Създаден е автоматизиран процес за генериране на товарителница чрез Интерфейса на Еконт чрез скриптове за осъществяване на доставка от обект на контрагента Източник или от офис на Еконт до обект на контрагента Получател или до офис на Еконт.
За целта е необходимо Собственикът на обекта (Източникът) да има реален профил в системата на Еконт с валидни име и парола, които да се въведат в Конфигурацията на Еконт.
Също така, посредством този профил е необходимо предварително да сe импортират всички номенклатури, обслужващи Еконт интерфейс, за да работи тази автоматизация.
При стартиране процесът по създаване на товарителница от ТД, се отваря форма, в която да се попълни цялата необходима информация за създаване на товарителница за пратката. Част от информацията се зарежда от ТД или от клиента, а друга е от предварително зададени подразбиращи се стойности в конфигурацията на интерфейса.
Тъй като от Еконт приемат само валута в лева в пикинга, е съобразено, ако в търговския документ има различна от лв валута, тя да се конвертира според най-новия ѝ обменен курс на избрания в Конфигурацията на програмата Вид Валутен курс.
На лице е възможността да се зададе желан тип референция, като такива могат да бъдат:
или без референция. Може да се визуализира и в PDF-файла на товарителницата в полето за описание по два начина - добавя се към описанието на пратката или го заменя.
При необходимост може директно да се редактира и да се промени индивидуално всяко едно поле за тази товарителница.
Изглед на редакция на пикинга с Данни за услугата:
Всички секции, които съдържат данни за адрес, предлагат структуриран и неструктуриран вариант на адреса. В структурирания вариант всяка част от адреса се задава в самостоятелно поле от списък, предварително импортиран за съответната номенклатура. В неструктурирания вариант може да се въвежда произволен адрес, но се правят проверки за пълнота и коректност на въведените данни.
Реализирана е възможността да се генерира и товарителница за връщане на пратка при ползване на услугите „Двупосочна пратка“ и „Обратна разписка – стокова разписка“ едновременно с тази за първичната доставка. ПДФ на втората товарителница успешно се изтегля, разпознава се и нарежда за печат редом с първата, като ако тя се анулира, то товарителницата за връщане също се анулира.
Съществува автоматично управление на това дали да има наложен платеж в товарителницата по документа, в зависимост от избрано Условие за плащане в него, или от типа на финансовия документ, с който е разплатено.
Със създаването на товарителница може да се направи и заявка за куриер, който да отиде и вземе пратката в определен часови диапазон. Освен задаване на час в предназначените за целта полета „Извикване на куриер от“ и/или „Извикване на куриер до“, в допълнение може да се зададе инструкция към вземащия пратката куриер с определено заглавие и описание. Реализирана е защита, ако пратката се изпраща ОТ офис да не може да се задават часове
С помощта на параметър „СЪЗДАВАНЕ НА ТОВАРИТЕЛНИЦА“ се избира дали да се създаде такава или само да се запаметят въведените данни.
Необходимо условие за успешно инизиалициране на процеса е да съществува търговски документ с валидно ID и той да е в статус „Приключен“. Това е достатъчно да се премине към следваща стъпка – редакция и/или въвеждане на допълнителни данни според изискванията за доставка на клиента.
Реализирани са почти всички услуги, предлагани от Еконт в максимална полза на клиента. Задължителни за попълване са полетата с данни за подателя и получателя, типа на пратката, теглото, и в зависимост от избраните услуги се активира и безусловното попълване на нужните им полета.
Следва същинското генериране на реална товарителница чрез комуникация със системата на Еконт и при коректно подадени данни потвърждението на създаването се изразява с генерирането на PDF файл на товарителницата и появата ѝ в онлайн профила на подателя (Контрагент – Източник) в сайта на Еконт. Там може да се въведат допълнителни инструкции към куриерите, което е и възможно още в редакция на пикинга.
Чрез параметри се задава дали да се създава, отваря и печата PDF файл и етикет.
На екран автоматично се зарежда печатната форма по шаблона на Еконт за товарителница:
както и печатната форма за лейбъл, ако е настроено да се създава, отваря и/или печата автоматично:
Печатната форма „лейбъл“ се използва предимно при многопакетни пратки, като е реализирана автоматизация чрез параметър за управление дали да се печатат етикети спрямо това, дали пратката се състои от 1 или повече пакети. Има три възможни стойности:
1 - „Не“,
2 - „Да и не печатай при един пакет“,
3 - „Да и питай за печат на лейбъл“.
Налични за избор чрез друг параметър в изгледа са два размера на етикети - 10х9 и 10х15 (в примера по-горе).
Самата товарителница може да се запази физически като прикачен .pdf файл, който може да бъде отворен от търговския документ във всеки един момент. Това важи и за товарителницата за връщане, и за лейбълите.
Успешно се генерира товарителница и след като е създавана такава чрез интерфейс на друг куриер (например Спиди). Има защита от стартиране на Еконт товарителница, ако съществува неанулирана от различен интерфейс. Ако предварително е попълнено полето „Куриер“ в таб „Куриери“ на търговския документ, няма да се стартира куриерски интерфейс с цел запазване на информация за желания изпълнител.
Въведените данни в изгледа на пикинга се помнят в базата данни и ако в последствие се наложи да се създаде нова товарителница по същия документ, в изгледа ще се заредят последно попълнените стойности в полетата. При нужда да се инициализират полетата със стойностите по подразбиране в него се избира „Да “ на параметър „Създай наново пикинга“ – стойността по подразбиране е „Не“.
Разрешено е отварянето на пикинга при генерирана вече товарителница, за да може потребителят при необходимост да направи последваща сверка на въведените данни, тъй като информацията от ПДФ файла не е достатъчно четима и пълна.
Отново чрез бутон стартираме скрипт за проверка на статуса на товарителница. Ако няма промяна излиза следното съобщение:
Възможно е анулиране на товарителница, създадена чрез интерфейса на Еконт в приключен документ. Стартира се чрез бутон в документа, по който е нужно да се анулира товарителница.
Чрез параметър може да се избере дали да се изтрие PDF-файла или само да се преименува. Настроен е по подразбиране само да се преименуват.
При изтриване на товарителница чрез потребителския профил в сайта на Еконт, това не се отразява в документа в Selmatic ERP – трябва да се изтрие и в него, за да може, ако е необходимо да се създаде нова товарителница.
След потвърждение трябва да излезе следното съобщение:
Назад към Въведение