Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


kak_da:dvustapkova_otorizacia

Това е стара версия на документа!


Въвеждане на ТО чрез Оторизационен код

В практиката е важно да може да се управлява даването на отстъпки за определени документи и артикули и да има възможност това да се разрешава с определен код на ниво роли потребители.
Идеята е, да може да се настройва за кои документи (типове) да се активира двустъпкова оторизация при даване на отстъпка и какъв да е лимита на тази отстъпка в %.

Даването на разрешение се извършва с помощта на Google Authenticator (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.authenticator2) (има версии за всички ОС, включително iPhone), чрез даване на еднократна парола, която се генерира на базата на споделен ключ. Т.е., когато трябва да се даде разрешение, управителят стартира приложението на телефона си и диктува 6 цифрен разрешителен код на служителя, който го въвежда в SelMatic ERP. Съответно в програмата има реализиран същия алгоритъм и съответно той проверява валидността на кода. При един и същ споделен ключ двете програми генерират един и същи код и съответно може да се провери валидността на разрешението. При различни споделени ключове се генерират коренно различни кодове, което позволява да се дават различни разрешения.
Кодът е еднократен, никога не се повтаря и се сменя на всеки 30 секунди автоматично.

Групови политики за ТО% след оторизация

Когато се използва оторизация с код за даване на отстъпка, трябва да има контрол до колко голяма може да е отстъпката (какъв е позволеният %ТО). За целта в Груповите политики за всеки търговски документ може да се въведат различни нива на оторизация със съответните проценти отстъпка.

Има 5 отделни нива на оторизация, като всяко от тях се състои от три елемента:

  • „Име на нивото“ - описание, каква е целта на съответното ниво. По подразбиране нивата са наименовани „Ниво Х“ с поредни номера от 1 до 5.
  • „Ключова дума“ – пише се текст (може да е в комбинация с цифри). Този ключ се зарежда еднократно (в мобилното приложение Authenticator (на Google) като отделен акаунт). После на база на него, се генерират оторизационните кодове.

Ключовата дума трябва да бъде поне 10 символа, за да може кодиращия ключ, на базата на който се генерира паролата, да е поне 16 символа. В противен случай, ако трябва да въведем кодиращия ключ например след сканиране на QR кода в телефона си (OTP генератора на Google) няма да го приеме, тъй като генератора изисква да е минимум 16 символа. Различните ключове генерират различни кодове. Кодът е еднократен, не се повтаря и се сменя автоматично на всеки 30 секунди. Ако не е въведена ключова дума, то за даденото ниво НЯМА код и не може да се дават отстъпки с парола.

За повече информация, относно конфигурирането на приложението за еднократен код вижте Конфигуриране на приложение за генериране на еднократни пароли.

  • „Максимален %„ – число, което указва колко е максимално позволената отстъпка, която може да се даде в документ, след оторизация с код от това ниво. Този процент не може да бъде 0, най-малката стойност е 0,01, а максималната – 100. Ако не е попълнено нищо са позволени произволни проценти.

По подразбиране заложения процент, спрямо всяко ниво е: Ниво 1 = 5%; Ниво 2 = 10%; Ниво 3 = 20%; Ниво 4 = 50%; Ниво 5 = %

След активиране на приложението Google Authenticator на телефон и въвеждане на съответните нива на отстъпки, екрана има следния вид:

Въвеждане на % ТО чрез Оторизационен код

Когато потребител от дадена роля няма право да дава отстъпки с директно писане в документ, но има право да приложи отсъпка чрез оторизационен код (еднократно разрешение), трябва да въведе кода и отстъпката и тя да се попълни в документа.

За целта в контекстното меню Редакция на Търговския документ е добавен бутон „ТО с парола“. С избора му се отваря форма за прилагането на еднократна търговска отстъпка, в която потребителят може да въведе парола (оторизационен ключ) и % ТО.

При въвеждане на оторизационния код, той се проверява дали е валиден. Следващата проверка е, дали въведената отстъпка е по-малка от позволената, заложена за съответното ниво в груповите политики за „ТО след оторизация“.

Ако вписаният процент е по-малък от максималния за даденото ниво, в избрания ред от документа се попълва желаната отстъпка. Тя може да се приложи за както текущия ред, така и за селектирани редове или за всички редове в документа.
Ако въведената отстъпка е по-голяма от максималната, се визуализира съобщение за грешка.

ВАЖНО:

Даването на отстъпки чрез двустъпкова оторизация е независимо от часовата зона и е съобразено със зимното и лятното часово време.

Въвеждане на ТО (Стойност) чрез Оторизационен код

Освен процентна отстъпка с парола (чрез ОТП генератора) да може да се задава и отстъпка като стойност.

При въвеждането на стойност, се изчислява ТО% и се сравнява с процента, за който се отнася въведения код за оторизация. Ако попада в границите на съответното ниво на отстъпка и не надвишава заложения %, отстъпката се прилага. В противен случай системата извежда съобщение за грешка.

За реализацията на този тип даване на отстъпки в ТД е добавен нов бутон „ТО (Стойност) с парола“. Във формата, която се извиква с избора му, групата от полета „Приложи отстъпката“ (при „ТО (%) с парола“) е заменена с група „Отстъпка стойност“ със следните опции:

  • „Стойност на ТО за 1 кол.“;
  • „Стойност на ТО за реда“;
  • „Стойност след отстъпка“.

Изгледът на формата за даване на отстъпки с използването на оторизационен код може да се променя.

Забележка:

Скриването в изгледа на настройката, спрямо кои редове да се прилага отстъпката не означава ограничаване правото на ползване.
kak_da/dvustapkova_otorizacia.1511442430.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:27 (външна редакция)