Съдържание

Продажбени (СУПТО) документи

Общи положения

Документите, които изменят стоковата наличност на обекта и генерират дълг на клиента, се наричат Търговски документи (ТД). В системата предварително са конфигурирани/настроени Търговски документи за всеки отделен процес (различните видове продажба и последващите различни видове сторно – вж. номенклатура „Видове търговски документи“).

Плащанията, които могат да се създават по различните Търговски документи, представляват предварително конфигурирани/настроени Финансови документи (ФД) (вж. Номенклатура „Видове финансови документи“).

Статус на документа

В горния десен ъгъл на формата се визуализират видът на документа и статусът, в който се намира.

Статусите са, както следва:

След генериране на продажбен документ системата дава възможност той да се остави (да се затвори и да бъде достъпен отново от същия или друг потребител) в статус:

Плащане може да се извърши по продажбен документ, който е в статус:

Важно:

За СУПТО търговски документи от родово понятие заявка и корекция на заявка (спрямо различните търговски процеси носят различно наименование) е допустимо отключване на приключен документ в случай, че е необходимо извършването на промяна. В случай, че се извършва промяна в редовете на документа, то тя се логва спрямо описаният метод в “Съхраняване на данни (логове)”. Отключване на приключен СУПТО продажбен документ е невъзможно.

По анулирана продажба не може да се извършва отпечатване, вкл. и в pdf на печатни форми, с изключение на случаите, в които по документа е издаден данъчен документ (фактура/дебитно известие /кредитно известие), т.е. взет е номер от кочан за фактури.

Влияние на “Статуса” върху финализиране на плащането и издаване на ФБ

Необходими условия за финализиране на плащането и за издаване на ФБ са:

Ако единият от двата документа е приключен и СУПТО има връзка с настроено ФУ, при приключване на другия документ, автоматично се генерира и отпечатва ФБ.

Ако единият от двата документа е приключен, но СУПТО няма връзка с настроено ФУ, при опит за приключване на другия документ, се появява съобщение за грешка (вж. Печат на фискален бон (за плащанията, които го изискват).

Забрана за печат на словосъчетание "фискал"

Съобразно изисквания на Наредба Н-18 е забранен свободния печат на словосъчетания „фискален, фискална, фискално, фискални“ и производни на тях.

Съответно в системата има защита и излиза забранително съобщение. За да може потребителят лесно да се ориентира къде е проблема в текста, вкл. ако има интервал по средата или нещо друго, което на пръв поглед не звучи като „фискал“ (например „оФИС КАЛофер“), в съобщението е упоменат и самия проблемен текст.
Пояснителният текст включва максимум 20 знака преди непозволения израз и максимум 20 знака след него.

Към СУПТО Съдържание