Това е стара версия на документа!
Данните за контактна информация е разделена на три подсекции - Адреси, Телефони и Електронни адреси.
Тук е мястото, където може да дефинирате няколко адреса на фирмата - например, когато адресът на централния Ви офис е различен от този, по данъчна регистрация. За целта от падащ списък може да изберете съответния адрес за доставка, кореспонденция, фактуриране или друг настроен.
Във формата „Адреси“ се вписват и автоматично данните от прозореца за проверка на ДДС номер, в случай че изберете „Копиране на данните“ (вижте по-горе описанието за страница „Основни“).
В секция „Телефони“ за всеки един обект на контрагента може да запишете подробна информация за телефонен код, номер, вътрешен, описание, кой от тях е подразбиращ се, коментар.
Съответно в „Електронни адреси“ попълвате данни за е-mail, web сайт и други, специфични за всеки един обект. ()
В таб Електронни адреси е създадена колона „Интернет магазин“, в нея може да се избере № на обект, като в падащия списък излизат само обектите с флаг „Е интернет магазин“ (независимо кой е собственикът на обекта).
По този начин попълвайки имейл адрес може да укажете, че същият служи за влизане в даден сайт (електронен магазин). Това е необходимо, защото собственикът може да има повече от един електронен магазин, и така е ясно, кой имейл за кой от тях се използва. Ако създавате имейл, който няма общо с електронен магазин тази колона остава празна.
Тази колона се вижда за всички видове субекти (Контрагенти, Клиенти, Доставчици, Служители, Собственици)
Обикновено, ако има интерфейс с електронен магазин, тогава имейла се използва за идентификация на клиента, така че ако се създаде в едната система, ако вече е създаден в другата, интерфейсът да не го дублира (когато има интерфейс, нормалният начин на работа е при създаване на клиент в сайта, той да се създава автоматично и в ЕРП системата като нов. Ако вече има клиент с такъв имейл, нов контрагент няма да се създаде, а вместо това намереният, ще се свърже със същият на сайта и в бъдеще ще се ползва на готово). Имейлът се явява единственият надежден идентификатор, който има шанс да съществува и в двете системи (защото номерата на контрагент от двете системи са различни, а името е текст и не е надеждно като информация). За това е необходимо в ЕРП системата предварително да е въведен имейл.
С излизане на релийз 2015.1 в номенклатурата на субектите е направена възможност при въвеждане на нов адрес, телефон или URL, в общата контактна информация или в контактната информация за обекта, те да стават подразбиращи се, защото новата информация е най-актуална.
От версия 2016.1 „Маската за телефон“, въведена в „Конфигурация на програмата“ вече се проверява, както при въвеждане на телефон в контактната информация за Контрагент, така и за телефони в контактната информация към Обекти на контрагента.
Поради смяната на структурата на номенклатура „Държави, области, градове“ и наличието на дървовидно представени Области и Региони, от релийз 2016.12 е променен избора на Град - филтрирането при търсене е по „съдържа“, като са видими колони за „Тип на населеното място“, „Наименование“ и “Пълно име Област/Регион“. Зарежда се целия списък в паметта, филтриран по Държава, която предварително е посочена като подразбираща се.
За пълнота на данните за Адрес на Контрагента са направени допълнения при избор на Населеното място да се зареждат автоматично Пощенския му код и Областта/Региона, към който принадлежи. Тъй като е необходима яснота при посочено населено място да се знае от коя Област/Регион е, тази информация е визуализирана в допълнителна колона „Област/Регион“.
Допълнителна информация:
Номенклатура Контрагенти - Общи положения