Съдържание

Групови политики - таб Групови политики

Глобални

ДДС област по подразбиране

Задава се ДДС областта по подразбиране за фирмата - влияе при създаване на нов контрегент или нова преоценка.

Root директория на прикачените файлове

Определя се директорията, в която се съдържат файловете за системата.

Ако зададената директория не съществува, пътят до нея се игнорира и се приема, че такъв не е зададен. При подобна ситуация директорията не се търси и не се прави опит за създаването ѝ.

Показвай съобщение дали файловете да бъдат регистрирани в базата

За да се избегнат неудобства на база на тази групова политика може да се управлява дали да се показва съобщението за регистриране на прикачените файлове в базата или не. Ако съобщението е изключено, файловете, които са прикачени, но не са регистрирани в базата остават в този вид.

Шорткът за специален режим при сканиране на баркод

За да се зададе шорткът, се влиза в полето за стойност и се натиска съответния бутон(и). Използването на тази групова политика активира специално сканиране на баркод в рамките на 5сек., като натиснатите клавиши (до достигане на Enter) се предават към процедурата за сканиране на баркод. В случай че изтекат тези 5сек. сканирането на баркод се извършва по стандартния начин в програмата.

Показвай страница "Настройки"

Определя се дали да се показва или не, страницата с Настройки.

Размер на шрифта на менюта (рибон)

Групова политика, която позволява да се подменя шрифта на рибона (менютата и бутоните отгоре на всички форми) и едновременно с това и на главното меню.

URL на помощната система (F1)

Оттук можете да настроите към какъв URL адрес за документация (помощ) да препраща програмата при натискане на бутона F1 (за помощ), като SelMatic ERP позволява при натискането му да се отвори произволна документация.

Разгледайте статията за създаване на потребителска документация.

Търсене на позиция чрез баркод в полето "Код" 2 и в полето "Код"

От тази отметка се определя възможността за търсене на позиции чрез баркод в поле „Код“ и „Код 2“

Разреши редакция/изтриване на подложки за печат

Настройка за достъп до модула за редакция/изтриване на подложки.
„Разреши редакция/изтриване на подложки за печат“ в раздел Глобални - възможни стойности да и не.

Когато стойността е „не“, целият таб „Дизайн“ в прозореца за подложка за печат се скрива за групата потребители.
Подразбираща се настройка на груповата политика e „да“.

Режим на доскосване

Изборът на режим на работа е на ниво Роля като Групова политика.

За целта се използва настройка „Режим на доскосване“ с опции ДА/НЕ в секция Глобални. Когато този режим е изключен се работи в стандартния режим с мишка.

За да се улесни оперирането със системата в режим на докосване (особено при работа с таблети) е разработена и функционалност за показване на виртуална клавиатура, когато се кликне в поле за писане - използва се стандартната Windows клавиатура. Това, дали тази клавиатура да се показва автоматично или не по време на работа се управлява от настройка в Глобални - „Автоматично показване на виртуална клавиатура“ (с опции ДА/НЕ).

Визуализирането на клавиатурата не е обвързано с режима на работа – двете групови политики са независими една от друга.

Разрешен печат на касова бележка

За да се разрешат казуси от типа:

се налага използването на групова политика „Разрешен печат на касова бележка“ - с възможни стойности „ДА/НЕ“ (по подразбиране „ДА“), с която може се забрани (опция НЕ) печата на касова бележка, независимо от това дали останалите условия (за настроен драйвер, ТД и ФД) са изпълнени.

За яснота в „Периферни устройства“ и в Настройките на ТД и ФД е поставено информативно съобщение, че дали ще се печата касова бележка зависи от комбинацията на настройки в ТД, ФД, Периферни устройства и групова политика „Разрешен печат на касова бележка“.

Разреши редакция на тип документ

В практиката се налага даден потребител да има право за редакция на изгледи, но да не трябва да има достъп до редакция на настройките на типовете ТД и ФД.

Съществува групова политика, която позволява достъп до таб „Редакция“ в документите, но по този начин, който има достъп до него може да редактира всичко. Ако се спре достъпа пък не може да се редактират изгледи.

За да улесни даването на права за редакция можете да използвате групова политика „Разреши редакция на тип документ“ в раздел „Глобални“ с възможности за избор ДА/НЕ.

Ако е забранено, бутонът „Редакция на тип ТД или ФД“ в таб Настройки на документите става неактивен и не може да бъде избран. В този случай достъпът до настройките е ограничен и при избор през менюто.

Тъй като това е генерална забрана на достъп, тя важи за формите на ТД, ФД, Ревизия и Атрибути по сериен/партиден номер.

Активирай бутон "Превод"

При работа със системата на няколко езика за всеки потребител би било удобно да може да въвежда преводи на многоезичните полета за всички дефинирани в системата езици.

Зареждането на формата с наличните преводи за съответното поле се извършва посредством бутон Превод, намиращ се в група „Основни“ на таб Документ в рибона на всяка една форма. При позициониране на многоезично поле от потребителя и избор на бутона формата се визуализира.
Възможността за контрол кой има право да въвежда многоезичен превод се управлява от настройка „Разреши редакция на преводите“ (ДА/НЕ) - активира или не бутон „Превод“.

Показвай цифрова клавиатура - калкулатор в числови полета

За улеснение при работата със системата на мобилно устройство (на екран с докосване и без физическа клавиатура), в ТД има възможност да се използва цифрова клавиатура тип калкулатор. Тя е активна за всички числови полета като Количество, Опаковъчно кол-во, Кол-во резервации, всички колони за Цени, ТО, ДДС %; Серийни/партидни номера; Валутни курсове, Вноски.
Възможността за използване на цифровата клавиатура-калкулатор се управлява чрез Групова политика в Глобални със следните опции:

Стилове

При използване на системата на мобилно устройство (т.е. на малък екран с ниска разделителна способност, като например 800х400) е удобно полетата, с които се работи най-много (например Код и Количество) да са ясно видими и с висок контраст спрямо останалите.

