Съдържание

Номенклатура “Видове търговски документи”

Главно меню > Номенклатури > Служебни номенклатури > Документи > ТД > Видове ТД

В A-SUPTO SelMatic ERP търговските документи (ТД) имат една и съща основа, но според тяхното предназначение се персонализират чрез настройване на всички функционалности и дефиниране на изгледите, с които работят крайните потребители.

В следствие от това, ТД са осъществени като различни видове (типове). Всеки вид документ има свои специфични настройки и изглед (пр. документ тип „Оферта“, тип „Заявка към доставчик“, тип „Доставка“ и др.).

Търговските документи, които според бизнес предназначението си са част от продажбения процес и попадат в обхвата на веригата по управление на продажбите, и по които съгласно Наредба Н-18 спрямо типа на плащане задължително се издава фискален бон (ФБ), представляват именно такива самостоятелни типове документи.

В следващото описание СУПТО търговските документи са наричани и СУПТО продажбени документи, продажбени документи - продажба се използва като родово понятие, но се визират всички документи, които са част от веригата по управление на продажбата по смисъла на т.19 от &1 на Допълнителните разпоредби на Наредба Н-18.

Във всеки един документ с избора на бутон Редакция на типа на документа от лентата с менюта и инструменти (рибон, ribbon), таб „Настройки“, се зарежда прозорец с настройките на съответния тип Търговски документ. В левия панел на формата се визуализира цялата номенклатура на типовете търговски документи, откъдето лесно може да се навигира между тях. (видовете търговски документи на екранната снимка са примерни - конкретните СУПТО търговски документи, релевантни за текущо декларираната версия са изброени в раздел “Конфигурирани търговски документи”)

В десния панел, групирани в отделни подстраници (табове), са достъпни основните настройки на документите.

Забележка:

Промени в номенклатурата за Видове търговски документи (т.е. в настройките на даден документ) може да се извършва само от служители на Селматик ЕООД, защото при запомняне на извършените промени трябва задължително да бъде въведена паролата на производителя!

Таб „Списъци за избор“

В ТД много от полетата се попълват чрез избор от падащ списък. В таб „Списъци за избор“ с дадено поле се асоциира конкретен списък за избор според неговата категория, пр. списък за избор на Контрагент, на Позиция, на Местоположение и др.

Списъците са предварително дефинираните в базата данни и могат да се съобразяват с конкретните права на потребителя, така че той да може да избира само елементи, до които има позволен достъп. Полетата могат да се оставят и празни – това означава, че потребителят ще трябва собственоръчно да изпише нужните данни.

Група от настройки за “Източник, Посредник и Получател” В таб „Списъци за избор“, съществуват 3 еднотипни групи – „Източник“, „Получател“ и „Посредник“ . Те съдържат настройки на полетата за попълване на Контрагент, Обект, Служител и Местоположение (вж. Номенклатура „Контрагенти“), като за всяко едно може да се посочи списък, който винаги да се зарежда в документа по подразбиране.

Забележка:

В A-SUPTO Selmatic ERP е възприето да се борави с категориите: „Източник“, „Получател“ и „Посредник“, които стандартно се асоциират съответно със Собственика (Търговеца), Партньора (Клиента) и действителен или логически посредник между тях. Функционалностите, свързани с ролята на Посредника, са разработени в отговор на специфичните бизнес нужди на различни фирми и остават встрани от предмета на настоящото Ръководство.

Група от настройки за “Позиции” В тази обособена група се задават подразбиращите се списъци за избор на позиции (вж.Номенклатура „Позиции“).

Възможно е да се зададат списъци за избор за следните полета:

Група от настройки за “Основания” В тази група се задава списък „Основание за изменението на документ“ (вж. Номенклатура „Основания за изменението на документ“), съобразен с изискванията на Наредба Н-18.

