Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


obsti_komponenti:vavedenie:kak_raboti_sistemata

Това е стара версия на документа!


Главен екран и основни менюта

При разработването на ЕРП системата е заложена възможността потребителят сам да може да определя как да изглежда интерфейса на програмата, съобразно неговата специфика на работа.
Показаните екрани в тази документация покриват основните менюта, бутони и полета. В процеса на работа потребителят може да променя оформлението на всеки един прозорец (номенклатура, документ, справка).

След стартиране на системата главния екран, който се зарежда визуално изглежда по този начин:

При необходимост страничният панел с менютата може да бъде скрит с избор на стрелката, разположена в горния десен ъгъл на панела.

С излизането на релийз 2015.08 е реализирана възможнот да се запомня в изгледа на главното меню колко главни бутона да се виждат в него, в зависимост от вашите предпочитания.

В процеса на работа е полезно бързо и лесно да може да се информираме за номера на ком модула, в който се работи. За тази цел от релийз 2016.12 в статус бара в главното меню е визуализиран номера на ком модула, в който е логнат потребителя. Той е разположен в долния ляв ъгъл след версията и преди името на базата - изписва се във вида „Ком модул N”.

В практиката при настройване на програмата или демонстриране на проблеми полезно би било и на всички основни екрани да се вижда информацията от статус бара на основното меню - версията на програмата, базата данни, потребителя (код и име на роля и име на потребител).
За покриване на тази потребност от релийз 2017.06 е реализирано в статус бара на формите на ТД, ФД и справките да се визуализира информацията от статус бара на главното меню.
Добавен е и нов панел (първи в ляво) в статус бара, в който да се визуализира версията. Текущият панел остава втори и в него при първоначална редакция на документа продължава да се изписва „Променен (а)“ (поведението на системата преди промените).

Тъй като в статус бара на справките има информация за съответния източник, брой записи и времето за изпълнение, размерът на тези секции е намален. Направено е така, че да се изписва само „Източник“, а надписът „Брой записи“ е премахнат и е сложен като подсказка. Поради липса на място версията на програмата не е добавена в справките.

Основни менюта

Основни менюта са „Номенклатури“, Търговски документи, „Финансови документи“, „Справки и анализи“, „Импорти“, „Служебни“.

В статус лентата на програмата се съдържа информация за версията, с която се работи, базата в която се работи, както и потребител и съответната роля за него, с която се използва в момента (от примерния скрийншот по-горе потребител SYSDBA, роля Администратор 1.1)

За да започнете работа с програмата, първоначално трябва да създадете номенклатурите на Вашите Клиенти, Доставчици, Собственици, Позициите, с които търгувате и т.н..
Програмата дава възможност да се създават неограничен брой ценови листи, каси и обекти (склад, офис, магазин); да се задават минимални, желателни и максимални количества на дадени артикули за съответен обект; вписване на служители и много други, които не са сред изброените.

На база въведените номенклатури може да започнете да оперирате с документите. Те от своя страна са разделени на типове търговски документи - Склад (Доставка, Продажба, Заявка, Оферта и други според потребностите на конкретния потребител) и типове финансови документи (Приходен/Разходен касов ордер, Местене на пари, Преоценки и т.н.).

Когато имате достатъчно количество типове документи, чрез предлагания набор от справки може да следите всичко, което Ви интересува относно Вашия бизнес. Справките са организирани тематично по документите (номенклатурите), с които се работи.

От меню Служебни може да конфигурирате програмата, да настройвате групови политики и права на достъп, да промяняте паролата за влизане в програмата, според личните Ви предпочитания да сменяте „темата (скина)“ на интерфейса и други.

Търсене на документи

В рибона на главната форма на системата също така има полета за търсене по номер на Финансов или Търговски Документ, както и по кратко име на елемент в системата.

Търсенето по Кратко име в главното меню е оптимизирано в релийз 2015.08, като сортирането е по азбучен ред.

