Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


documenti:obsti:tabove_nastrojki_na_targ.documenti:td_plashtania

Това е стара версия на документа!


Настройки на Търговски документи

Плащания

Основни настройки са и тези за Плащанията. Като плащането генерира документ от тип **Финансови**, които имат собствени настройки с аналогична логика на настройките на търговските документи.
Когато се прави плащане всъщност се създава определен Финансов документ, на който се подават определени стойности, взети от самата продажба, за да се улесни генерирането му.

Може да изберете между две основни настройки Не се прави плащане и Прави се плащане. При избор на Не се прави плащане, документът не се разплаща, не може да се прави плащане по него. Също така дори и да са избрани някои от другите отметки в прозореца, при поставена отметка „не се прави плащане“ - те не влияят.

Пример:

Тази опция може да се използва например за липси, излишъци, местене вътре в склада

При Прави се плащане се дефинира предварително и се определят параметрите на бутона за плащане. Посочва се наименование на бутона, задава се коя да е голямата и/или малката икона за него, както и се указва клавишна комбинация за него.
За всеки бутон на програмно ниво има създадени три възможни действия, които се задават в поле „Действие“:


  • покажи диалог с Финансовите документи - в документа при натискане на бутона показва списък с избраните финансови документи за плащане (напр. в брой, с карта и т.н.)


  • покажи диалог за просто плащане - показва просто плащане и възможност за ресто, ако е настроено. В този диалог А означава „автоматично попълни цялата сума“, а О – „попълни остатък“, като се изчислява остатъка, който да се попълни в следващия ред/вид плащане.

  • направи нов Финансов документ без никакъв диалог - директно се прави нов документ без диалогов прозорец със съобщение/въпрос за потвърждаване преди това.

Важно:

Логично е да се използва ресто само за едно плащане, за предпочитане е то да е в брой.
При избрани повече от две плащания с ресто, програмата взима сумите по ред на касите - първо от първата каса, ако не е стигнала сумата, за да се върне рестото минава в следващата и т.н.

Имате възможност да активирате настройки за действие след извършване на плащането, при които документът автоматично да се приключи или да се създаде нов от същия вид .

При избор за автоматично приключване, документът се приключва едновременно с плащането и се затваря, след което за следващо действие с нов документ от същия вид Вие трябва да го отворите ръчно.

При избор на създаване от същия вид, документът се приключва и се отваря нов от същия вид автоматично, готов за следваща продажба например (особено удобна функционалност за вериги и голям поток от клиенти).

За Всеки бутон, когато курсурът е поставен на съответния ред, в долната част на прозореца е показана таблица/прозорец, която съдържа информация , как се казва плащането, за което се отнася бутонът(начинът, по който Вие наименувате самото плащане в поле „Наименование“ на банд „Плащане“) и с какъв тип Финансов документ се използва.

Пример:

В посочения по-долу пример (на скийншот), за бутон „смесено“ плащане се правят плащания в брой, с карта и с ваучер, посредством Финансови документи съответно от тип Плащане в брой по продажба, Плащане с карта по продажба и Плащане с ваучер по продажба.

В банд Допълнителни на тази таблица се указва Подредба, коя каса използва финансовият документ за конкретното плащане чрез Използвай касата на (Източник, Посредник или Получател) и дали да Позволява ресто или не. В самия финансов документ, в полето със съответната каса (например на Източника) се визуализира списък за избор с възможните каси, ако има такива (повече от една, ако е).

При приключване на плащането, се приключват и обвързаните с него Финансови документи, което от своя страна разнася информацията за каси, дългове и ако има настроен касов апарат за съответния Финансов документ какво да се отпечата.

Важно:

Да се внимава към бутона да има посочено за какъв Финансов документ ще е плащането, иначе няма да е видим бутонът.
Също така в настройката на самия Финансов документ в таб „Списъци за избор“ трябва да е поставена отметката за „Е плащане за търговски документ“.

При така реализираната функционалност на видовете валутни курсове и ТД и ФД имат поле за Вид курс и панел за Валутни курсове, които може да са със различни стойности. Логично е ръчно договорените курсове и видът курс, посочени в ТД да се прехвърлят във финансовите документи към него.

За тази цел в таб Плащания в детайлната таблица за всяко плащане, в банд „Допълнителни“ са добавени опции „Копирай вид курс от ТД“ и „Копирай ръчно зададени курсове от ТД“.

Настройката за копиране на Вид курс е с възможност за избор от следните опции:

  • Не копирай;
  • Копирай винаги;
  • Копирай, ако ФД няма подразбираща се стойност - в този случай, ако ФД има подразбираща се стойност за Вид курс остава тя.

С най-висок приоритет на копиране е „Копирай винаги“, следва „Копирай, ако ФД няма подразбираща се стойност“ и „Не копирай“.

Ако Видът курс във ФД е попълнен от копиране от ТД, то той не може да бъде редактиран - при запомняне на документа даже и да се посочи друг вид курс се връща този, копиран от ТД.

Ако в плащане към конкретен тип ТД за даден ФД има посочено копиране, то важи и за останалите плащания към съответния ТД, в които СЪЩИЯТ ТИП ФД участва (даже и там да не е посочено копиране).

Допълнителна информация:
Настройки на Търговски документ - Основни положения, Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Менюта, Плащания по документи, Редакция на типа на финансов документ и настройки, Настройка и употреба касова бележка, плащания, Главен екран и основни менюта, Базов скрипт за копиране, Скрипт за разпределение на разходи.

documenti/obsti/tabove_nastrojki_na_targ.documenti/td_plashtania.1503553179.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:30 (външна редакция)