Поради тази причина в системата има възможност за управление на размера и атрибутите на шрифта (удебеляване, подчертаване, наклонен текст, зачертаване) на колоните в гридовете.

Прилагането на стиловете върху множество колони може да стане лесно, като използвате настройките за „Стилове“ в груповите политики. С тях може да задавате до 5 различни стила, които впоследствие да приложите върху необходимите колони чрез опция „Оформление на колона“ (от свойствата за Редакция на грид) и да запомните така изгледа. За различните роли могат да бъдат запаметени различни стилове.

В списъка със стилове за „Оформление на колона“ присъстват само стиловете, за които има въведено Описание в груповата политика. Ненастроените стилове не са видими, с което се избягва и объркване при оформяне на колоните.

Разреши функционалности за супер администратори (SYSDBA)

Поради специфични секюрити изисквания в системата е реализирана възможност произволен потребител (на ниво Роля) да има достъп до същите специфични функционалности, характерни само за потребител SYSDBA.
Тази функционалност се управлява чрез групова политика в Глобални - „Разреши функционалности за супер администратори (SYSDBA)„ със стойности ДА/НЕ (по подразбиране НЕ).

Места, които се повлияват от гр. политика:

Източници/изгледи:
• „Конвертирай източника/изгледа като системен“ - поотделно и в комбинация
• „Редакция на системен източник“
• „Редакция на системен изглед“

ном. Списъци за избор:
• показване на бутон „Конвертирай списъка като системен“
• показване на бутон „Редакция на системни списъци“

ном. Библиотеки за източници на данни:
• показване на бутон „Конвертирай библиотеката като СИСТЕМНА“
В тази номенклатура „Редакция на системни библиотеки“ не се влияе със специален достъп на SYSDBA (видим е за всеки потребител)

ном. Списъци с документи (ТД и ФД):
• показване на бутон „Редакция на системни списъци“
• показване на бутон „Конвертирай списъка като СИСТЕМЕН“

Извличане на системно име на поле в изглед на ТД/ФД - с CTRL и клик върху полето.

В Главната форма:
• показване на Меню - дизайнер, шорткът Shift+Ctrl+Alt+M
• показване на Групови политики, шорткът Shift+Ctrl+Alt+G
• опресняване на главното меню, шорткът Shift+Ctrl+Alt+U

Документи

Търговски документи

Определят се конкретни настройки на ниво документи, касаещи всеки един тип Търговски документ. Като: Отключване, Анулиране, Приключване, Плащане, Подложка по подразбиране, Показване мини изображения, Печат на фискален бон, Редакция на ДДС%, Редакция на търговска отстъпка, Редакция на цената в документа, Редакция само на серийни и партидни номера.

Проверки при приключване

Дали Документът трябва да бъде изцяло платен и поведение на системата при Превишаване на кредитния лимит.

Тук се оказва каква стойност е позволено да има дълга по документа, с възможни варианти <,>,=, ⇐,>= 0. Това позволява да има защита от „Надплащане“.

По подобие на „Сравнение сума/дълг между ТД и ФД“, тази групова политика не разрешава надплащане на документа (за сравнение на дълга с Финансовия документ и то само ако покрива дълг, защото има Финансови документи, които не влияят на дълга).

Налична е групова политика „Показвай предупреждение за скорост, ако датата на документа е по-стара с Х дни от текущата“ и числово поле за попълване на брой дни.

Дните „Х“ определят при надвишаване на колко дни назад да сработва съобщението, което излиза при приключване на ТД, при настроена пълна защита от отрицателна наличност („Внимание! Опитвате да приключите документ с дата надхвърляща „Х“ дни. Проверката за отрицателни наличности може да отнеме доста време. Сигурни ли сте, че желаете да продължите?“.). Целта е да се избегнат всички възможни начини оператор да направи наличността отрицателна, дори и на цената на забавяния (съображения за скорост).
Съобразено е текстът в тези съобщения да отговаря на прилаганите действия Приключване или Отключване/Анулиране.

За да се повиши защитата от това наличността на стане отрицателна (напр. от действия на недобросъвестни служители, които Анулират или Отключват документ със задна дата) проверката за отрицателна наличност, която сработва преди Приключване на документ е приложена и при Отключване и Анулиране на документите.
Това гарантира, наличността на стоките да не премине към отрицателна, т.е. заприхождаванията да станат по-малко от изписванията.

Установявай датата на документа при:

За да се ограничат проблемите при ръчно въвеждане на документи (най-често при търговия на дребно) в секцията за Търговски документи е налична групова политика „Установявай датата на документа при:“ с възможни опции „При създаване на нов документ“ и „При преминаване към плащане/валидация“ (например в магазин е логично да не се сменя датата, но администраторът в централен офис може да коригира нещо със задна дата или да допише изпуснат документ). В резултат от прилагането на едната или другата опция се определя в кой момент да се изтегли актуалния час. Подразбиращата настройка е „При създаване на нов документ“.

При плащане вземи датата на плащането от:

Възможни стойности:

Този тип настройка се използва в ситуации, когато се въвеждат документи и плащания по тях със задна дата.
Възможността плащането да взима датата на ТД е полезно, но не винаги е коректно - например при продажба на дребно е разумно плащането в Брой и с Карта да взима датата на документа, но плащането по Банка да е с текущата дата за деня (работната).
Промените са съобразени и за просто и за сложно плащане.

Подложка по подразбиране

Отбелязва се коя да бъде подразбиращата се подложка, ако има такава, като се показват само подложките по подразбиране.

