Номенклатура „Потребители“

Главно меню > Служебни > Администрация > Потребители и права на достъп > Потребители В номенклатура „Потребители“ се вписва основната информация за всеки Потребител и се регистрират паролите за достъп в системата.

Има възможност Потребителят да се асоциира с подразбиращ се Служител и Работно място.

Основна таблица

Забележка:

Въведените данни на снимката са само тестови.

Поле „Потребител“

В поле „Потребител“ всяко потребителско име се изписва с латински букви, като не се допуска да има повтарящи се потребителски имена за различните Потребители.

Поле „Три имена“

Съгласно чл. 52л. от Наредба Н-18 задължените лица (търговците) са длъжни да въвеждат имената за всеки от ползвателите (операторите) на софтуера съгласно сключените с тях трудови или граждански договори.

Следва това изискване да се има предвид при попълване на “потребителско име” и трите имена на служителя.

Полето е задължително за попълване, ако даденият Потребител ще работи с документи, по които спрямо типа на плащането следва да се издаде ФБ според изискванията на Наредба № Н-18 към СУПТО.

Поле „Заемана длъжност“

Поле „Заемана длъжност“ се попълва ръчно. Няма предварително дефинирана номенклатура с длъжности на Потребителите, но за улеснение всеки уникален запис в колоната „Заемана длъжност“ автоматично се добавя в списък за избор и при следващо въвеждане длъжността може да се посочи от падащо меню.

Полето е задължително за попълване, ако даденият Потребител ще работи с документи, по които спрямо типа на плащането следва да се издаде ФБ според изискванията на Наредба № Н-18 към СУПТО.

Поле „Код на оператор“

Полето „Код на оператор“ трябва да съдържа уникален код на Потребител (оператор) в рамките на системата. То е четири разрядно, позволените символи са латински букви (a-z) и цифри (0-9).
Aкo е по-малък от 4 символа, кодът се допълва с нули.

Пример:

ID = 12; Код = 0012

В системата се извършва автоматична проверка за уникалност и повтарящ се запис не може да бъде запаметен.

Важно:

Полета „Три имена“, „Код на оператор“ и „Заемана длъжност“ са задължителни за попълване, ако даденият потребител ще работи с документи, по които съобразно типа на плащането следва да се издаде фискален бон според изискванията на Наредба № Н-18.

Във всеки документ – и търговски, и финансов – се записват кодът на оператора, който го е създал, и кодът на оператора, който го е редактирал последно. Информацията се визуализира в страничен панел „Информация за документа“ (долу вдясно на формата с документа).

Поле „Деактивирай акаунта след“

За да се деактивира профил на Потребител, в поле „Деактивирай акаунта след“ се въвежда последната дата, на която той е активен. След изтичане на въведената дата, акаунтът става неактивен и достъпът на Потребителя до системата бива спрян.

При създаване на нов Потребител, по подразбиране полето остава празно освен ако изрично не се зададе друга стойност.

Поле „Парола“

Със създаването на Потребител, се задава и негова парола за достъп, чрез която се гарантира оторизацията на достъпа до системата.

Поле „Служител по подразбиране“

В номенклатурата има възможност да се зададе „Служител по подразбиране“ (за допълнителна информация относно Служители, вж. номенклатура “Служители” като разновидност на номенклатура “Контрагенти”).

Тази опция позволява при стартиране на програмата, в зависимост от Потребителя, да се зарежда съответстващият му служител и в документите информацията за него да се попълва автоматично в поле „Служител“.

Поле „Подразбиращо се работно място“

Друга подразбираща се стойност, която се управлява от настоящата номенклатура, е тази за „Подразбиращо се работно място“ (вж. Номенклатура „Работни места“).

Ако се зададе Работно място по подразбиране, то се попълва автоматично в съответното поле при създаване на нов СУПТО документ.

Детайлна таблица Полета „Роля/Код“ и „Роля/Пълно име“

В страничната подтаблица с детайли се посочва всеки Потребител към коя роля (група) принадлежи (вж. Номенклатура „Роли“).

Всеки потребител може да има достъп до неограничено количество роли.

При стартиране на програмата първо се попълват потребителско име и парола, а след това се избира роля (от достъпните за потребителя), с която да се влезе в системата. Според избраната роля програмата делегира на потребителя съответните права.

Полета „Валидна/ОТ“, „Валидна/ДО“

В полета „Валидна/ОТ“- „Валидна/ДО“ указвате за какъв период от време избраната роля е достъпна за даден Потребител. Задължителни са за попълване.

В случай че при добавяне на нова роля полетата се оставят празни, със записа на реда системата автоматично за начална дата („Валидна/ОТ“) попълва текущата дата, а за крайна дата („Валидна/ДО“) – 31.12.9999г.

На база въведения период се определя дали една роля е валидна (активна), или не. След изтичане срока на валидност, Потребителят няма право за достъп до дадената роля. Достъпни за него са само онези роли, които към датата на вход в системата са активни.

В номенклатурата има възможност за всеки Потребител да се указва коя е ролята му по подразбиране.

Забележка:

Правата на достъп до системата се определят от ролята, с която е влязъл в нея Потребителят, а не от самия Потребител.

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.

Към СУПТО Съдържание