Група от настройки за “Други списъци” Наред с останалите потребителски списъци, касаещи настройки, специфични за функционалностите на всеки бизнес, в тази група се задава списък за избор на Работно място в съгласие с изискванията на Наредба Н-18 (вж. Номенклатура „Работни места“).

Таб „Права на достъп“

Генералните права на достъп до обектите се задават в Групови политики на ниво роля. Към всяка роля може да принадлежи един или група от потребители (вж. „Свързани понятия – Групови политики и права на достъп на ролите“).

От настройките на всеки тип документ може да се укаже потребителят какви права на достъп трябва да има до асоциираните с документа обекти на Източника, Посредника и Получателя, за да му бъде позволено да го отваря, редактира и приключва.

В таб „Права на достъп“ от падащ списък се избират необходимите потребителски права на достъп до съответните обекти, изискуеми за извършване на всяка от гореизброените операции. Настройките са организирани в три еднотипни групи:

Обектите са предварително създадени и описани в номенклатурата на Собственика (вж. секция „Обекти и групи обекти“).

Правата на достъп са предварително дефинирани в номенклатура „Видове права на достъп до обекти“.

Пример:

За отваряне (преглед) на търговски документ необходимият разрешен достъп до обекта, към който той принадлежи, е правото „Четене на документи“; за редакция на документ – „Четене на документи, Писане“.

Чрез настройките в таб „Права на достъп“ за всеки тип документ се определя какви са изискуемите потребителски права на достъп до свързаните с него обекти, за да бъде достъпен за потребителя самият документ – тези настройки контролират достъпа на ниво документ. За един и същи обект различните типове документи могат да изискват различни потребителски права.

Напомняме, че правата за достъп до самите обекти се задават в Групови политики (вж. „Свързани понятия – Групови политики и права на достъп на ролите“).

Пример:

Създадено е специално право на достъп „Сторниране на продажба“, с което се цели само дадено отговорно лице да има разрешение за работа с документите за извършване на сторно операции. Създаден е и Търговски документ „Сторно“, който единствен позволява сторниране. Отговорното лице ще има право да приключва документ „Сторно“ само ако в груповите политики за неговия потребител е даден достъп „Сторниране на продажба“ и едновременно с това за търговски документ „Сторно“ като необходимо право на достъп за приключване е посочено „Сторниране на продажба“. Ако в груповите политики правото е дадено, но документът не е настроен да се приключва спрямо него, то потребителят няма да може да го приключи. Обратното също е в сила.

В таб „Права на достъп“ има две допълнителни настройки:

Таб „Наличност и себестойност“

В таб „Наличност и себестойност“ се определя дали и как документът влияе на наличността на позициите чрез въведените в него количества и на стойността на склада при движението на стоката.

Спрямо различните бизнес логики настройките могат да се осъществят в много различни комбинации. Възможно е даден тип ТД да не влияе нито на количеството, нито на стойността на наличността в склада. В таб „Наличност и себестойност“ се намират две основни групи с настройки:

Всяка от тях се състои от три еднотипни подгрупи с настройки, съответно за Източника, Посредника и Получателя, като за всеки от тях може да се укаже документът влияе ли и ако да, как. Възможните опции са:

Изключително важна е настройката, която определя как се сформира самата стойност на позицията, с която ще се повлияе на стойността на наличността в склада. Възможните опции са:

СУПТО продажбените документи отразяват процес, при който наличността на склада се намалява с количествата от документа, а стойността на наличността се намалява със средната доставна цена на всяка от позициите (всички останали изброени опции засягат различни бизнес процеси, които остават встрани от фокуса на настоящото Ръководство).

Пример:

Група „Втора наличност“ се състои от настройки, приложими главно при работа с Резервация – резервиране и отрезервиране на количества.

Настройките в група „Информативна наличност“ позволяват в ТД да се визуализира текущата фактическа наличност на избраната позиция и/или нейната свободна (нерезервирана) наличност. Целта е информирано консултиране на клиента примерно при изготвяне на оферта в процеса по продажба на едро.

