Това е стара версия на документа!
Прозорците, визуализиращи създаването на контрагентите, независимо дали говорим за „Клиент“, „Доставчик“, „Собственик“ или „Служител“
са идентични, което Ви улеснява в попълването на данните.
С помощта на "Редакция на изгледа" различните прозорци са оформени така, че да покриват потребностите на съответната номенклатура като данни.
В този вид номенклатури вписвате подробна информация за всеки един контрагент (клиент, доставчик, собственик и т.н.).
Данните, които могат да се попълнят са разделени на отделни страници, еквивалентни и в двете номенклатури.
В тази номенклатура вписвате тези контрагенти, които имат статут на „собственици“.
Прозорецът визуализиращ създаването на собствениците е идентичен с този на останалите контрагенти. С помощта на "Редакция на изгледа" различните сектори са оформени така, че да покриват потребностите на съответната номенклатура като данни (част от тях са визуализирани допълнително, други са скрити).
В панел „Основни“, освен стандартните полета за име, данъчни координати, ДДС област и т.н. са визуализирани отметки и за „Клиент“ и за „Доставчик“, в случай че желаете да маркирате текущия собственик като такъв.
В тази връзка съответно имате възможност да посочите както „Група на клиента“, така и „Група на доставчика“.
За всеки клиент може да въведете няколко обекти, разграничени при необходимост в различни групи. Групите обекти имат дървовидна структура, изградена от родители и наследници.
Редовете от едно и също ниво създавате с помощта на бутон , а с избор на
добавяте наследниците на желаните редове.
Специфична страница в тази номенклатура е „Служители“. В нея отразявате всички служители, чиито работодател е собственика, по отдели и длъжности.
Също характерна страница за този вид номенклатура е „Каси и сметки“, където вписвате касите и/или банковите сметки на собственика за конкретни обекти.
Една каса може да бъде асоциирана към няколко обекта и съответно един обект да работи с няколко каси.
Според спецификата на работа с текущия контрагент-собственик, който вписвате, имате възможност да зададете и вид връзка с друг контрагент.
След като изберете подходящия вид връзка, посочвате и контрагента, с който собственикът е обвързан.
В ЕРП системата раглеждаме контрагентите като субекти. Субект е всяко физическо или юридическо лице. Така реализирана системата е многофирмена.
Като субекти се разглеждат всички клиенти, доставчици, собственици, служители.
Системата Ви дава възможност или да ги впишете в съответните им номенклатури или да ги въведете общо от тази номенклатура.
Във всяка една от специфичните номенклатури с помощта на "Редакция на изгледа" различните прозорци са оформени така, че да покриват потребностите на съответната номенклатура като данни - едни се визуализирани допълнително, други са скрити.
За разлика от тях в номенклатура Контрагенти са визуализирани всички страници специфични за една или друга номенклатура от споменатите по-горе.
При избор на конкретно меню директно се отваря прозорец за нов запис.
В секция „Основни“ са разположени номенклатурния номер, наименованието на контрагента, данъчните координати, групата на клиента/доставчика.
Полетата, които са задължителни за попълване са оцветени в червено.
Освен стандартните полета са визуализирани отметки за „Собственик“, „Клиент“ и „Доставчик“, с цел посочване съответния контрагент какъв тип е - .
Според избрания тип контрагент може да посочите както „Група на клиента“, така и „Група на доставчика“.
След въведен Идентификационен номер, с помощта на бутон се генерира стойност за полето „ДДС номер“. Това се прави само за фирми регистрирани по ДДС, като буквения префикс в началото на полето „ДДС номер“ се образува автоматично, според стойността на полето „Държава“ в същата секция.
С бутон , интегриран в полето ДДС номер, може да извършите on-line проверка за достоверна регистрация по ДДС. В резултат от проверката, системата издава съобщение със следните две възможни съдържания: съобщение с основните данни за фирмата – Наименование и Адрес или съобщение за сгрешен ДДС номер.
Възможно е в резултат на проверката да излезне съобщение за проблем за извикването на услугата за проверка на ДДС номера, това означава, че в момента онлайн услугата не е активна и трябва ръчно да въведете данните за контрагента.
Посредством бутон Копирай данните в номенклатурата и с помощта на отметките до полетата, може да копирате съдържанието им в страница „Контактна информация/Адреси“. По този начин осигурявате гарантирано коректни данни при издаването на последващи счетоводни документи.
Важно:
Като задължително поле попълвате „ДДС област“, на база на която на по-късен етап в документите се изчисляват цените с ДДС.
В поле „Код“ може да запишете произволен код на контрагента.
За всеки контрагент имате възможност да въведете няколко обекта, разграничени при необходимост в различни групи, които от своя страна са изградени от родители и наследници.
В страница „Цени“ от предварително създадената номенклатура на ценовите листи избирате с коя точно ще работи текущият контрагент.
На база това се определя цената към него, вкл. какъв процент отстъпка (надценка) ще му се начислява на база на тази цена.
В полето „Кредитен лимит“ задавате кредитния лимит на контрагента, т.е. колко може да бъде максималната стойност на дълга му - сума и валута.
