Това е стара версия на документа!
В ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТВАНЕ
Спрямо изискванията на Наредба Н-18, Приложение 29, т.9-10, при плащане по продажба, за което следва да бъде издаден фискален бон, от програмата автоматично се генерира Уникален номер на продажбата (УПН), който се формира по следния начин:
Индивидуален номер на фискално устройство – Код на оператор – Пореден номер на продажбата
(Отделянето на елементите в уникалния номер на продажбата със знак „–“ е задължително)
Пример за УНП:
ХХХХХХXX – 8-разряден индивидуален номер на фискално устройство (ФУ), присвоен от производителя;
ZZZZ – 4-разряден код на оператора, въвел данните за продажбата, съгласно номенклатура Потребители;
0000001 – 7-разряден пореден номер на продажбата, формиран поотделно за всеки индивидуален номер на ФУ. Номерът нараства възходящо със стъпка 1 за всяка продажба и съдържа само арабски цифри.
За осигуряване на пореден номер на продажбата не е възможно да се използва броячът на самото ФУ, защото той брои всичко, което се отпечатва, в т.ч. дневен отчет, КЛЕН и т.н.
За целта в системата е реализиран брояч за всяко отделно ФУ, с което се гарантира, че не е възможно да се повтори или прескочи номер от брояча (аналогично на номерата на фактурите - вж. Кочани за документи).
Настоящата номенклатура „Броячи на фискални устройства“ представлява таблица, в която се съхранява нужната информация за всяко едно ФУ, свързано в системата, включително сериен номер на ФУ, присвоен от производителя, и индивидуален принадлежащ на него брояч:
Данните не се вписват ръчно, а се попълват и актуализират автоматично.
При отваряне на номенклатурата се визуализира актуалното към момента състояние - описание на всички ФУ (които някога са били и/или в момента са свързани), Ком модулите, в които се намират те, и актуалната следваща стойност на съответните им броячи.
Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.