Това е стара версия на документа!
Оттук се определят връзките на търговския документ с всички справки и скриптове в системата.
В системата всички справки и скриптове са къстъм, по същество функционално няма разлика между справка и скрипт.
Вижте още основни положения и настройки, свързване и общ изглед и бутони.
В първата колона Събитие са наименованията на събития, които се избират от Фиксиран списък, дефиниран предварително на програмно ниво, потребителят не може да го определя. Тук се посочва наименованието на мястото (събитието), за което се връзва справката/скрипта.
Важно:
В колона Изглед/Наименование се определя коя справка/скрипт се закача, т.е. за наименованието на кой изглед на справка/скрипт се отнася изборът (възможно е една справка да има повече от един изглед).
За да може да избирате справки/скриптове, те предварително трябва да са дефинирани в номенклатурата, където са посочени Източниците на данни за съответния изглед.
Настройва се поведението на справките.
1. Автоматично изпълнение - изпълнява автоматично справката/скрипта още с отварянето. Полезно, когато на потребителя не трябва да се задават въпроси.
2. Показвай модално – Модален е прозорец, който докато не се затвори, програмата не продължава изпълнението си. Тази опция трябва да е включена, когато е включено „Връщай резултат“, защото докато потребителя не направи своя избор (който се връща като резултат) програмата не трябва да може да продължи.
Справка/скрипт, която е вързана на събитие „Търсене на …“ е винаги модална и тази настройка няма влияние за нея, защото търсеща справка/скрипт винаги трябва да връща резултат, съответно е нужно да бъде „модална“.
3. Връщай резултат – дали справката/скриптът трябва да върне резултат към документа или мястото, от където е извикан. Прави активен бутон „Изпълни“ в справката. Типично за търсеща справка - тя трябва да върне номера на избрания документ/контрагент/позиция.
4. За да работи Връщай селектираните редове, трябва да е отметнато и Връщай резултат. Ако е включено, върнатият резултат съдържа всички селектирани редове в справката/скрипта, иначе съдържа само текущия ред (на който се намира курсора). Приложимо е при скриптове или справка, отворена от друга справка, която трябва да върне няколко реда за обработка, а не само един ред.
5. Затваряне на извикващия след изпълнение – Когато тази отметка е поставена, документа/справката, който е извикал справката/скрипта се затваря автоматично, веднага след изпълнението.
6. Изпращай само текущия ред – Определя кое се изпраща към справка/скрипт от мястото на извикване (документ/справка). Данните, които се изпращат, могат да се използват като отправна база за филтри или изчисления в справката/скрипта.
Например, ако скрипта е извикан от документ и е избрано „Изпращай само текущия ред“, на скрипта се изпраща само заглавната част на документа и текущо избраният ред от редовете на документа; когато не е отметнато, се изпращат заглавната част и всички редове на документа.
Внимание!
7. Free при затваряне – ако е отбелязана отметка free, паметта, която се заема от справката/скрипта се освобождава. Резултата от освобождаването на паметта е, че при последващо извикване справката ще се зареди тепърва наново, т.е. всички ще се инициализира от начало (филтри/съдържание и т.н.).
Ако паметта не се освободи (т.е. не е сложена отметка), затварянето на справката/скрипта само скрива прозореца, а повторното ѝ извикване е много по-бързо; филтрите и съдържанието се запазват. Полезно е при търсещи справки.
8. Запомни преди изпълнение - предизвиква Запис на документа преди да се изпълни съответният изглед. Ако справката/скрипта, които се извикват, трябва да „виждат“ или обработват данните в базата данни на документа, от който са извикани, очевидно документа преди това трябва да бъде запомнен.
9. Използвай резултата в - ако справката/скрипта връща резултат и е свързана към събитие „Бутон“ на документ, тогава този резултат може да се използва за въвеждане на данни в документа. Чрез тази настройка се указва точно къде да бъдат въведени данните - в заглавната или детайлната част на документа.
За целта справката/скрипта трябва да връща два вида полета: търсещи и резултатни. Търсещите полета определят върху кои редове в документа ще се приложат стойностите на резултатните полета. Търсещите полета задължително имат име съставено от LOCATE_ и името на полето, по което се търси. Всички други полета, чието име не започва с LOCATE_ се смятат за резултатни.
Например скрипт връща следните полета: - LOCATE_ITEM_REF - LOCATE_SIZE_REF - LOCATE_COLOR_REF - PRICE_WO_VAT_BFR_DISCNT или PRICE_WITH_VAT_BFR_DISCNT
Когато този скрипт върне няколко реда с тези полета към екзето, се случва следното за всеки ред от този резултат: Обикалят се всички редове в документа, ако някой от тези редове съдържа номер на позиция, размер и цвят като зададените в полетата LOCATE_ITEM_REF, LOCATE_SIZE_REF и LOCATE_COLOR_REF, тогава за този ред се задава за цена (с или без ДДС) стойността на полето PRICE_WO_VAT_BFR_DISCNT или PRICE_WITH_VAT_BFR_DISCNT.
Забележка
Когато на едно събитие има връзки към повече от един скрипт е удобно да може да се укаже последователността им на изпълнение. Например, ако на приключване на документ са сложени за изпълнение два скрипта (единия прави нещо и опреснява документа, а другия прави проверка и ако нещо не е изпълнено спира приключването) не може да се определи по лесен начин, коя връзка да се изпълни първа.
За целта можете да използвате колона Подредба, намираща се във всички форми за настройка на връзки на справки и скриптове (Настройка на ТД, ФД, Ревизия, Атрибути серийни/партидни номера, скриптове). При наличие на една и съща подредба, скриптовете се изпълняват според ID на връзката.
Ако е избрана подложка, когато се затвори справката закачена на документа, когато отметката е поставена, се указва да се отпечата документа. Функционалността има най-голяма логика да се използва предимно за скриптове. Наименованието избирате от падащ списък с предварително дефинирани подложки.
Не представлява проблем и да се направи подложка, която да съдържа например стокова разписка и фактура (на първа и втора страница).
При създаване на нов тип документ, по подобие на копирането на настройките е много удобно да се прехвърлят към него и настроените връзки със справки/скриптове от друг документ.
Можете да извършвате селекция на множество редове от връзки със справки и скриптове и да ги прехвърляте наведнъж към произволен документ.
След маркиране на желаните връзки за копиране изберете бутон Прикачи текущата връзка със справки/скриптове КЪМ.
Отваря се форма, в която да изберете желаните документи, към които да копирате селектираните преди това Връзки справки/скриптове. Може да маркирате всички или да изберете отделни документи.
Важно:
Директно в самия Изглед можете да задавате подразбиращи се настройки за нови Връзки справки/скриптове необходими за съответните документи.
Разгледайте видео обучение за Връзки със справки/скриптове
Допълнителна информация:
Редакция на типа на Търговски документ - Общи положения,
Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Менюта, Плащания по документи, Редакция на типа на финансов документ и настройки, Настройка и употреба касова бележка, плащания, Главен екран и основни менюта, Базов скрипт за копиране, Скрипт за разпределение на разходи.