Съдържание

Справки

Таблична част

За всички таблици в A-SUPTO SelMatic ERP са валидни общоприети начини за обработване на данните.

Когато курсорът на мишката се позиционира върху елемент от потребителския интерфейс на програмата и фонът на полето се промени (стане бял, по-светъл или друг), това показва, че елементът е активен – чрез кликване върху него се предизвика (стартира) определено действие в програмата. Основни понятия:

Пример: Банд „ОБЕКТ“ с колони под него „Номер“ и Наименование“.

Обработване на данните с помощта на инструменти от рибона

Таб „Таблица“

Навсякъде в програмата, където се визуализира таблична част, в рибона става достъпен таб „Таблица“.

Важно:

Таб „Таблица“ е контекстуално меню, то се появява в лентата с инструменти само когато курсорът се намира в поле от табличната част на документ /номенклатура /справка.

Група „Общи“

В група „Общи“ са разположени бутони .

Важно:

Особено полезна е възможността режим „Правоъгълна селекция“ да се прилага върху грида при избор на „Входни данни“ за Анализите с цел извличане на максимално точна и конкретна информация. В противен случай в Анализа ще влязат данните от всички колони за избраните редове.

За да е леснодостъпен във всички справки, бутонът за „Правоъгълна селекция“ е добавен и в секция „Експорт“ на таб „Основни“.

Група „Външен вид“

За моделиране на външния вид на таблицата служат бутони: С бутон се визуализира групиращ ред над табличната част; Подробна информация относно разработената функционалност за групиране на данните в таблицата се намира в секция „Таблична част / Обработване на данните чрез стандартни функционалности / Групиране на данни в таблицата“;

Група „Картички“

Картичките представляват малки допълнителни таблици със собствен изглед и настройки, визуализиращи данни от финансовите документи, създадени като плащания към търговски документ: Информацията в картичката дублира тази в таблицата с плащания: По тази причина често се премахва от изгледа на търговските документи.

Ако е изкарана в изгледа, настройките на самата картичка стават достъпни когато курсорът е позициониран в някое от нейните полета. Тогава в рибона, таб „Таблица“, се появява контекстно меню: Чрез бутон „Редакция на изгледа“ в нов прозорец се отваря редактор на изгледа на картичката, аналогичен по функционалност на този за редакция на изгледа на ТД: Чрез бутон „Настройки на картичката“ се отваря прозорец за персонализиране на възможните параметри, определящи поведението на картичката:

Обработване на данните чрез стандартни функционалности

Сортиране на колони

Сортирането на колони може да се извърши по два начина:

Разместване на колони и бандове

За удобство колоните и бандовете в таблицата могат да се пренареждат чрез функцията „Drag and Drop“.

За целта желаната колона се „хваща“ с мишката чрез еднократно кликване с ляв бутон в заглавната ѝ част, като бутонът се задържа.

Разместването на бандове се извършва по аналогичен начин:

Регулиране на височината и ширината на полетата в таблицата

Ширината и височината на колоните в таблицата могат да са произволни.

Освен ръчно, ширината на колоните може да се настрои и автоматично според дължината на текста в нея.

Пренасяне на текста ( word wrap)

В пряка връзка с настройката за височина на редовете в таблицата е тази за пренасяне на текста (word wrap).

Обикновено опцията е активирана във всички таблици по подразбиране, но лесно може да се деактивира – тогава текстът ще бъде отрязан вдясно до броя символи, които се събират в ширината на колоната.

Настройката е достъпна в Менюто за управление свойствата на грида:

Внимание: Опцията се активира едновременно за всички колони – свойството е на ниво таблица, а не на ниво колона.

Причината е, че зад тази функционалност стои настройката „определяй автоматично височината на реда“, при която целият ред от таблицата се изравнява по височина с най-високото поле в него, автоматично разпънато при пренасянето на текста.

Ако в таблицата се визуализират мини изображения, височината на редовете автоматично се адаптира към техния размер и това може да предизвика пренасяне на текста дори когато опцията не е активирана.

Филтриране на данните в таблицата

В A-SUPTO SelMatic ERP филтриране на данни в дадена таблица може да се осъществи по няколко различни начина:

Пример:

За показване на всички имена, съдържащи „Кред“, във филтриращия ред се изписва %Кред%:

Търсене на данни в таблицата

Пример: При натискане на клавиш „К“, курсорът се позиционира на първия срещнат ред, започващ с „К“ и символът се маркира:

Пример:

Въведен текст: търговски документ

Условие за търсене : да се покажат всички редове, които съдържат или „търговски“, или „документи“ , или „търговски документи“ в която и да е колона.

Пример:

Въведен текст: -търговски -документи

Условие за търсене : да се покажат всички редове, които НЕ съдържат нито „търговски“, нито „документи“ в която и да е колона.

Резултат от търсенето: редове, които НЕ съдържат думите: търговски, документи.

Пример:

Въведен текст: +търговски +документи

Условие за търсене : да се покажат всички редове, които съдържат И „търговски“, И „документи“ в която и да е колона.

Резултат от търсенето: редове, съдържащи всяка една от думите: търговски, документи.

Пример:

Въведен текст: %търг%

Условие за търсене: да се покажат всички редове, съдържащи думи, които напълно съвпадат, започват, съдържат или завършват с текста между знаците „%“ в която и да е колона.

Примерен резултат от търсенето: търг, търговски, търговия, изтъргувани, не-търговски.

Въведен текст: търг%

Условие за търсене: да се покажат всички редове, съдържащи думи, които напълно съвпадат или започват с текста преди знак „%“ в която и да е колона.

Примерен резултат от търсенето: търг, търговски, търговия.

