Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


documenti:obsti:tabove_nastrojki_na_targ.documenti:td_schetovodstvo

Настройки на Търговски документи

Счетоводство

В таб Счетоводство правите необходимите настройки за улеснение на счетоводния процес във Вашата фирма.

Когато в документа е избран кочан, при приключване програмата взима номер от този кочан и дава легален номер на документа.

От таб Счетоводство конфигурирате кой списък да се използва за съставител, получател, контрагент издател и контрагент получател на фактурата.

С отметка „Автоматично поставяй служителя като съставител и обратно“ се активира връзка между съставител и служител.

В група Счетоводство - в Счетоводен код на типа документ се избира (от предварително дефинирани кодове счетоводни операции в номенклатура за тях) какъв тип от счетоводна гледна точка е типът Търговски документ, като се попълва код и наименование на типа. С други думи, може да имате няколко типа Търговски документа, които обаче да са от един счетоводен тип.
Документите, за които не е попълнена информация за счетоводен тип, автоматично никога няма да се контират.

За осчетоводяването е важно да се знае кое поле е номер на документа.

За тази цел в настройката „За счетоводен номер на документ използвай“ има възможност за задаване кой номер да се гледа - номер на фактура, номер на документа, номер на референтния документ.

Пример:

Документ 101 Продажба от счетоводната номенклатура, трябва да обединява всички типове Търговски документи, отнасящи се за продажба в системата.
Логично е счетоводните номенклатури да се попълват със съдействието (съвместно) на счетоводител, който да информира за съответните кодове, които изисква счетоводството му.

Чрез За счетоводен номер на документ използвай - се избира кой номер да се използва (на самия документ или на фактурата-кочана) за референтен когато се подава документа към счетоводството от системата, т.е. избира се да сe използва уникалният номер на документа или легалният.

От счетоводна гледна точка за осчетоводяване е от значение коя е фирмата, която продава и кой е получателят, за това се избира и в Тип на източник, посредник и получател кой е Собственик и кой Клиент или Доставчик, като може и типът да не се използва.

Сравнение:

Документите В SelMatic ERP документите се контират при приключване - разнасят се данните по вътрешните таблици, записва се в единна структура, след което е въпрос само на експорт.

Вижте статията за Счетоводство, където ще откриете по-подробна информация, включваща и кодове счетоводни операции, аналитични сметки и счетоводни операции.

Вижте статия за Заключени периоди, за документи, които се намират в заключен период и не могат да се приключват.

При извършване на плащания, е важно да се знае, че за да работят Видове валутни курсове трябва за Тип Източник да бъде попълнен Собственик, за да е ясно спрямо коя счетоводна валута се проверяват валутните курсове.

При въвеждане на Основание за ДДС, което има зададена ДДС област, тази област се прилага за калкулация на ДДС%. Ако се промени основанието с друга ДДС област се извършва преизчисление на ДДС% в документа.
Ако има зададено Основание, което има ДДС Област и се смени контрагента не се проверява/променя ДДС% в редовете.
Ако няма основание, но има зададена групова политика за този тип ТД коя да е ДДС областта, тя се взима от груповата политика. Ако няма основания и няма групова политика, ДДС областта се взима от контрагента.
Промяната не е обвързана с груповата политика „Разреши/Забрани промяна на ДДС област“, т.е. винаги може да се променя.

В практиката се случва да се осчетоводяват документи, които съдържат позиции с валута на себестойността, която е различна от валутата за осчетоводяване на собственика.

Проблемът, който възниква обаче е, че ако при осчетоводяването в някоя контировка се ползва СДЦ на такава позиция, тогава се получава разлика от различните валутни курсове, използвани при вписването на себестойността и при изписването й. Това оставя салдо по сметката за себестойност на позицията, без да има наличност, което не е коректно. За да се направи коректно осчетоводяване, е необходимо да се предвиди осчетоводяване на валутните разлики, но каква е сумата на валутната разлика е много трудно да се пресметне.

Пример:

Налице е собственик, чиято валута за осчетоводяване е лева. Доставена е позиция, която се води в долари - 10 долара на курс 1.50 лв./долар - това ще увеличи себестойността в счетоводната сметка с 15 лева, а в програмата ще има себестойност 10 долара.

След време позицията се продава изцяло, но курсът вече е 1.70 лв./долар. В програмата себестойността ще се намали с 10 долара и ще се занули, което е правилно. Но при осчетоводяването на продажбата, сметката за себестойност ще се намали със 17 лева (10 долара по курс 1.70). Това ще направи салдото по тази сметка 15 - 17 = -2 лв., което е неправилно.

За да не се стига до подобна ситуация в процедурите за осчетоводяване на ТД е заложена забрана за осчетоводяване на позиция с валута, различна от валутата за осчетоводяване на собственика.

Разгледайте видео обучение за Таб Счетоводство

Допълнителна информация:
Основни табове и бутони - Общи положения, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Менюта, Плащания по документи, Редакция на типа на финансов документ и настройки, Настройка и употреба касова бележка, плащания, Главен екран и основни менюта, Базов скрипт за копиране, Скрипт за разпределение на разходи.

documenti/obsti/tabove_nastrojki_na_targ.documenti/td_schetovodstvo.txt · Последна промяна: 2021/03/17 14:47 от k.kyurkchieva