Това е стара версия на документа!
В Data Dictionary са посочени системните имена в програмата. Оттук се задават потребителски имена на съответните елементи (наименования на колони, таблици и т.н.), както и размерите им.
Определят се и наименованията на списъците за избор.
Важно:
Много практично за работа би било да може да се променят настройки в дейта дикшънърито за постоянно в базата, като например форматиране на определени полета (напр. с каква точност да излиза цената в ТД) или промяна на имената на полета. До момента това не беше неизползваемо, тъй като при всеки ъпгрейд всички променени данни там се губеха (защото се ъпгрейдват от референтната база).
За целта от релийз 2016.1 в системата са проектирани две дейта дикшънърита: Системно, което се ъпгрейдва и никой освен програмист не може да пипа и Потребителско, което НЕ СЕ ъпгрейдва, а се обединява със системното.
Потребителското е копие на системното като структура, но в него има изключения, записи, които са с по-висок приоритет. Системното дейта дикшънъри се зарежда при тръгване на програмата в паметта, а потребителското дейта дикшънъри се зарежда второ, презаписвайки в паметта евентуалните промени с по-висок приоритет.
Във връзка с промените с избора на „Data Dictionary“ от Главно меню/Служебни вече се извиква потребителското дейта дикшънъри, а за системното е добавен допълнителен елемент в менюто - „СИСТЕМНО Data Dictionary“.