Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


kak_da:vidove_valutni_kursove

Това е стара версия на документа!


Как да използвате Видове валутни курсове?

/релийз 2016.12/

В системата до момента имаше възможност да се въведе само един курс за една дата, който е към основната валута на системата.
В практиката обаче има различни видове валутни курсове, с които реално се работи. За потребителя би било удобно да въвежда повече от един курс за определена валута в рамките на един ден, защото има различни видове валутни курсове - например:

  • Фиксинг на централната банка за деня (по него се прави осчетоводяването и по закон се смята себестойност);
  • Митнически курс (по него се прави превалутирането на разхода за мито);
  • Курс на банката, с която се работи – различава се от фиксинга, като се умножава по броя на банките, с които се работи и броя на собствениците. Възможно е отделната фирма Собственик да има индивидуален договорен курс за деня;
  • Работен курс със запас – курс, по който се превалутира за изчисление на продажните цени.

Номенклатура Видове валутни курсове, Изменения в Обменни курсове и Конфигурация на програмата

За да може да се реализира задаването на различни видове валутни курсове в системата е създадена нова номенклатура Видове валутни курсове.

В тази номенклатура, автоматично е създаден служебен ред „0. Без вид (no value)“ с цел задаване на стойност на вписаните курсове до момента (за да имат вид курс).
При ъпгрейд на бази за всички съществуващи обменни курсове за вид курс се залага стойност „0. Без вид (no value)“.

Във връзка с начина на работа с Видове валутни курсове в Конфигурация на програмата, в секция „Подразбиращи се стойности“ е добавено поле за подразбиращ се Вид валутен курс, задължително за попълване.
По подразбиране при ъпгрейд то е попълнено със стойност „0. Без вид (no value)“.

В процеса на работа при превалутиране на документите, ако в тях не е посочен конкретен вид курс, на база този подразбиращ се вид курс се изтегля курса, спрямо валутата на осчетоводяване на контрагента (посочен в Тип на източника в Настройките на ТД/ФД, таб Счетоводство).

Важно:

За да използвате в документите превалутиране по новата логика, задължително трябва в съответните документи (Търговски и Финансови) да сте настроили в съответните им настройки в таб Счетоводство - Типа на източника (посредника или получателя).

Предвид създаването на Видове валутни курсове и задължителното им попълване в Конфигурация на програмата, полето за Валута също вече е задължително.

Във връзка с промените по валутните курсове номенклатурата на Обменните курсове е разширена с ново поле Вид курс. То е задължително за попълване като избор от падащ списък с данни от номенклатурата на Видовете курсове.

По подразбиране при вписване на нов ред се зарежда посочения за подразбиращ се вид курс в Конфигурация на програмата.

За да може да се задава курс между валутите е добавена и допълнителна колона „Към валута“, а текущата колона „Валута“ е преименувана на „От валута“.
Има защита за реда да не може да се въведе една и съща валута за тези полета.
Направена е и защита от въвеждане на курс между две валути за една и съща дата, по един и същ валутен курс (даже и с разменени места От и Към валута).

От релийз 2016.12, с цел подобрение използването на Видове валутни курсове в копиращите скриптове за ТД и ФД са добавени параметри за:
1. Копирай вида курс - с опции:
- От Настройките на документа
- От текущия документ
- От зададена стойност - със съответното поле за стойност за Вид курс
2. Копиране на Ръчни курсове - с опции ДА/НЕ

ВНИМАНИЕ!

При копиране на баланс се копират Валутните курсове от текущия документ.

Настройки на ТД/ФД

При така реализираната функционалност на видовете валутни курсове и ТД и ФД имат поле за Вид курс и панел за Валутни курсове, които може да са със различни стойности. Логично е ръчно договорените курсове и видът курс, посочени в ТД да се прехвърлят във финансовите документи към него.

За тази цел в таб Плащания в детайлната таблица за всяко плащане, в банд „Допълнителни“ са добавени опции „Копирай вид курс от ТД“ и „Копирай ръчно зададени курсове от ТД“.

Настройката за копиране на Вид курс е с възможност за избор от следните опции:

  • Не копирай;
  • Копирай винаги;
  • Копирай, ако ФД няма подразбираща се стойност - в този случай, ако ФД има подразбираща се стойност за Вид курс остава тя.

С най-висок приоритет на копиране е „Копирай винаги“, следва „Копирай, ако ФД няма подразбираща се стойност“ и „Не копирай“.

Важно:

Ако в плащане към конкретен тип ТД за даден ФД има посочено копиране, то важи и за останалите плащания към съответния ТД, в които СЪЩИЯТ ТИП ФД участва (даже и там да не е посочено копиране).

Ако Видът курс във ФД е попълнен от копиране от ТД, то той не може да бъде редактиран - при запомняне на документа даже и да се посочи друг вид курс се връща този, копиран от ТД.