Въведен текст: %овски

Условие за търсене: да се покажат всички редове, съдържащи думи, които напълно съвпадат или завършват с текста след знак „%“ в която и да е колона.

Примерен резултат от търсенето: търговски, не-търговски.

Въведен текст: т%овски

Условие за търсене: да се покажат всички редове, съдържащи думи в която и да е колона, които или задължително започват с текста преди знак „%“ и завършват с текста след него, или съвпадат напълно с текста, игнорирайки знака.

Примерен резултат от търсенето: търговски, търновски, товски (ако допуснем, че такава дума съществува).

Пример:

Въведен текст: 1_34

Условие за търсене: да се покажат всички редове, в които има четириразредни записи, започващи с 1 и завършващи с 34.

Примерен резултат от търсенето: 1234, 1а34, 1б34, 1434 и т.н. (числото 134 няма да се покаже, защото „_“ замества точно един произволен, но задължително присъстващ в записа символ).

Пример за комбинирана употреба на специални символи:

Въведен текст: +обувка +мъжка -черн%

Резултат от търсенето: всички редове, в които има думите „обувка“ И „мъжка“, но НЕ присъстват „черна“, „черно“, „черни“ и всички други думи, започващи с „черн“.

Групиране на данни в таблицата

Активиране на функцията „Групиращ ред“

Чрез активиране и деактивиране на функцията „Групиращ ред“ се управлява дали панелът за групиране да се вижда над табличната част, или не. Това може да стане по два начина:

Групиране по дадена колона

Самото групиране по дадена колона също може да се осъществи по два начина:

Групирането променя табличното представяне на данните.

Преместената колона вече играе ролята на дименсия – величина, функционираща като критерий за извършване на групирането.

Данните се визуализират, разделени на отделни групи според различните им стойности за съответната дименсия, по която са групирани.

Пример:

Групиране на данните според типа на валутата:

Групиране на данните според типа на мярката:

Групиране по две или повече колони

Информацията в една таблица може да се групира по няколко дименсии, структурирани дървовидно: При групиране на данни, ако две дименсии са пряко свързани една с друга и промяна на едната променя и другата, може да се използва възможността на грида за обединяване на подчинени дименсии.

За целта:

С това действие двете дименсии се обединяват и сформират едно общо условие (критерий), по което се осъществява групирането:

Премахване на групирането (връщане на колона от групиращия панел в таблицата)

Връщането на колона от групиращия панел в таблицата е възможно по два начина:

Долен Колонтитул (обобщаващ ред)

Функционалността за „Долен колонтитул“ се активира от Менюто за управление свойствата на грида: В резултат от това се визуализира обобщаващ ред под таблицата, даващ възможност за извеждане на полета с тотали под всяка колона.

Колонтитулът се конфигурира чрез меню, достъпно при кликване с десен бутон на мишката върху вече визуализирания обобщаващ ред под желаната колона. Задава се типът на функцията за изчисляване на тотала: При използване на обобщаващ ред за една и съща колона е възможно извеждането на повече от едно поле с обобщена стойност – може едновременно да се показват сумата на колоната, броят редове, от които се състои, и примерно средната ѝ стойност: В менюто с настройки на колонтитула са достъпни и опциите „Изтрий обобщението“ / „Изтрий всички обобщения“.

Тези настройки запомнят състоянието си при запаметяване на изгледа.

Колонтитули по групи

При активирана функция за групиране на данните в таблицата системата позволява да се изведат колонтитули по групи с възможност за изчисляване на субтотали за всяка група. Начинът на работа с колонтитулите по групи е аналогичен на работата с Долен Колонтитул.

След като вече в колонтитула е изведено дадено поле със субтотал, при кликване с десен бутон на мишката върху него се отваря помощно меню. Опцията „Показвай над групата“ позволява полето да се визуализира в рамките на заглавния ред на групата в колоната, за която е изчислено обобщението. Освен за удобство в стандартните случаи, тази функция е съществено важна, когато за една и съща колона има активирани едновременно няколко обобщения. Те не могат да се визуализират едно под друго на самия колонтитул под групата – на него (за разлика от долния колонтитул) може да се показва само по едно поле с обобщение за дадена колона.

По тази причина единственият начин да се визуализират едновременно няколко различни субтотала за една колона е показването им над групата.

След активиране на опцията „Показвай над групата“, настройките позволяват да се избере къде по-конкретно в рамките на заглавния ред на групата да се визуализират обобщенията.

Тази функционалност е достъпна чрез бутон от таб „Таблица“ в рибона. Отваря се следното падащо меню:

За да се визуализират субтоталите отново на обобщаващите ленти под съответните групи, трябва първо съществуващите да се изтрият чрез избор на „Изтрий всички обобщения над групите“ и след това отново да се изведат по гореописания начин в колонтитулите по групи.

Фиксиране на банд

Във всички документи и справки е налична възможността за фиксиране на банд.

При скролиране наляво или надясно, функционалността позволява определен банд и прилежащите му колони да останат статични („замръзнали“) и винаги видими.

Пример за банд, фиксиран вляво: За достъп до функционалността се кликва с десен бутон на мишката върху избрания банд и от менюто, което се появява, се избира желаната опция:

Прескачане на поле при придвижване на курсора с бутони Enter или Tab

За всички таблици в A-SUPTO SelMatic ERP е характерно свойството „Прескачай това поле“. Управлява се от Менюто за управление свойствата на грида: Стандартно функцията се активира за полета, които не следва да се попълват ръчно при създаване на нов документ.

Ако опцията за прескачане е активирана за дадено поле, при използване на Правоъгълна селекция то не може да бъде маркирано.

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

Към СУПТО Съдържание