Таб „Дългове“

В група „Финансов дълг“ се указва дали документът генерира финансов дълг, като се посочва:

Останалите настройки в таб „Дългове“ позволяват контрол над авансите, ако даденият бизнес работи с авансови плащания, както и дефиниране на различни типове стоков дълг (като такъв например се разглежда резервираната стока с цел нейното проследяване до реализиране на продажбата).

СУПТО продажбените документи генерират дълг на Получателя (Клиента) към Източника (Търговеца).

Таб „Плащания“

На това място се указва дали по търговския документ могат да се извършват плащания, или не.

Важно!

Тази настройка трябва да се използва в комбинация с настройка на Груповите политики, чрез която се дава генералното разрешение за извършване на плащане по даден документ.

Настройката е достъпна в:

Групови политики > таб „Групови политики“ > Документи > Търговски документи > Плащания В настройките на типа търговски документ, таб „Плащания“, се дефинират възможните видове плащания, пр. в брой, с карта, с ваучер, по банка и т.н (Наименованието на вида плащане е в произволен текст).

В таблицата с детайли, поясняващи всеки отделен начин на плащане, се посочва типът на финансовия документ, който да се генерира при извършване на плащането.

Забележка:

Ако в Груповите политики по даден тип документ не е позволено извършване на плащане, дори в настройките на същия документ плащането да е разрешено и да са посочени определени начини на плащане, такова в крайна сметка няма да може да се извърши.

Таб „Касова бележка”

Настройките в този таб, които засягат базовата функционалност за отпечатване на фискален бон, са неактивни и не могат да се променят от потребителя, включително и от служител на Селматик ЕООД. Тук тези настройки само се визуализират. Причината да не бъдат премахнати, а деактивирани, е, че същият изглед на този екран за настройки се използва във версия на софтуерната система, която се предоставя на чуждестранни потребители със собствен бизнес, който се развива извън Република България и в условия, при които Наредба Н-18 не е в сила.

Самите настройки на системата, свързани с отпечатване на ФБ, когато такова е необходимо, са комплексни – освен в настройките на ТД, намират се в тези на:

Важно!

При използване на A-SUPTO SelMatic ERP, в exe-то на програмата е безусловно зададено автоматично отпечатване на фискален бон при всяко извършване на плащане от тип, който го изисква.

В таб „Касова бележка“ са налични следните групи настройки:

Таб „Задължителни полета“

Системата позволява определени полета да се направят задължителни за попълване.

Когато дадено поле е направено задължително, то се оцветява в червено и при опит за приключване на документа се извършва проверка – ако е оставено празно, документът не може да бъде приключен. На екрана се появява съобщение, указващо на потребителя кое поле следва да попълни.

Пример:

В таб „Задължителни полета“ е осигурен бърз достъп до настройките на тези полета, които най-често се налага да бъдат дефинирани като задължителни.

Забележка:

Възможност за дефиниране на задължителни полета има и в Груповите политики, таб „Ограничения по полета“, и в настройките на Потребителските полета.

Полетата са разделени в отделни групи според предназначението им:

Чрез поставяне на отметка дадено поле се обозначава като задължително.

Таб „Подаръчни ваучери“

A-SUPTO SelMatic ERP предлага възможност за работа с подаръчни ваучери. Ваучерите са част от функционалностите, свързани с предоставяне на търговска отстъпка (във вид на зададена сума). Те се продават като всеки друг артикул в системата. Когато клиент предостави валиден подаръчен ваучер при покупка на дадена стока, стойността на ваучера се приспада от стойността на стоката.

От таб „Подаръчни ваучери“ се управляват настройките за ваучери в Търговските документи.

Таб „Цени“

При избор на позиция (артикул) в детайлната част на даден търговски документ, системата позволява автоматично да се попълни нейната цена.

В SelMatic ERP е разработена сложна система за работа с множество ценови листи, които могат да бъдат различни типове (пр. Доставна, На едро, На дребно) и да се асоциират с определен обект, дистрибуционен канал и/или контрагент, бил той Източник, Посредник или Получател.