Разреши достъпа

Да/не, по подразбиране е Да. Политиката служи за контрол на достъпа до номенклатура Позиции, Субекти, Собственици, Служители, Клиенти, Доставчици, Търговски и Финансови документи (по вид) на база роля.
По този начин може да се контролира кои документи (търговски и финансови) може да ползва определен потребител.

Запомни последно въведените стойности за

Определя запомнянето на стойностите за Източник, Посредник и Получател, като ако има зададен подразбиращ се контрагент, обект или местоположение, той е с по-голям прироитет от последния избран.
Във връзка с използването на местоположения в ТД има и допълнителни опции за помнене на местоположенията в текущия ТД чрез бутон, както и в комбинация с Контрагент (и Обект).

От тук се контролира и възможността в документа да се запомня последно въведеното Работно място.
Аналогично, дори ако в настоящите настройки е указано то да се помни, когато има зададена подразбираща се стойност за него, тя е с по-голям приоритет.

Редакция на търговската отстъпка

Разрешава/забранява редакцията на търговска отстъпка.

ТО след оторизация


Когато се използва оторизация с код за даване на отстъпка, трябва да има контрол до колко голяма може да е отстъпката (какъв е позволеният %ТО) за всеки тип документ на ниво роля потребители.

За целта има 5 отделни нива на оторизация, като всяко от тях се състои от три елемента:

Ключовата дума трябва да бъде поне 10 символа, за да може кодиращия ключ, на базата на който се генерира паролата, да е поне 16 символа. В противен случай, ако трябва да въведем кодиращия ключ например след сканиране на QR кода в телефона си (OTP генератора на Google) няма да го приеме, тъй като генератора изисква да е минимум 16 символа. Различните ключове генерират различни кодове. Кодът е еднократен, не се повтаря и се сменя автоматично на всеки 30 секунди.
Ако не е въведена ключова дума, то за даденото ниво НЯМА код и не може да се дават отстъпки с парола.

По подразбиране заложения процент, спрямо всяко ниво е: Ниво 1 = 5%; Ниво 2 = 10%; Ниво 3 = 20%; Ниво 4 = 50%; Ниво 5 = %

Надвишаване на максимално допустима отстъпка

Дали се Разрешава/забранява на потребителя да надвишава максимално допустимата отстъпка в документите.

Редакция на цената в документа

Разрешава/забранява редакция на цената в документа.

Редакция на редове с въведена серия

Разрешава/забранява/пита редакцията на редове с позиции, за които има въведена серия.

Редакция настройките на грид

Забранява/разрешава редакцията на настройките детайлния грид на Търговския документ.

Отключване

Разрешава/забранява отключване на документи

Можете да отключвате документи, които са със статус „Заключен за редакция“. За целта в груповата политика „Отключване“ за търговските документи е има опция „Разреши, но само ако е Заключен за редакция (плащане)“. При избора ѝ бутонът за Отключване е активен и документът може да бъде отключен и редактиран. Поради разширяването на опциите на настройката, видът ѝ се променя на тип „избор от падащо меню“.

Проверявай за отрицателна наличност при Отключване/Анулиране на документ

Налична е възможност за пълна забрана за отрицателна наличност (за Обект), покриваща се от проверка при Отключване и Анулиране на ТД.
В практиката обаче са налице бизнес ситуации, при които (напр. в многоредов ТД) се налага корекция само на един ред или на сериен/партиден номер. В същото време корекцията не може да бъде извършена, тъй като някои от позициите в документа е възможно вече да са продадени.
За да се осигури възможност на потребители на много високо административно ниво все пак да правят промени в подобни документи е реализирана възможност за управление на проверката за отрицателна наличност - с опции ДА/НЕ (подразбиращата се ст-ст „ДА“).
Груповата политика се използва в комбинация с настройките на ниво Обект, дали е Забранена или не отрицателна наличност.

Редакция на ДДС %

Редактиране на ДДС%

Показвай миниизображенията

Показва/скрива миниизображения.

Приключване

Разрешава/забранява приключване на документи.

Плащания

Разрешава/забранява плащания по документи.

Анулиране

Три опции:
-Забрани анулиране
-Разреши анулиране, но само на неприключени документи
-Разреши анулиране на документи независимо от статуса.

Въвеждане на причини за анулиране

Да/не се въвежда основания при анулиране, по подразбиране е настроено на Не.

Преди анулиране на ТД има проверка, дали има свързани ФД към него, които не са анулирани. Ако има настройка за попълване на Основание за анулиране на ФД, излиза съобщение „Моля първо да анулирате свързаните финансови документи“.
Ако няма изискване за попълване на причини за анулиране към ФД, то няма забрана да се анулира ТД, докато финансовите документи към него не са анулирани.

Печат на фискален бон

Определя поведението на системата при печат на фискален бон, като се избират опциите: „при грешка показвай бутон за затваряне/анулиране“.

POS настройки:

- режим Point of sale - когато е включен, увеличава значително шрифта за футер и за нов ред в основния грид.
- Избор на артикул чрез докосване/панел с бутони - активира панела за избор на артикул чрез докосване през панел с бутони.

Забрани/разрешения за редакция

Разрешава/забранява редакция на Търговски документ, като има три варианта:

- Разреши редакция на целия документ - може да редактира всичко.
- Разреши редакция само на серийни/партидни номера - може да редактира само серийните/партидните номера, забранява редакцията на каквото и да е друго в Търговския документ освен на таблицата за серийни/партидни номера.
- Забрани редакция само на редовете - не може да редактира само редовете.

При създаване на ТД със скрипт понякога е необходимо да се редактират данни в хедъра на документа и да се направи защита да не се редактират детайлните редове.