С излизане на релийз 2016.01 е добавена възможност в главното меню да се търси по име на елемент от менюто чрез написването на първите няколко букви от името.
Тази функционалност е удобна в случаите, когато потребителят знае как се казва елемента, но не помни в кое точно подменю се намира, както и при показване на всички елементи от менюто започващи с определена дума.
Новият елемент за търсене се нарича „Търсене по име“. За да се визуализира в главното меню трябва да се добави в изгледа му. Ако в главното меню вече има запомнен изглед, то този елемент няма да е видим и трябва да се извади допълнително. Препоръчва се да се постави горе вляво, до останалите елементи за търсене (по кратко име, по ТД № и по ФД №).

По този начин може да се търси само по „Започва с“. Технологично към този момент няма възможност да се направи търсене по „Съдържа“.

За да е ясно за потребителя каква е причината при опит за отваряне на документ чрез баркод, съответният документ да не бъде отворен, в случай, че е подаден невалиден номер на клас или номер на документ, който не съществува, от релийз 2017.? се появява съобщение, което указва къде е проблемът.

Бързо търсене на Фактура (легален номер на документ или референтен документ), Позиция, Клиент и/или Доставчик

По подобие на бързото търсене на ТД/ФД по номер, с излизане на релийз 2016.08 в главното меню за улеснение са добавени и полета за бързо търсене по Референтен номер на фактура и Фактура номер (легалния номер на фактурата от кочан), Позиция, Клиент или Доставчик.

В Груповите политики, в Глобални е добавена настройка, в която се задава списък с типовете ТД, за които ще се извършва търсенето на фактурите. Тъй като е възможно да има дублиране на референтен номер или номер на фактура (при работа с различни кочани с еднаква номерация) при търсене, ако намерените документи са по-малко и равни на пет се показват всички. Ако са повече от пет те не се визуализират и системата със съответното съобщение приканва за друг начин за намиране на търсените данни: „Намерени са повече от пет документа с този реф. номер/фактура и затова не може да бъдат отворени. Моля използвайте други възможности на системата за търсенето им (напр. в справка).“

Намирането и отварянето на позиция е съобразено с груповата политика за достъп до номенклатура Позиции.

Аналогично зареждането на контрагентите също е съобразено с груповите политики за достъп до тях. Всяко едно от полетата за търсене на Клиент или Доставчик отваря съответно изглед с номенклатура Клиенти или номенклатура Доставчици.

Често при търсене на документ по номер, същият се копира и се поставя в полето за бързо търсене на главния панел. Възможно е с номера да се хванат и няколко интервала – пред или след самия номер. За да се избегнат грешки при търсенето, следствие от копирането, от релийз 2016.12 е направена промяна, така че ако има интервали пред и след въведения номер те да се премахват.
Реализацията важи за всички полета за бързо търсене – ТД/ФД по номер, Фактура номер, Референтен номер, Позиция, Клиент и Доставчик.

Проверки при стартиране

При стартирането си програмата прави проверка дали версията на базата данни и на самата програма съотвестват една на друга.
При несъответствие (например използва се ново ЕХЕ със стара база), програмата отказва да тръгне. В такъв случай е необходимо да се извърши актуализация на системата.
При извънредни обстоятелства, програмата може да се стартира като се прескочи проверката за съвместимост, чрез параметър от командния ред /nodbversioncheck. Прескачането на проверката е опасно и следва да се извършва само от специалист!

В главната форма има падащо меню (от логото на продукта, вляво горе), в което в списък се показват последните 10 отворени документи във вид - име на типа документ и номер на документа (номенклатурата).
От релийз 2015.4 от списъка се премахва натрупването на документите за броене в ревизия.

Допълнителна информация:
Настройки на Търговски документ,
Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици,
Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Менюта, Плащания по документи, Редакция на типа на финансов документ и настройки,
Настройка и употреба касова бележка, плащания,
Главен екран и основни менюта,
Базов скрипт за копиране,
Скрипт за разпределение на разходи.

obsti_komponenti/vavedenie/kak_raboti_sistemata.1502872586.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:29 (външна редакция)