точки имат определена стойност, която може да се използва за отстъпка в следващи документи.

Самата отстъпка се начислява като се изписва позиция с отрицателна стойност. Тази позиция се задава като „Позиция за бонус точки“. Тя не може да се избира в документи и се редактира само през функционалността за бонус точки.

При натрупване на голямо количество бонус точки, които клиент решава да използва наведнъж или ако само трупа точки, но не ги използва редовно, означава че той не е активен участник в лоялната програма. Поради тези причини е добре да може да се задава срок на валидност за натрупваните бонус точки.
В тази връзка е добавена опция за точки „Натрупани ПРЕЗ последните Х дни“ (релийз 2015.4). По този начин използването на точки се пресмята на базата на ”Натрупани преди последните Х дни„ и „Натрупани през последните Х дни“. В случаите, при които двете полета са 0 или празни бонус точките се пресмятат по старата схема.

Даването на Бонус точки се използва предимно в търговията на дребно, а при този тип търговия се говори основно за цена с ДДС. Това води до объркване на потребителите, тъй като до момента в екрана за бонус точките се показва сума „без ДДС“.
За да се избегне подобна ситуация (релийз 2015.4) е добавена отметка, с която се указва, дали бонус точките са „с ДДС“ или „без ДДС“. В зависимост от настройката, в прозореца за бонус точките в съответния документ, се показва сумата С или Без ДДС и самото изчисление, колко точки да се дадат на контрагента е на база на сумата С или Без ДДС.

Например задаваме, че цената на една точка е „Цена с ДДС“. При изчислението, след като има сметнати точки цената им ще бъде „с ДДС“ и цената на документа, която се гледа е цената „с ДДС“.

За да е по-лесно за потребителя да разбере през какви стъпки трябва да премине и какви настройки да направи, за да работи с функционалността за Начисляване на Бонус точки, от релийз 2016.1 е добавена информация в комбинация с кои настройки се използват бонус точките и линкове за техните форми, с които те да се отварят директно.

Касови апарати

При наличие на частични плащания тук посочвате Департамента на фискалното устройство и ДДС групата.

Счетоводство

Тук посочвате валутата на осчетоводяване при нов собственик, като всички стойности от документите се конвертират към нея.

Стандартно цените, стойностите и тоталите на фактурите не може да се отпечатват с висока точност, а се изисква да са закръглени до 2-ри знак. Това създава сериозни проблеми с потребителите, защото програмата изчислява всичко с висока точност, но на фактурата е отпечатано до стотинка и се създава впечатление, че фактурите са „грешни“.

Най-честите проблеми са:

  1. Вертикалната сума на стойностите без ДДС на редовете не са равни на Тотала без ДДС;
  2. Ако се изчисли ДДС-то от тотала без ДДС, не се получава винаги Тотала на ДДС-то. Съответно това прави и Тотала с ДДС „грешен“.

Налице са проблеми и със счетоводството, защото при осчетоводяването всяка операция се осчетоводява до стотинка, поради което се появяват и сериозни разлики между стойностите в програмата и тези в счетоводната програма.

За да се избегнат подобни проблеми и разлики по време на работа, от релийз 2016.12, в таб Счетоводство е добавена настройка до кой знак да се закръгля Стойността без ДДС на всеки ред в ТД. По подразбиране е на Не закръгляй (за обратна съвместимост).

Добавена е и нова функция във формулите (RoundToConfig), която да се използва съвместно с новата настройка.

Компресиране

В таб Компресиране може да зададете настройка за компресиране на наличности, съответно локално (не се синхронизира) и Глобално (синхронизира се), като в прозореца подробно са описани двете опции.

Етикети

Във връзка с добавената в релийз 2016.8 нова функционалност Етикети, която се използва за класифициране (категоризиране) по множество признаци в Конфигурация на програмата е добавен нов таб Етикети за вписване имената на Категориите за съответните номенклатури. Именувайки Категориите определяте кои от тях да се показват като колони за Етикети във всяка една форма, където са налице. Ако няма попълнени категории банд Етикети във формите е скрит, ако се запише и една само Категория колоната автоматично става видима в съответната форма (в случай, че няма изглед).

В релийз 2016.12 са направени промени по Етикетите с цел подобряване работата с функционалността и нейната използваемост.
Полетата за Категории са променени на такива от вида „drop-down“ (падащо меню - избор от списък). Целта е имената на категориите да се избират от списък с предварително въведените категории за съответния вид - източници, изгледи, списъци, видове ТД и ФД, подложки. По този начин се избягва объркване от несъответствия между имената на Категориите в Конфигурацията на програмата и тези, въведени в компонента с етикетите.

Други

В системните настройки на програмата в таб „Други“ е направена настройка за задаване на картинка за главната форма. Ако в настройките не е заредена никаква картинка, тогава в главната форма се показва логото на Селматик ЕООД.

В системните настройки на програмата от таб Други, може да видите списък с групите (ако има повече от един настроен документ като тип от определен вид - например в група Продажби може да има Продажба с фактура, Продажба ПОС и т.н.)Търговски документи. Оттук може да изберете групата Търговски документи, в която са Резервациите, по която системата да се ориентира за бъдещи проверки, касаещи документите от тип Резервации.

Във връзка с измененията при резервиране на стока с излизане на релийз 2016.1 настройката „Списък с документи от тип Резервация“ се премахва.

В поле Маска за проверка на телефон в таб Други, се държи регулярен израз за проверка. Под него в поле Описание на правилото, в случай на грешка от потребителя, което е многоезично се съдържа описание на правилото, за да може потребителят да разбере какъв е нужният формат.

Ако има въведена маска, в номенклатура контрагенти се прави проверка преди запомняне. Ако се въведе или промени съществуващ телефонен номер с цифри, които не отговарят на маската, не се позволява запомняне и за потребителя излиза съобщение за въвеждане на телефонния номер в правилния вид + текста от описанието на маската.

От версия 2016.1 „Маската за телефон“ вече се проверява, както при въвеждане на телефон в контактната информация за Контрагент, така и за телефони в контактната информация към Обекти на контрагента.

Допълнителна информация:
Основни табове и бутони, \\ Таблична част, Моделиране на таблици, \\Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

sluzebni/konfiguracia_na_programata.1497870869.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:27 (външна редакция)