Пример:

Обединяват се стокови разписки или касови бележки за фактуриране - необходимо е да се избере основание за начисляване/неначисляване на ДДС в създадения документ. Не трябва да се променят детайлните редове.

Тази групова политика е само за документи, които се създават автоматично и създава необходимата защита от промени.

ДДС област за документа

Когато груповата политика не е попълнена, ДДС областта идва от контрагента.
Когато стойността на груповата политика е попълнена, тази стойност се поставя в поле „ДДС област“ в хедъра при създаване на нов документ.
Стойността не се попълва единствено, ако в съответния документ има посочено "Основание за начисляване/неначисляване на ДДС"(то е с по-висок приоритет) или ДДС областта е избрана ръчно.

Редакция на ДДС област

Със стойности Разреши/Забрани. Тя определя дали потребителят може да променя полето в хедъра VAT_AREA_REF.

Активирай забрани и предупреждения по артикули

За да се избегне забавяне на програмата при клиенти, които нямат ограничения по артикули (забрана/предупреждение) и за да може да се управлява възможността за задаване на забрани е създадена групова политика „Активирай забрани и предупреждения по артикули“ съответно за ТД и ФД по отделно.
Опциите на настройката са „ДА/НЕ“, като подразбиращата се стойност е „НЕ“.

При валидация на номера на артикула, ако е включена групова политика за него, се проверява, дали артикула от реда има активна в момента забрана или предупреждение (за текущият тип документ) и ако да се показва като съобщение вписания текст в номенклатурата на позицията (забрана/предупреждение). Аналогично, при запомняне на ФД, ако е включена груповата политика за този тип ФД се прави проверка при въвеждане на счетоводна позиция и се показва забрана или предупреждение.

Реализирана е и проверка за Забраните при валидация на документа (не важи за Предупрежденията).
При наличие на ситуация, ако за една позиция за един и същи период и един тип ТД/ФД има посочено едновременно Забрана и Предупреждение излиза първо Забраната.

Отрицателно салдо на авансите

За управление на правото да се „използват“ повече аванси, отколкото са „дадени“ (или „взети“) е създадена групова политика „Отрицателно салдо на авансите“

Опциите са стандартни: Не проверявай; Предупреждавай и Забранявай.

Проверката на документа е в частта за валидация (при Приключване). Съобразена е и при смяна на статуса - при преминаване към валидация от неприключен или анулиран статус и при сваляне на статуса от приключен надолу (валидация, отключване или анулиране).

Контексти/Страници

За да може да се управляват кои контексти да бъдат видими на екрана, според действията на потребителя и това да е съобразено с дизайна на системата (т.е. да не се появи меню, което не е разрешено), се използват груповите политики, управляващи видимостта им.

Тези групови политики управляват:

Настройката Активирай автоматично при показване се прилага, само ако другата настройка е „Показвай“.

Настройките са индивидуални за всеки един контекст/страница относно Контрагент (отделно за Източник/Посредник/Получател), Позиция, Плащане, Серийни/партидни номера, Към фактура (и), Папки, Таблици и Обменни курсове.

Папки

За управлението на правата, относно оперирането с папки се използвагрупови раздел „Папки“ в груповите политики за ТД и ФД (по типове) със следните настройки:

Когато е забранено (т.е. НЕ) заключване/отключване колона „Затворена“ в грида на папките в документите е само за четене и потребителят не може да променя статуса й.

При двоен клик е детайла показвай диалог за Избор на сериен/партиден номер

Стандартно при двоен клик на ред с позиция със сериен/партиден номер в документ се отваря формата за „Избор на сериен/партиден номер“. Съществуват процеси, при които серийните номера не се избират, а се генерират автоматично, при което зареждането на тази форма затруднява действията на потребителя.
За целта, с реализираната групова политика се позволява или забранява при двоен клик на ред, за който трябва да има асоцииран сериен/партиден номер, да се показва или не диалоговият прозорец за „Избор на сериен партиден/номер“.

Финансови документи

Определят се конкретни настройки на ниво документи, касаещи всеки един тип Финансов документ.

Оттук се настройва и правото на Отключване и Анулиране на Финансовия документ.

Смяна на статуса, ако има фискална бележка

Разрешава/забранява, ако има групова политика да отключва финансовите документи

Въвеждане на причини за анулиране

Да/не се въвежда основания при анулиране, по подразбиране е настроено на Не.

Проверявай за отрицателна наличност при Отключване/Анулиране на документ

За да се осигури възможност на потребители на много високо административно ниво да правят промени в документи, където е приложена пълна забрана за отрицателна наличност (за Каса), е налична възможност за управление на проверката за отрицателна наличност с опции ДА/НЕ (подразбиращата се ст-ст „ДА“).
Груповата политика се използва в комбинация с настройките на ниво Каса, дали е забранена или не отрицателна наличност.

Възможността за пълна забрана за отрицателна наличност (за Каса), покриваща се от проверка при Отключване и Анулиране на ФД беше реализирана в релийз 2017.06.

Запомни последно въведените стойности за

Определя запомнянето на стойностите за Източник, Посредник и Получател, като ако има зададен подразбиращ се контрагент, обект или местоположение, той е с по-голям прироитет от последния избран.

От тук се контролира и възможността в документа да се запомня последно въведеното Работно място.
Аналогично, дори ако в настоящите настройки е указано то да се помни, когато има зададена подразбираща се стойност за него, тя е с по-голям приоритет.

Проверки преди приключване

В практиката се налага да има възможност да се прави един вид проверка при приключване на ТД (да се сравнява сумата на ТД и ФД) и друг вид проверка при приключване на ФД по вече приключен ТД (да се сравнява дълга по ТД със закритият дълг от ФД).