Затова в настройките на типа документ, таб „Цени“, се указва дали и от кого да се взема цената на позициите в документа, както и ДДС областта:

След това се определя от кой тип ценова листа, асоциирана с дадения контрагент:

В настоящия таб се задават и други специфични настройки на поведението на програмата, касаещо цените в документа:

Таб „Участие в списъци с ТД / Етикети“

В таблица „Списъци с ТД“ се визуализират всички списъци с типове ТД, към които даденият документ принадлежи (вж. номенклатура „Списъци с типове ТД“).

Заедно с това се дава възможност за присъединяване на документа към нов списък чрез добавяне на нов запис в таблицата.

При създаване на множество типове елементи от даден вид в базата (документи, списъци за избор, подложки за печат, източници и изгледи на справки и скриптове) е удобно да има възможност те да се класифицират по някакъв признак, което на по-късен етап да позволи лесното им намиране.

По тази причина е реализирана функционалност за идентифициране по произволен брой признаци чрез прилагане на “Етикети” към всеки елемент, в това число и към всеки вид ТД.

В панел „Етикети“ се визуализират и управляват етикетите, приложени към дадения тип ТД.

Възможно е добавяне на нова категория чрез бутон + в десния край на всеки ред.

Структурата, която се създава, е дървовидна. Бутонът + създава нова подкатегория на тази, от която се стартира. По тази причина нов етикет следва да се създава чрез избор на бутон + на реда на категорията родител.

Функционалността за “етикети” се използва от служителите на Селматик ЕООД.

Таб „Подразбиращи се стойности“

В настоящия таб е предоставена възможност да се зададат подразбиращи се стойности за следните полета:

Зададените стойности се попълват автоматично при създаване на нов документ от типа, независимо дали съответните полета са изведени в неговия изглед, или не.

Таб „Потребителски полета“

Тъй като стандартните полета, дефинирани в системата, може да не са достатъчни за описване на всички специфични за даден бизнес атрибути на типовете документи, в програмата за всеки документ са заложени определен брой свободни потребителски полета, които могат да се визуализират в заглавната част (хедъра) и в детайлната част на документа. Те служат за обезпечаване на нуждите на всеки един клиент, за които не е предложено стандартно решение.

В таб „Потребителски полета“ се задават имената и настройките на потребителските полета, които ще се използват в дадения документ.

Потребителските полета, които са заложени в документа, са с формат за дата и час, текст, цели числа и дробни числа, като само за числовите може да се закачат и списъци за избор.

Таб „Формули“

В A-SUPTO SelMatic ERP е възможно потребителят ръчно да въвежда данни в полетата за количество, цена, отстъпка и стойност при въвеждане на ред в документа. При промяна на данните в което и да е поле, софтуерът трябва да има критерий по какъв алгоритъм да преизчислява всички свързани полета, на които промяната влияе.

Цялата логика на изчисленията в документа е реализирана чрез пакети от формули.

В таб „Формули“ се визуализират формулите за изчисляване на различните цени (с/без ТО, с/без ДДС), стойностите (с/без ДДС), ДДС процента и т.н., валидни за дадения тип документ.

Точността на стойностите в документа (къде да се закръгля) също се определя чрез формулите.

Макар че програмата изчислява всичко с висока точност, стандартно цените, стойностите и тоталите на фактурите не се отпечатват с висока точност – изисква се да са закръглени до 2-ри знак (до стотинка).

Таб „Счетоводство“

В таб „Счетоводство“ се правят необходимите настройки за улеснение на счетоводния процес във фирмата.

Таб „Връзки със справки / скриптове“

От настоящия таб се определят връзките на търговския документ с всички справки и скриптове в системата.

Таб „Други“

В този таб са обособени разнородни групи от настройки, свързани с различни функционалности на софтуера:

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

Към СУПТО Съдържание