Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


nomenklaturi:drugi:kochani_documenti

Кочани

Номенклатури > Други > Кочани

В тази номенклатура създавате кочани както за търговски документи, така и за финансови.

Прозорецът е разделен на две части. В едната таблица вписвате видовете кочани, а в другата документите за които важат.

Първоначално задавате Наименование на кочана, като в колона „Тип“ посочвате за какъв тип документи ще важи дадения кочан - .

За всеки кочан посочвате към кой ком модул принадлежи преди и след синхронизация.

В колона „Номер на следващия документ“ записвате номера, от който искате да започват документите при първоначално започване на работа с програмата.

Може да зададете и разрешен интервал от стойности с допустима долна и горна граница за всеки един кочан.

Важно:

Kогато бъде достигнат номерът, вписан като допустима стойност за Горна граница на кочана, същият не се поставя в документ (кочанът се счита за изчерпан).
Ако желаете да няма пропуск в номерата при използване на няколко кочана, трябва внимателно да ги настроите, така че номерът въведен за Горна граница на един кочан да запишете като Долна граница за друг.

След позициониране на курсора на съответния ред с кочан, посочвате от падащ списък документите, за които се отнася кочана.
В зависимост от това какъв тип кочан е посочен, при избора на документи се визуализират само тези, които могат да бъдат асоциирани (търговски или финансови). За да се избегнат ситуации на издаване на документи от кочан, който не принадлежи на съответния обект или кочана се използва от друг собственик, за Кочаните е заложена принадлежност на ниво Обект и Собственик.

Списъкът на достъпните кочани в търговски и финансов документ се съобразява със собственика и обектите, като подрежда кочаните по поле „Подредба“.

Когато потребител има достъп до повече от един кочан, на база заложената подредба на кочаните след сортиране, се определя подразбиращ се, който може да се избира автоматично.

Ако не е изрично упоменато на кой собственик принадлежи даден кочан и/или за него не е отбелязано за кои обекти е достъпен, той е достъпен за всички собственици и/или обекти - т.е. ако няма правило, значи е разрешен.

В Настройки на ТД раздел "Задължителни полета" можете да избирате на кого принадлежи съответният кочан чрез опция „Кочанът трябва да принадлежи на:“ - Източник/Посредник/Получател. По подразбиране полето се инициализира с „Източника“.

За издаване на Аварийна/сторно касова бележка в номенклатура Кочани е наличен кочан тип „Авариен/сторно кочан за касови бележки“.

За кочаните от този тип в „Наименование“ на кочана се изписва задължително серийният номер на фискалното устройство, за което е кочана (по изискване на Наредба Н-18/2006).

За да няма объркване при настройване на кочаните към документите е важно да се знае, че когато бъде достигнат номерът, вписан като допустима стойност за Горна граница на кочана, същият не се поставя в документ (кочанът се счита за изчерпан).
Същата логика е имплементирана и за тип Авариен/сторно кочан за касови бележки.

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

nomenklaturi/drugi/kochani_documenti.txt · Последна промяна: 2018/05/11 09:11 от k.kyurkchieva