За целта по подобие на ТД, за ФД също има настройка в груповите политики за „Сравнение сума/дълг между ТД и ФД“ с възможни опции „Не“, „Да, спрямо дълга по него“, „Да, спрямо сумата на ТД - сумата на ФД“.
За съвместимост при ъпгрейд от релийзи преди 2016.08 се приема наличната допълнителна опция да се вземе настройката от текущият ТД, по който се плаща: „Определя се от ТД, по който е ФД“.
Другата политика Преди приключване на ФД е „Позволена разлика при сравнението между ТД и ФД“ с възможни стойности >,<,<>,=, , >= , „Без НАДПЛАЩАНЕ (т.е. в интервала от [0, С-та на ТД])“ и „Определя се от ТД, по който е ФД“. Тази настройка определя как да се сравнява дълга по ТД или разликата между стойностите на ТД и ФД.

Проверката дали има дълг се извършва за всяка валута по отделно, без да се приравняват валутите към базовата. Проверката е по валути, което означава, че ако е настроена групова политика, че документът трябва да бъде изцяло платен, то става невъзможно плащането във валута различна от тази на ТД (гледат се настройките за „Сравнение сума по ТД-сума по ФД“ и Позволена разлика “=“).

Пример:

Не е възможно, ако ТД е в лева да бъде платен например в евро.

В релийзи до 2017.06 сравняването на дълга при наличието на валути в ТД се извършваше по следния начин - превалутира се към базовата валута и се сравнява сума/дълг между ТД и ФД.

Разреши достъпа

Да/не, по подразбиране е Да,политиката служи за контрол на достъпа до номенклатура Позиции, Субекти, Собственици, Служители, Клиенти, Доставчици, Търговски и Финансови документи (по вид) на база роля.
По този начин може да се контролира кои документи (търговски и финансови) може да ползва определен потребител.

При плащане вземи датата на плащането от:

- възможни стойности:

Този тип настройка се използва в ситуации, когато се въвеждат документи и плащания по тях със задна дата.
Възможността плащането да взима датата на ТД е полезно, но не винаги е коректно - например при продажба на дребно е разумно плащането в Брой и с Карта да взима датата на документа, но плащането по Банка да е с текущата дата за деня (работната).
Промените са съобразени и за просто и за сложно плащане. Груповата политика работи в комбинация с тази на ТД.

Контексти/Страници

Аналогично на ТД са налични и групови политики за контекстите/страниците във ФД относно:

Тези групови политики управляват:

Настройката Активирай автоматично при показване се прилага, само ако другата настройка е „Показвай“.

Папки

Раздел „Папки“ в ТД и във ФД (по типове) се използва за управление на правата, относно опериране с папки и съдържа следните настройки:

Когато е забранено (т.е. НЕ) заключване/отключване колона „Затворена“ в грида на папките в документите е само за четене и потребителят не може да променя статуса й.

Преоценка

Определят се конкретни настройки на ниво документи, касаещи Преоценка.

Подразбиращ се собственик при нов документ

Определя се контрагент собственик, който се инициализира при нов документ, както и неговите ценови листи.

Избор на шаблон

Практиката налага дефиниране на повече от една схема на ценообразуване (шаблони) и права на потребителите кои схеми да използват.

За да се реализира тази възможност се използва групова политика, която да управлява прилагането на шаблоните:

При ръчна смяна на шаблоните, ако има активен шаблон, той се зарежда по подразбиране, като след това е възможно да се избере и друг неактивен от списъка. В случай, че няма нито един активен шаблон от списъка с шаблони се посочва един по избор.

Ревизия

Определят се конкретни настройки на ниво документи, касаещи Ревизия.

Анулиране на броене

Разрешава/забранява анулиране на броене.

Въвеждане на причини за анулиране на ревизията

Дали да се въвеждат основания при анулиране, с възможни стойности Да/Не. По подразбиране е настроено на Не.

Възможност за промяна на типа на ревизията

Разрешава/забранява промяната на типа на ревизията.

Запомни последно въведените стойности за

Определя запомнянето на стойностите за Източник, Посредник и Получател, като ако има зададен подразбиращ се контрагент, обект или местоположение, той е с по-голям прироитет от последния избран.

Във връзка с използването на местоположения в ТД и Броене на ревизия може да се използва и опция „Местоположение в рамките на текущия документ (чрез бутон)“.

Номенклатури

Позиции

Разреши достъпа

Определяте да се разреши или не достъпа до определена позиция.

Проверка за уникалност на код 1

Определяте дали да има или не проверка по код 1.
Когато е отбелязано „Да“ не може да запомняте позиции, които са неуникални по това поле (Забранява повторение на код 1 на позиция).

Проверка за уникалност на код 2

Настройвате дали да има проверка по код 2.

Когато е отбелязано „Да“ не може да запомняте позиции, които са неуникални по това поле (Забранява повторение на код 2 на позиция).

Размер на миниизображението (в пиксели)

Задава се размерът за миниизображението на позицията в пиксели.

Разреши редакция номер позиция при нов запис

Разрешава или забранява ръчната редакция на номер на позицията (номенклатура на позициите).

Подразбиращи се стойности

Определят се подразбиращите стойности за Позиции.

За номенклатурата с Артикулите е полезно да може да се създава нов артикул без да трябва да се попълват полета (данни), които рядко се променят,това осигурява по-бърза работа и избягване на грешки.

В груповата политика за Позиции се определят Основни подразбиращи се стойности за:
- Валута на себестойността - задавате подразбираща се валута на себестойността
- ДДС група - от падащ списък избирате подразбиращата се ДДС група за позициите. При избор на група на позицията, подразбиращата се ДДС група е с по-голям приоритет от настройката, която е тук
- Мярка 1 - от падащ списък избирате подразбиращата се Мярка 1. При избор на група на позицията, подразбиращата се Мярка е с по-голям приоритет от настройката, която е тук
- Група позиция - от падащ списък избирате подразбиращата се група позиции

При създаване на нов артикул, по подразбиране се установява валутата, ДДС групата и Мярка 1 на стойностите от Груповата политика.

