Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


nomenklaturi:kontragenti:kontragenti:obekti_mestopolojenia

Номенклатура Контрагенти

Обекти и Местоположения в тях, групи Обекти

За всеки контрагент имате възможност да въведете няколко обекта, разграничени при необходимост в различни групи, които от своя страна са изградени от родители и наследници.

Стандартно за обект може да се задава защита от Отрицателна наличност с възможни опции Не проверявай, Предупреждавай, Забранявай.

За да се гарантира коректен начин на работа и висока надеждност на данните, можете да използвате пълна защита от отрицателна наличност.

Проверката за пълна защита от отрицателна наличност е реализирана в релийз 2016.01. Съществуващата до този момент проверка за отрицателна наличност е запазена и е преименувана на „Предупреждавай/Забранявай (само към датата на документа)“ .

Опцията за пълна защита е именувана „Забранявай (към датата на документа и по-големи от нея дати)“. Когато е включена, се проверява дали наличността става отрицателна не само към датата на документа, но и към всички други дати, към които има някакво движение на наличността на тази позиция (има запис в таблицата за наличностите). Този вид проверка важи само при приключване на документ. При потвърждаване на ред е налице само проверката за текущата дата (т.е. и при зададена настройка за пълна защита от отрицателна наличност, при потвърждаване на ред се проверява наличността само за текуща дата). Влиянието на пълната защита е на ниво позиция, цвят, размер, местоположение, серийни и партидни номера.

За да може да се задават подобни защити и при резервиране на стока, са налични проверки и за Отрицателна резервирана наличност и Отрицателна свободна наличност (по подобие за Отрицателната наличност) с опции „Не проверявай“, „Предупреждавай/Забранявай само към датата на документа“ и „Забранявай към датата на документа и по-големи от нея дати (т.нар. пълна защита)“. Проверката за свободна наличност се гледа спрямо Обекта, а тази за Резервираната наличност спрямо Контрагента (Клиента).

Проверката за отрицателна наличност, която сработва преди Приключване на документ е валидна и при Отключване и Анулиране на документи, с цел да се повиши защитата от това наличността на стане отрицателна (напр. от действия на недобросъвестни служители, които Анулират или Отключват документ със задна дата).
Това гарантира, наличността на стоките да не премине към отрицателна, т.е. заприхождаванията да станат по-малко от изписванията.

За всеки контрагент може да въведете няколко обекти, разграничени при необходимост в различни групи.
Групите обекти имат дървовидна структура, изградена от родители и наследници.

Стандартно с бутон създавате групи от едно и също ниво, а с бутон създавате дъщерни подгрупи на основните групи.
Имате възможност и да изтриете ред, в случай че сте сгрешили.

След като сте оформили групите на обектите, може да впишете и самите обекти - тяхното наименование и към коя група принадлежат.

При работа с контрагенти, които имат повече от един обект, но основно използват един от тях можете да сложите отметка в колона „Подразбиращ се“ за съответния обект. Целта е, след като има подразбиращ се обект на по-късен етап при сортиран списък по него, той винаги да се попълва в документите.

В номенклатурата за всеки контрагент може да се записват адреси на две места - централно за контрагента и на ниво обект. При изработката на справки и/или подложки за печат обаче наличието на различни адреси усложнява задачата от къде да се взима адреса. Целта е да се създаде правило всеки контрагент да има поне един обект и адресите да се пишат там.
За тази цел в „Конфигурация на програмата“, в таб „Основни“, секция „Настройки на програмата“ е налична настройка (отметка) „Изисквай всички субекти да имат поне един обект“ (по подразбиране не е активна).

Ако тя е избрана, при създаване на нов субект (Клиент, Доставчик, Собственик, Служител) автоматично към него се създава обект с име „Основен“, маркиран като подразбиращ се. При редакция на съществуващи записи на контрагенти, за които няма вписани до момента обекти, също се създава „Основен“ обект.

Допълнителна функционалност, когато тази настройка е активна е, че при проверка на ДДС номера и избор на бутон „Копирай данните в номенклатурата“, данните за „Адрес“ се записват за обект „Основен“ или ако има маркиран обект по подразбиране за него.

При въвеждане на нов адрес, телефон или URL, в общата контактна информация или в контактната информация за обекта, те стават подразбиращи се, защото новата информация е най-актуална.

„Маската за телефон“, въведена в „Конфигурация на програмата“ се проверява, както при въвеждане на телефон в контактната информация за Контрагент, така и за телефони в контактната информация към Обекти на контрагента.

За всеки обект може да въведете Глобален идентификационен номер GLN (Global identification number), който представлява международен код, прилаган в системата за електронен обмен на данни и електронната търговия. GLN е въведен в действие от асоциацията за стандарти EAN International (General EAN/UCC Specifications). Той представлява 13 разреден цифров код (номер), предназначен за точно и кратко обозначаване или идентификация на юридически лица, функционални подразделения и физически обекти.

GLN се използва при:
- Електронния обмен на данни - EDI (Electronic Data Interchange) за отбелязване на изпращача и получателя на електронното съобщение, а също така и страни участващи в електронната обмяна: купувачите, продавачите, превозвача и т.н.
- Логистичните и транспортни операции за обозначаване на физически обекти и адреси
- В областта на кодирането GLN е незаменим при използване на символики EAN-128 съвместно с стандартите идентифициращи приложения - Application Identifiers (AI.)
- Електронна търговия

Номера GLN се дават на членовете на асоциацията EAN България (GS1), която потвърждава верността на съществуващия сертификат със съответната информация за предприятието в базата данни на Асоциацията.

В колона Обект|Е интернет магазин, с отметка отбелязвате за съответния обект дали е интернет магазин, по подразбиране отметката не е поставена.

Отметката в номенклатурата на Обектите „Е интернет магазин“ се поставя само за „собствените обекти“ (тези на Собственика) и то само в случай, че обекта се използва за създаване в него на поръчки от Електронен магазин (за всички други обекти остава празно). Най-често това има смисъл, ако е налице интерфейс с електронен магазин.
В таб-а за Aдресите, в случай че попълните имейл адрес, можете да укажете, че същият служи за влизане в даден сайт (електронен магазин).

В колона Обект|Счетоводен код се посочва счетоводния код на обекта.

В случаите, когато до момента няма никакво движение по позиция, за СДЦ се взима цената от посочена ценова листа спрямо собственика или собствения обект (в зависимост от това, дали СДЦ се пресмята на ниво контрагент или на ниво обект).
За целта е налице поле „Ценова листа при невалидна СДЦ“ както за Обект (като отделна колона за Ценова листа), така и отделно в таб Цени за Контрагента.

Когато СДЦ се определя от обекта, се прави проверка - ако за обекта няма посочена ценова листа при невалидна СДЦ, се гледа дали има посочена такава за Контрагента и ако има цената се взима от нея. Ако и за двамата няма посочена ценова листа СДЦ не излиза.

Местоположения - потребителски полета

Подобно на Местоположенията, в номенклатурата на Обектите са налични Потребителски полета, които може да се използват за вписване на допълнителна информация и съответно класификация на обектите, спрямо нея.

Допълнителна информация:
Номенклатура Контрагенти - Общи положения

nomenklaturi/kontragenti/kontragenti/obekti_mestopolojenia.txt · Последна промяна: 2018/08/22 11:10 от t.lalova