Панел Валутни курсове в ТД/ФД

Във връзка с разработената функционалност за Видове валутни курсове, от релийз 2016.12 в ТД и ФД е добавена таблица за курсовете в документ, необходими за осчетоводяването му. Таблицата включва данни за „От валута“ и Към валута“, „Курс“ към датата на документа и вида курс, посочен в заглавната му част.

В „От валута“ се посочват валутите за редовете в ТД и валутата за ФД.

В „Към валута“ е валутата, използвана за осчетоводяване на документа (валутата на Собственика в дадения документ). Кой от тримата контрагента играе ролята на собственик се посочва в Настройките за осчетоводяване на документа, таб Счетоводство – Тип на източника.

За да може във времето даден курс да се запази конкретно за всеки документ по отделно и да не се повлиява от промените в таблицата с Обменните курсове, за всеки курс в новата таблица е налице опция „Взет от:“ с две възможности „!Ръчно зададен“ (ръчно зададените) и „Валутни курсове“ (автоматично добавените) - по подразбиране колоната е „Само за четене“.

В нея потребителят може да добавя/редактира/изтрива редове, като всяка редакция или нов ред се маркира като ръчно създаден и се оцветява в синьо.

При приключване на документа се проверяват валутните курсове за въведените редове спрямо Вида курс и ако за дадена валута няма намерен ръчен курс в дадения документ следва проверка в таблицата с обменните курсове спрямо валутата за осчетоводяване на собственика - ако бъде намерен такъв курс, същият се добавя автоматично в таблицата с курсовете. Ако няма намерен директен курс се проверява има ли възможност за изчисление на курса на база крос между наличните курсове (от курс А→В и В→С намираме А→С, като В е валутата за осчетоводяване).

В случай, че в документа няма посочен Вид курс се зареждат курсовете спрямо подразбиращия се Вид курс, посочен в Конфигурация на програмата.

Автоматично добавените курсове съответно са с опция „Взет от: Валутни курсове“ и са оцветени в бяло. Ако автоматично добавен ред бъде редактиран той става ръчен.

С цел подобрение на работата с Видовете валутни курсове и разполагане с информация за курсовете преди автоматичното им зареждане в ТД/ФД на приключи, в таб Редакция е добавен бутон „Зареди валутни курсове“ .
С избора му се анализира текущия документ с валутите в него, спрямо въведения Вид курс и в панела с Валутни курсове се добавят съответните курсове като автоматични (като преди това се прави запис на ТД/ФД при необходимост).

Промяна във ФД при попълване на курс в "Обмяна на валута" след зареждане на видове курсове

Във връзка с разработената функционалност за Видове валутни курсове във ФД е направена промяна в панела за Обмяна на валута, така че след избор на Валута в този панел да се проверява има ли попълнен курс за съответната валута в панела за Валутни курсове (ръчен или автоматичен) и ако да, същият да се попълва автоматично в поле Курс в панела „Обмяна на валута“. Останалите полета се смятат автоматично както до момента. Обикновено Посоката на курса е „Сума-Обменена сума“.

Последователността на работа при изтеглянето на курс е следната:

  • ако има въведен ръчен или автоматичен курс той се попълва в Обмяна на валута.
  • ако в панела за Валутни курсове няма курсове, се изтегля курсът спрямо посочения Вид курс във съответния ФД.
  • ако в панела за Валутни курсове няма курсове и не е посочен Вид курс в съответния ФД, тогава се изтегля курсът по подразбиращия се Вид курс в Конфигурация на програмата.

Ако в „Обмяна на валута“ е изтеглен курс по Вида курс във ФД, но той бъде променен на друг Вид курс, данните в Обмяна на валута се запазват и не се преизчисляват.

Тъй като курсът се използва за намаляване на дълга и увеличаване на касата, при осчетоводяване логиката на работа е, че по приоритет се осчетоводява първо по курса в „Обмяна на валута“ (ако превалутирането е от първата валута във ФД към втората валута във ФД или обратно, тогава като курс се взима курса между двете от Обмяна на валута). Ако в панела „Обмяна на валута“ не бъде намерен курс се продължава стандартното търсене на курс в таблицата с курсове във ФД и общата таблица с курсове за програмата.

Промяна на номенклатура Счетоводни операции (Контировки) относно взимане на Сума или Обменена сума

Във връзка с разработката на Видове валутни курсове в номенклатура Счетоводни операции (Контировки) са направени следните промени:

  1. В детайлната таблица, в банд Сума/Вид стойност в наименованията на текущите опции е добавено допълнение „ТД“, за да е ясно че се отнасят за търговските документи.
  1. Добавени са нови стойности за ФД, дали да се взима „Сумата“ или „Обменената сума“.

Проверката за невъзможните стойности за ФД и обратно се прави при генерирането на счетоводните операции за конкретен документ. Не може да се прилага при настройването на контировките, защото тогава не се знае коя контировка е за ФД и коя за ТД.

kak_da/vidove_valutni_kursove.1491814892.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:27 (външна редакция)