Важно:

При избор на Група на позицията, подразбиращата се ДДС група е с по-голям прироитет от настройката тук.

При сканиране на баркод записвай в

Можете да настроите при сканиране на баркод къде да се записва той за позициите:
1. Код 1
2. Код 2
3. Таблица Баркодове (по подразбиране)

Когато сте в номенклатура позиции и се получи информация от четец (F11), получения баркод се записва за текущата позиция.

Разреши редакция

За да може да се извършва преглед на позициите как са дефинирани, без да може да се редактира информацията за тях, от релийз 2015.4 има групова политика разрешаваща (по подразбиране) или забраняваща редакцията им.
При забрана на редакцията всички полета са само за четене, а бутоните Нов, Запомни, Откажи и Изтриване са изключени.
Правилото се пренася и на под-таблиците, които са свързани с позициите - хипермаркет-баркод, рецепти, цени, цветове и размери, описания, мини изображение и т.н..

Забележка: Прикачването на файлове и снимки не се управлява от тази настройка, тъй като се пазят извън програмата.

Забрана за Новосъздадени позиции за списък от типове документи

За да може да се контролира достъпа до данните за нови позиции от втори оператор (различен от създаващия) има възможност при създаване на нов артикул, той автоматично да се прави забранен за списък от типове документи. Това е особено полезно, когато все още номенклатурата на позициите не е завършена и подлежи на редакция и не е желателно артикулите да бъдат избирани в документи.

Контрагенти

Разреши достъпа

Определяте да се разреши или не достъпа до определена контрагент.

Подразбиращи се стойности

Държава на нов контрагент - подразбираща се стойност за държава на нов котрагент (напр. България)

държава на нов контакт - подразбираща се стойност за нов контакт

Проверка за идентификационен номер

В настройката има следните варианти за избор на стойност за идентификационен номер:

-Забрани въвеждането с еднакъв идентификационен номер

-Предупреждавай при въвеждането на еднакъв идентификационен номер (без проверка за 9 и 10 деветки)

-Разреши свободното въвеждане на еднакъв идентификационен номер - разрешава въвеждане на еднакъв идентификационен номер

-Забрани на еднакъв идентификационен номер (без проверка за 9 и 10 деветки)

Ако в груповите политики е избрано „без проверка за 9 и 10 деветки“, то може да се въвеждат неограничено и 9 броя деветки и 10 броя деветки вместо идентификационни номера за контрагентите.

Редакция на Други дългове

Разрешава или забранява редакцията на Други дългове за контрагента (дългове прехвърлени от други системи при миграция към SelmaticERP).

Разреши редакция

Аналогично на позициите, за да може да се извършва преглед и на контрагентите, без да може да се редактира информацията за тях, се използват настройки разрешаващи (по подразбиране) или забраняващи редакцията им.

Груповите политики са отделни за Контрагенти, Клиенти, Доставчици, Собственици и Служители.
При забрана на редакцията всички полета са само за четене, а бутоните Нов, Запомни, Откажи, Изтриване, Добави на същото ниво и Добави наследник са изключени.
Правилото се пренася и на под-таблиците, които са свързани с контрагентите - хипермаркет-баркод, обекти, каси, служители и т.н..

Забележка: Прикачването на файлове и снимки не се управляват от тези настройки.

В номенклатурите на контрагентите е налице поле за избор на вид на субекта - Юридическо или Физическо лице. Възможните стойности са налични в съответните групови политики за „Подразбираща се стойност“ за полето. Можете да изберете и дали попълването на полето да бъде „Задължително“ или не.

По подразбиране настройките за подразбиращи стойности са както следва:

За всички видове контрагенти подразбиращата се стойност за задължително попълване на полетата е „НЕ“.

Клиенти

Разреши достъпа

Определяте да се разреши или не достъпа до определен клиент.

Подразбиращи се стойности

Обекти

Отрицателна наличност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна наличност
Отрицателна доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна доставна стойност
Недефинирана доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за недефинирана доставна стойност
Изисквай въвеждане на местоположение - да се изисква или не въвеждане на местоположение в обекта

Цени

Срок на плащане в дни - задаване на срок за плащане в дни

Кредитен лимит - подразбиращ се кредитен лимит във валутата, която сте задали за основна

Ценова листа - подразбираща се ценова листа, която избирате от падащ списък
Имате възможност да задавате и втора и трета подразбиращи се ценови листи.
При създаване на нов клиент автоматично се попълват посочените в груповата политика видове ценови листи.

Контактна информация

Определя се стойности за контактната информация на Клиентите.
Адреси -
-тип на адреса - други, за кореспонденция, за фактуриране, за доставка

Електронни адреси
-тип на адреса - избира се кой да е дефолтният вид URL (друг, ел. поща, web страница)
-E идентификатор за интернет магазин - може да се избира от списъка с обекти, които са с отметка „Е интернет магазин“, важи само, ако видът URL е ел. поща.

Пример

При създаване на нов клиент, ако е пусната груповата политика, когато се въведе URL от вид „Ел. поща“, да се попълни и дефолта.
Целта е да може идентификацията на клиенти в онлайн магазина да става по имейл, което изисква уникалност на въведеният имейл, за да води еднозначно към клиента.

Счетоводен тип

При работа с осчетоводяване в програмата, в зависимост от това дали контрагента е свързано лице или не, се използват различни контировки. Тази информация се задава в полето „Счетоводен тип на контрагента“ в неговия картон. Ако стойността на това поле остане празна, то няма да се генерират контировки.
За удобство при работата и За да не се налага всеки път да се посочва стойност при създаването на нов клиент, имате възможност в Груповите политики да изберете Подразбираща се стойност за „Счетоводен тип на контрагента“. Избира се от списък, съдържащ типовете счетоводни операции, които се отнасят за контрагенти.

