Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


kak_da:podarachni_vaucheri_nova_logika

Това е стара версия на документа!


Подаръчни ваучери - настройки, употреба, частично използване

Назад към Настройка и употреба система за ваучери - стара логика

Подаръчните ваучери са РАЗЛИЧНИ от ваучерите тип социална придобивка. Подаръчните ваучери първо се продават, а след това се използват в документа като отстъпка.

Настройки в номенклатура Позиции

Позиция Ваучер се настройва в Номенклатурата на Позициите, подобно на всеки друг артикул.

Позиции-ваучери се създават като позиции от тип услуга, които се проследяват по сериен номер без наличности.

Настройката, с която се посочва дадена позиция като ваучер е с възможност за избор от три стойности:
- Позицията не е ваучер - позицията не се разглежда като ваучер;
- Позицията е ваучер за еднократно ползване - позицията се разглежда като ваучер, който може да бъде използван само веднъж с цялата си стойност или по-малка (в този случай остатъкът ще се загуби);
- Позицията е ваучер за многократно ползване - позицията се разглежда като ваучер, който може да бъде използван многократно до изчерпване на стойността му.

За позицията Ваучер може да се въведе твърда номинална стойност (напр. 30 лв.) или да бъде оставена с произволно зададена стойност.
Когато отметката Разреши редакция на цената в документа е включена, в комбинация с права от групова политика за разрешаване на редакция на цена в съответния документ, стойността може да е редактируема при използване на ваучера.

Важно:

При създаване на позиция-ваучер с „произволно зададена стойност“ (без номинал), полето за цена задължително трябва да бъде оставено празно (непопълнено), не се задава 0.00 лв и се поставя отметката за редакция на цената на ваучера.

Настройки на ТД - таб Подаръчни ваучери

За да е валидно използването на подаръчни ваучери, в съответния тип документ трябва да е избрана опция Използват се подаръчни ваучери, както и да се дефинира логика за преминаване между статусите.

Обичайно логиката за попълване на видовете Статуси ОТ и КЪМ за положителна и отрицателна стойност е следната:
- От Статус на ваучер за положителна стойност - обикновено се оставя празно;
- Към Статус на ваучер за положителна стойност - 10 Продаден / Фактуриран;
- От Статус на ваучер за отрицателна стойност - 10 Продаден / Фактуриран;
- Към Статус на ваучер за отрицателна стойност - 20 Използван.

Ваучерите се следят по статуси, ако са маркирани като ваучери за еднократно ползване. Ваучерите за многократно ползване се водят без статус.

Положително количество означава:
- Положително количество при настройка Положителните стойности означават взимане на пари;
- Отрицателно количество при настройка Положителните стойности означават връщане на пари;
- Количество = 0;
- Това е или продажба, или използване, което зависи от знака на Цената.

В този случай статусът на ваучера се променя от „От статус“ към „Към статус“ в зависимост от знака на цената:
- при Положителна цена - група „положителна стойност“;
- при Отрицателна цена - група „отрицателна стойност“.

При отрицателно количество се приема, че ваучерът се сторнира.
В този случай статусът на ваучера се променя от „Към статус“ към „От статус“ в зависимост от знака на цената (аналогично на горния случай).

От Настройки на ТД се включват и проверките за Валидност на ваучера (Годност - годно до).

Използване на ваучери

При избор на позиция-ваучер със съответния ѝ сериен номер в ТД, се изтеглят данни за Актуален статус, Дата на последен документ, Стойност на ваучера, Вид ваучер.

При еднократните ваучери статусът е от значение.

При многократните ваучери от значение е тяхната стойност, както и дали до момента са използвани.

Ако документът е от тип Продажба, то статусът на ваучера съвпада с правата посока от настройките („От статус на ваучера“ за положителна или отрицателна стойност).
Ако документът е от тип Сторно, то статусът на ваучера съвпада с обратната посока от настройките („Към статус на ваучера“ за положителна или отрицателна стойност).

При използване на ваучера, спрямо общата стойност на текущия документ, същият се изписва със съответната сума, като се прави проверка и спрямо стойността на ваучера. Ако сумата по него става отрицателна (сумата е ⇐ -0.005) се появява съобщение за надвишаване на стойността на ваучера, която може да се използва.
Налице са проверки и при продажба и сторниране на продаден и използван ваучер. Влиянието на самото количество, се определя и в зависимост настройката в таб Касова бележка - Положителни суми означават взимане или връщане на пари, на база на която един ТД се определя като сторно документ.

Статусът по серийни номера и съответното движение на позициите ваучери (продажба, използване, връщане) може да се проследи в справка -637. Справка Позиции - ваучери.

Видове проверки и грешки

Ако многократен ваучер има оставаща стойност (т.е. продаден е подаръчен ваучер и не е използван в пълния си размер), но в документа няма редове - излиза грешка, че не може да се използва ваучер в документ без детайлни редове.

Ако многократен ваучер има оставаща стойност, в документа има редове, но те са с нулева стойност, ще се появи грешка за липса на остатъчен дълг.

Ако документът е от тип Сторно, не се попълва стойност, защото не е ясно каква операция следва да бъде направена - сторниране на продажбата (положителното количество) или сторниране на използването на ваучера (отрицателна цена).

Ако документът не е Сторно и ваучерът е изчерпан (има редове със записи в таблицата със статуси), се показва диалог за избор дали ваучерът да бъде активиран отново. При потвърждение ще се добави стойност за ваучера, все едно се активира за първи път.

При опит за сторниране на пълна сума на многократен изчерпан ваучер в ТД, ще излезе грешка.

Опит за сторниране на пълната сума на многократен ваучер, ако вече е била използвана част от него.

Опит за сторниране на пълната сума на еднократен ваучер, ако същият вече е бил използван

Ако ваучерът е с по-висока стойност от стойността на документа (абсолютната), то ваучерът ще бъде изписан за използване с тази стойност, в противен случай ще се използва цялата стойност на ваучера.

Превишаване на стойността на еднократен ваучер

Грешка при опит за използване на еднократен ваучер, след като вече е използван целия или част от него в предходен ТД

Превишаване на стойността на многократен ваучер

Проверката за „Годност“ се задейства ако е включена опцията в настройката на ТД, без значение какъв е ваучера. Ако срокът на годност е изтекъл, излиза грешка.

Проверката за статус проверява коя е максималната дата и час, с които е задействан ваучера и ако датата на текущия документ е по-малка, излиза грешка.

В многократните ваучери се гледа сумата независимо от датата.

Не се допуска сумата на многократните ваучери да стане отрицателна.

Еднократните ваучери могат да се използват само веднъж с цялата си стойност или само част от нея. Ако се използва по-малка сума от стойността на ваучера, при сторниране ваучерът вече няма да има оригиналната си стойност.

kak_da/podarachni_vaucheri_nova_logika.1716374855.txt.gz · Последна промяна: 2024/05/22 10:47 от k.kyurkchieva