Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


kak_da:avarijna-storno_belezka

Печат на Аварийна/сторно касова бележка директно от SelMatic ERP

За пълно автоматизиране на печата на касова бележка е разработена функционалност за печат (на принтер) на аварийни и сторно касови бележки директно от системата.

Практика е при сторниране (ТД < 0) потребителят да пише касова бележка на ръчен кочан, което обаче е предпоставка за много грешки. От 2011 година Наредба Н-18 разрешава сторно бележките да се печатат от нефискализиран принтер.

В случаите, когато касовият апарат е в ремонт, касовите бележки също се пускат от ръчен кочан. Наредбата позволява и те да се печатат на нефискализирания принтер.

Касовата бележка отпечатана на принтер е една и съща, независимо дали е сторно (при отрицателни ТД) или аварийна (с нормални положителни суми, но не от фискално устройство). Номерът ѝ е от специален кочан (последователен, без дупки). Печата се в два екземпляра - единият остава при клиента, а другият по закон се прошнурова и съхранява от продавача. Бележката има всички реквизити като нормална касова бележка.

Номенклатура Кочани

За покриване на този начин на работа се използва тип кочан „Авариен/сторно кочан за касови бележки“ от номенклатура Кочани. За кочаните от този тип в „Наименование“ на кочана се изписва задължително серийния номер на фискалното устройство, за което е кочана (по изискване на Наредба Н-18/2006).

Настройка на периферни устройства

В Настройки на Периферните устройства, в настройките на драйверите има полета за посочване от кой кочан да се генерира номерът и с коя подложка да се отпечата (видими са подложките на ТД).
Налични са и полета (които се помнят в регистъра), които да участват като реквизити на разпечатката: Модел на фиск. устройство, Идент. номер на фиск. устройство, Номер на фискалната памет.

Ако не са избрани Авариен/сторно кочан и Подложка за авариен/сторно печат, тогава ще се използва ръчно издаване на касов бон.

Ако желаете да работите изцяло в Авариен режим трябва да поставите отметка на съответната опция - в този случай временно се спира комуникацията към фискалното устройство и директно се печата аварийна бележка.

Ако сте в Авариен режим (има поставена отметка на опцията), можете да отпечатате дубликат на Аварийна/сторно бележка. Например, ако се случи техническа неизправност на принтера (например сдъвкал хартията или свършил тонера и печата бели листове) се налага печат на „дубликат“ на бележката.
Като дубликат се отпечатва оригиналът на аварийната/сторно бележка, разпечатана по документа (тази разпечатана за първи път).

Печат на Аварийна/сторно бележка от ТД

Създавайки търговски документ, в случай че желаете да разпечатате аварийна или сторно бележка, с избор на бутон „Аварийна/сторно касова бележка“ влизате в този режим и на екран се зарежда документът за печат.

Тъй като, действието на бутон „Аварийна/Сторно касова бележка“ покрива действието на бутон „Отпечатай фискален бон“ в съответния режим, (релийз 2017.06), същият се преименува на „Отпечатай дубликат“. При изборът му се проверява, дали има отпечатана аварийна/сторно бележка и ако има се пуска печат.
Ако няма аварийна/сторно бележка и не е активиран Авариен режим се „пита“ касовия апарат кой е последно отпечатаният бон - ако бонът е за текущия ТД се пуска дубликатен бон на касовия апарат, ако бонът не е към текущия ТД се показва съобщение.

Номерът на бележката, Наименованието и ИД-то на кочана се вписват във ФД, както следва - номерът в полето за номер на фискалната бележка, името в полето за сериен номер на касовия апарат, а за ИД-то на кочана - друго допълнително поле.

Ако тоталът на ТД, по който се отпечатва касова бележка е отрицателен и ако в драйвера има конфигурация кой е кочанът и коя е подложката, тя се отпечатва автоматично.

При избран Авариен режим на печат, вместо да се прави опит за връзка с фискално устройство и да се минава през диалога за грешки, директно да се преминава към Авариен режим.
Т.е. ако е избран Авариен режим, не се преминава през нормалния печат, а директно се печата аварийна бележка. В случай, че няма нищо за отпечатване, се отпечатва дубликат на последния авариен бон.
Ако общата стойност на продажбата е 0 и не се разрешава „Нулев бон“, но има настроена Аварийна подложка и Авариен кочан, директно се стартира Авариен печат, а не се минава през формата, в която да се избере аварийния печат. Аналогично е поведението и при наличие на отрицателна Обща стойност и невъзможност на касовия апарат да отпечатва отрицателни бонове.

При печата на аварийна/сторно кас.бележка се генерира динамично пайплайн, съдържащ всичко необходимо на подложката, която ще печата бележката.

Ако не е конфигуриран автоматичният печат, начинът на работа е да излиза диалог за ръчно въвеждане на номера (потребителят пише касова бележка от ръчния кочан).

Начинът на зареждане в базата на подложката за аварийна/сторно бележка е следния: Първоначално подложката се зарежда стандартно през ТД и е видима за него. Следва посочването й като аварийна подложка в Настройки на фискалното устройство.
След това, при първо влизане в Преглед печат на Авариен режим за нея, се маха отметката за видимост за съответния ТД и по този начин тя спира да е видима за всички ТД.

Съобразено е при влизане в Преглед Печат на Авариен/сторно режим да не се виждат достъпните подложки за търговските документи, а само подложката за авариен печат, посочена в Настройки на фискалното устройство.

При работа в Авариен режим е налице и възможността за печат, ако тоталът на документа е отрицателен или нула и съответният драйвер не поддържа нулеви и отрицателни тотали.

Посочената подложка за аварийна/сторно бележка фигурира в списъците „Зареди подложка“, „Запомни подложка“ и „Изтрий подложка“. По този начин може да премахнете достъпността ѝ за търговския документ, от който е заредена първоначално и да я запаметите по този начин. Така аварийната подложка няма да бъде достъпна за ТД.

При доплащания в авариен режим се взима предвид зададената в Конфигурация на програмата ДДС група при частични плащания. Специфичното при този начин на работа е, че съответстващият на групата ДДС% трябва да е въведен в номенклатура „ДДС области, групи, проценти“, тъй като при Авариен режим няма как се използват функциите на касовия апарат (в този режим липсва комуникация с фискалното устройство) и данните да се изтеглят от него.

Внимание!!!

При работа със СУПТО настройките на секция „Авариен/сторно печат“ се игнорират и не е възможно да се ползва тази функционалност!

Допълнителна информация:Настройка и употреба касова бележка, плащания, Настройка на типа на Търговския документ, Настройка на типа на Финансовия документ

kak_da/avarijna-storno_belezka.txt · Последна промяна: 2020/08/31 14:09 от m.ayvazova