Задължителни полета

Определят се задължителни стойности за Клиентите.

Адрес за кореспонденция

Задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за доставка

Задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за фактуриране

Задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Ел. поща
Телефон
Изисквай въвеждане на местоположение в обектите
Група на нов клиент

Може да се зададе група на нов клиент

Ниво на лоялност

Може оттук да се задава подразбираща стойност на полето за Ниво на лоялност.

Доставчици

Разреши достъпа

Определяте да се разреши или не достъпа до определен доставчик.

Подразбиращи се стойности

Обекти

Отрицателна наличност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна наличност
Отрицателна доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна доставна стойност
Недефинирана доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за недефинирана доставна стойност
Изисквай въвеждане на местоположение - да се изисква или не въвеждане на местоположение в обекта

Цени

Срок на плащане в дни - задаване на срок за плащане в дни

Кредитен лимит - подразбиращ се кредитен лимит във валутата, която сте задали за основна

Валута на кредитния лимит - В подразбиращите стойности за Клиенти и Доставчици е направена групова политика за задаване на валута на кредитен лимит. При създаване на нов клиент или доставчик и въведена валута в груповата политика, тя се попълва автоматично в номенклатурата.

Доставна ценова листа - подразбираща се ценова листа, която избирате от падащ списък

Контактна информация

Определя се задължителни стойности за контактната информация на Доставчиците.

Адреси -
-тип на адреса - други, за кореспонденция, за фактуриране, за доставка

Електронни адреси
-тип на адреса - избира се кой да е дефолтният вид URL (друг, ел. поща, web страница)
-E идентификатор за интернет магазин - може да се избира от списъка с обекти, които са с отметка „Е интернет магазин“, важи само, ако видът URL е ел. поща.

Счетоводен тип

При работа с осчетоводяване в програмата, в зависимост от това дали контрагента е свързано лице или не, се използват различни контировки. Тази информация се задава в полето „Счетоводен тип на контрагента“ в неговия картон. Ако стойността на това поле остане празна, то няма да се генерират контировки.
За удобство при работата и За да не се налага всеки път да се посочва стойност при създаването на нов доставчик, имате възможност в Груповите политики да изберете Подразбираща се стойност за „Счетоводен тип на контрагента“. Избира се от списък, съдържащ типовете счетоводни операции, които се отнасят за контрагенти.

Задължителни полета

Определят се задължителни стойности за Доставчиците.

Адрес за кореспонденция - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за доставка - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за фактуриране - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Ел. поща - задължително

Телефон - задължително

Изисквай въвеждане на местоположение в обектите

Група на нов доставчик

Може да се зададе група на нов доставчик

Собственици

Разреши достъпа

Определяте да се разреши или не достъпа.

Подразбиращи се стойности

Обекти

Отрицателна наличност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна наличност
Отрицателна доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за отрицателна доставна стойност
Недефинирана доставна стойност - Не проверявай, Предупреждавай, Забрани, съответно настройка да не се проверява, предупреждава или забрана за недефинирана доставна стойност
Изисквай въвеждане на местоположение - да се изисква или не въвеждане на местоположение

Контактна информация

Определя се задължителни стойности за контактната информация на Собствениците.

Адреси
-тип на адреса - други, за кореспонденция, за фактуриране, за доставка

Електронни адреси
-тип на адреса - избира се кой да е дефолтният вид URL (друг, ел. поща, web страница)
-E идентификатор за интернет магазин - може да се избира от списъка с обекти, които са с отметка „Е интернет магазин“, важи само, ако видът URL е ел. поща.

Счетоводен тип

При работа с осчетоводяване в програмата, в зависимост от това дали контрагента е свързано лице или не, се използват различни контировки. Тази информация се задава в полето „Счетоводен тип на контрагента“ в неговия картон. Ако стойността на това поле остане празна, то няма да се генерират контировки.
За удобство при работата и За да не се налага всеки път да се посочва стойност при създаването на нов собственик, имате възможност в Груповите политики да изберете Подразбираща се стойност за „Счетоводен тип на контрагента“. Избира се от списък, съдържащ типовете счетоводни операции, които се отнасят за контрагенти.

Задължителни полета

Определят се задължителни стойности за Доставчиците.

Адрес за кореспонденция - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за доставка - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Адрес за фактуриране - задължително за клиента като цяло, т.е. не и за адреса обекта

Ел. поща - задължително

Телефон - задължително

Изисквай въвеждане на местоположение

Служители

Разреши достъпа

Разрешава или забранява достъпа до номенклатура служители

Електронни адреси

тип на адреса - избира се кой да е дефолтният вид URL (друг, ел. поща, web страница)
E идентификатор за интернет магазин - може да се избира от списъка с обекти, които са с отметка „Е интернет магазин“, важи само, ако видът URL е ел. поща.

Счетоводен тип

При работа с осчетоводяване в програмата, в зависимост от това дали контрагента е свързано лице или не, се използват различни контировки. Тази информация се задава в полето „Счетоводен тип на контрагента“ в неговия картон. Ако стойността на това поле остане празна, то няма да се генерират контировки.
За удобство при работата и За да не се налага всеки път да се посочва стойност при създаването на нов служител, имате възможност в Груповите политики да изберете Подразбираща се стойност за „Счетоводен тип на контрагента“. Избира се от списък, съдържащ типовете счетоводни операции, които се отнасят за контрагенти.

Справки

Възел, в който се добавят нови изгледи

Избира се възелът, където се добавят нови изгледи при първоначалното им създаване.