Дефинирането на няколко адреса на контрагента става в страница „Контактна информация“. Като от падащ списък може да изберете съответния адрес за доставка, кореспонденция, фактуриране или друг настроен.
В секция „Телефони“ за всеки един обект може да запишете подробна информация за телефонен код, номер, вътрешен, описание, кой от тях е подразбиращ се, коментар.
Съответно в „Електронни адреси“ попълвате данни за е-mail, web сайт и други, специфични за всеки един обект.
В таб Електронни адреси е създадена колона „Интернет магазин“, в нея може да се избере № на обект, като в падащия списък излизат само обектите с флаг „Е интернет магазин“ (независимо кой е собственикът на обекта).
Тази колона се вижда за всички видове субекти (Контрагенти, Клиенти, Доставчици, Служители, Собственици)
Секция „Баркодове“ попълвате в случай, че смятате да търсите текущия контрагент по баркод, т.е. например на базата на асоцииран номер на клиентска карта (ако има такава).
Според спецификата на работа имате възможност да зададете и вид връзка с друг контрагент, като самия вид връзка избирате от предварително въведена номенклатура.
В секция „Каси и сметки“ вписвате касите и/или банковите сметки на контрагента за различни обекти. Този тип информация попълвате, в случай, че контрагента, който вписвате е "Собственик".
Една каса може да бъде асоциирана към няколко обекта и съответно един обект да работи с няколко каси.
Също специфична страница за собствениците е „Служители“. В нея отразявате всички служители (по отдели и длъжности), чиито работодател е контрагента - собственик.
В страница „Връзки Служители - Обекти“ се отразяват връзките на служителите със съответните обекти на контрагента.
Страница „Работодатели“ е характерна за контрагент, който е и "Служител". Попълвате я, в случай че искате да отразите, че даден служител работи в различни отдели и/или има повече от един работодател.
С отметка „Пресмятай финансов дълг“ в номенклатурата на Контрагента се отбелязва дали за този контрагент да се пресмята дълг. Тази отметка например може да е изключена за Население, защото няма смисъл да се следи неговия дълг и да се трупат излишни записи, които само да забавят заявките.
Важно:
С излизане на релийз 2015.1 в номенклатурата на субектите е направена възможност при въвеждане на нов адрес, телефон или URL, в общата контактна информация или в контактната информация за обекта, те да стават подразбиращи се, защото новата информация е най-актуална.
През бутон Кодове на позиции специфични за контрагента се отваря прозорец, в който може да попълните съответен код и Специфично наименование на позицията за контрагента, за контрагента, в който се намирате или за друг избран от списъка контрагент (използва се предимно при работа с Хипермаркети).
Прозорецът визуализиращ създаването на служителите е идентичен с този на останалите контрагенти (клиенти, доставчици, собственици).
С помощта на "Редакция на изгледа" различните сектори са оформени така, че да покриват потребностите на съответната номенклатура като данни (част от тях са визуализирани допълнително, други са скрити).
В панел „Основни“ имате същите полета както в номенклатура Клиенти, с тази разлика че са визуализирани отметки и за „Клиент“ и за „Доставчик“, ако желаете да маркирате даден служител като такъв.
В тази връзка съответно имате възможност да посочите както „Група на клиента“, така и „Група на доставчика“.
В „Цени“ попълвате ценовата листа, по която да бъде обслужван текущия служител. При необходимост може да зададете и кредитен лимит.
В „Контактна информация“ вписвате адрес, телефони и електронни адреси на съответния служител.
В таб Електронни адреси е създадена колона „Интернет магазин“, в нея може да се избере № на обект, като в падащия списък излизат само обектите с флаг „Е интернет магазин“ (независимо кой е собственикът на обекта).
Тази колона e за всички видове субекти (Контрагенти, Клиенти, Доставчици, Служители, Собственици).
Специфична страница в тази номенклатура е „Работодатели“. Тя се попълва, в случай че искате да отразите, че даден служител работи в различни отдели и/или има повече от един работодател.
Попълвайки работодателите на даден служител създавате трудовите договори между тях.
Посочените записи в тази номенклатура отразяват трудовите договори на служителите с работодателя. Всеки договор има валидност за определен период - „Дата на назначаване“ и „Дата на прекратяване“.
В документите при зареждане на подразбиращ се служител се зарежда номера на този договор, който е валиден спрямо текущата работна дата, а не спрямо датата на документа.
Тъй като полето „Длъжност Наименование“ е само за четене, при вписване на нов ред в таблицата, излиза съобщение, че това поле не може да се редактира и това спира работата на потребителя, от релийз 2016.12 полето за Наименование на длъжността вече не е само за четене и може да се избира и попълва от съответния списък.
Посредством „Връзки между контрагенти“ може да отразите например връзката „Служител-Собственик“.
Разгледайте Видео обучение Номенклатури Субекти
Основни
Обекти и Местоположения в тях, групи Обекти
Цени
Контактна информация
Баркодове
Връзки между контрагенти и обекти
Връзки Служители - Обекти
Каси и сметки
Връзки Каси - Обекти (свързване на обща каса към обекти на различни собственици)
Динамични характеристики
Работодатели
Служители
Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.