Запис на изглед на резултатната справка

Разрешава/забранява записа на изглед на резултатната справка.

Редакция на изглед

Разрешава/забранява редактиране на изгледи.

Редакция на източник на данни

Разрешава/забранява редактиране на източника на данни.

Счетоводство

Може да игнорира заключени периоди

Разрешава/забранява игнорирането на заключени периоди.

Други

(пре) Изчисление - подразбиращи се стойности

- Прегенерирай таблица Наличности - разрешава/забранява прегенериране на таблица Наличности

- Генерирай количествени баланси - разрешава/забранява генериране на количествени баланси

- Генерирай стойностни баланси - разрешава/забранява генериране на стойностни баланси

- Генерирай СДЦ - разрешава/забранява генериране на СДЦ

- Генерирай себестойност - разрешава/забранява генериране на себестойност

- Генерирай контировки на ТД - разрешава/забранява генериране контировки на Търговски документ

- Генерирай контировки на ФД - разрешава/забранява генериране контировки на Финансов документ

- Брой дни за преизчисление (ако има заключен период, той е с по-голям приоритет) - определя се броят дни за преизчисление

- Генерирай финансови дългове - разрешава/забранява генериране на финансови дългове

- Генерирай стокови дългове - разрешава/забранява генериране на стокови дългове

Главно меню

- Използвай дървовидно главно меню (да/не) - указва, че в главното меню трябва да се генерира досегашното дървовидно меню. Когато е избрано „Не“ съответният елемент излиза празен и е препоръчително да премахнете елемента от изгледа, за да не пречи.

- Използвай плочки за главно меню - указва, че в главното меню трябва да се генерира меню от „плочки“. Когато е избрано „Не“, съответният елемент излиза празен и празен и е препоръчително да премахнете елемента от изгледа, за да не пречи.

- Фон на плочките от картинката на главния екран - когато тази опция е включена, като фон зад плочките се зарежда картинката в главната форма (ако е зададена такава от Конфигурацията на програмата).

Сигурност

С цел избягване на злоупотреби за влизане в системата и сигурност при използване на личните пароли за достъп са създадени настройки съответно за запомняне на потребителя и/или паролата след влизане.

- Може да запомня потребителя след влизане

- Може да запомня паролата си след влизане

В случай, че потребителят е избрал отметка „Запомни паролата“ в панела за „Контрол на достъпа“, но груповите политики не му позволяват това, се показва предупредително съобщение, че тя не може да бъде запомнена.

Ако парола не се помни (независимо дали, защото потребителят не е поискал или политиката го забранява) това унищожава последната запомнена парола. Резултата от това е, че ако има например запомнено име и парола на служител и се влезе с потребител администратор (на когото е забранено да помни парола), това ще унищожи запомнената парола на служителя. Т.е. след намеса на администратора служителят ще трябва да въведе отново паролата си (и ако иска да я запомни отново).

Сигурността на достъп до системата се повишава като се използват параметри за сложност на паролите на потребителите. В практиката е по-удобно те да се настройват общо за цялата система.

- Парола: минимална дължина

- Парола: комплексност:
1.Ниска: без специални изисквания;
2.Средна: букви на латиница и цифри;
3.Висока: букви (да има поне 1 голяма и 1 малка буква на латиница) и цифра(и);
4.Много висока: букви (да има поне 1 голяма и 1 малка буква на латиница), цифра(и) и специални знаци (!@#$%^&*).

- Парола: период на промяна (дни) - задава на какъв период е задължително паролата да бъде сменена.

Мониторинг на синхронизацията

За всички потребители, ползващи синхронизация е важно да знаят, дали тя е минала, синхронизирали ли са се данните в съответен ком модул, има ли проблеми (грешки) и от какво естество са.

Заради подобна потребност модулът за Мониторинг на синхронизацията е вграден в самото ехе на системата и може да се извиква по стандартния начин от главното меню. За целта груповите политики са със следните настройки:
URL на синхронизационния сървер - указва какъв е IP (или DNS) адреса на синхронизационния сървер;
• Порт на синхронизационния сървер - TCP/IP порта на сървиса (по подразбиране 7030);
• Показвай статуса само на собствения ком модул - ДА/НЕ (по подразбиране ДА).

При настройка ДА се взима номера на ком модула от текущата база данни и се показва статуса на синхронизацията за него (изпращане и получаване). Синхронизацията се стартира и в двете посоки с един бутон, като първо се пуска изпращането и след това получаването. Този вариант е подходящ за потребители, които трябва да могат да следят само собствената си синхронизация.
Когато избора на опцията „Показвай статуса само на собствения ком модул“ е НЕ се визуализират всички нишки на всички ком модули. Може да се стартира както пълна синхронизация, така и само на произволно избрани ком модули.

Заложена е проверка, при която с отваряне на прозореца за Мониторинг на синхронизацията на операционната система не се разрешава да влиза в режим на заспиване (без значение дали е стартирана синхронизация). След затваряне на прозореца за мониторинг забраната се отменя.
Това се налага тъй като в практиката, когато на таблет е стартирана синхронизация, е желателно той да не влиза в режим на заспиване, тъй като при по-големи обеми данни или бавен интернет това не позволява на устройството да завърши синхронизацията си.
Стандартно в Windows-а режим „sleep“ е глобална настройка. Едно приложение може да не разреши влизане в този режим, а друго да го отмени (т.е. да позволи „заспиване“).

Вижте още: Мониторинг на синхронизация - основни положения; Синхронизация - защити, логове, възможност за изпращане на имейл при грешки; Синхронизация на данните - технология, конфигурация, мониторинг;

Допълнителна информация:
Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи, Настройки на типа на Финансовия документ, Настройки на типа на Търговски документ, Настройка и употреба касова бележка и плащания.