Съдържание

Менюта

Бърза връзка към Параметри и цели.

Тъй като системата е изцяло динамична, подредбата на менютата също не е дефинирана предварително.
От тази номенклатура на менютата задавате как да изглежда (как да е подредено) главното меню.

Всяка една номенклатура, документ или справка, които създадете, ще бъдат видими в менютата, едва след като бъдат добавени тук.

Показания екран визуализира условно подредени менюта, които при вас може да бъдат различни.

Менюто представлява дървоводна номенклатура, представена чрез „родители” и „наследници”.

Както при други номенклатури от този тип, попълването се извършва като създавате групи от едно и също ниво с помощта на бутон . Позиционирате мишката върху желания ред и избирате бутона.

С избора на бутон създавате дъщерните подгрупи (наследниците) на основните групи.

При необходимост от лентата за управление чрез „+“ или „-“, може да добавите или изтриете ред от таблицата.

Име на елемента

В „Име на елемента“ вписвате името, под което искате да се визуализира съотвеното меню.

Клавишна комбинация

За всеки елемент може да зададете и „Клавишна комбинация“ за бърз достъп до него.

Кратко име

За по-голяма яснота, за всеки елемент може да впишете и Кратко име, което се визуализира в менюто след основното наименование на елемента, поставено в обикновени скоби.

Цел

Като „Цел“ трябва да посочите какво да бъде отворено от зададеното меню. В списъка за избор на Цел са всички елементи - всички съществуващи номенклатури, типовете документи (търговски, финансов, ревизия), тип справка, фокусиране и т.н..

За да се улесни изборът на конкретна цел в наименованията на целите се търси по „съдържа“.
За да търсите по този начин, трябва да поставите фокусът в клетката, в която ще избирате цел и да започнете изписване на текста, по който търсите. Писането предизвиква показването на списъка, филтриран по „съдържа“ с въведения текст.

Обикновено създаването на множество редове в Менюта е свързано с добавянето на Справки/скриптове в главното меню.
За да се оптимизира този начин на работа на потребителя, при добавяне на елементи в менюто при следващ запис като подразбираща се стойност за Цел да излиза предходно използваната.
Така за потребителя ще остане да допълни само параметъра, а при необходимост, и други данни.

Параметри

След като имате въведена цел, можете да зададете параметри на целта, т.е. да укажете какво точно желаете да се случи при избор на съответния елемент - дали да се отвори нов документ от даден тип, дали да се намери по номер конкретен документ, номенклатура или справка, дали отвореният прозорец да бъде модален (само посочения прозорец да е активен) и други. Всеки вид цел може да има един или няколко различни параметри.

Функционалността за отваряне на елемент от Главното меню е доразвита, така че при създаване на нов ТД или ФД да може да се подават твърди стойности на полета в заглавната част на документа, за да не се въвеждат от потребителя на ръка.

Пример за поле Коментар:

Подредба

В колона „Подредба“ задавате поредния номер, под който да се визуализира конкретното меню (елемент) в списъка с менюта. Ако не зададете номер на подредба, менюто би излезнало на произволно място.

Икона

Добавянето на икони може да извършите след като създадете дадено меню или след като оформите целия списък, препоръчително е размерът на иконите да бъде 32 х 32. Това става като кликнете в колона „Икона“ на реда с елемента, за който искате да зададете иконата и дадете десен бутон. Отваря се меню, от което със „Зареди“ извиквате прозорец за избор на файлове - .

Съществуващи икони може да редактирате по същия начин, като извикате с десен бутон менюто, от което да изрежете, копирате или изтриете икона.

Плочки

Плочките позволяват главното меню на програмата да представлява големи квадрати или правоъгълници, така както изглеждат в Start менюто на Windows 8, т.нар. Windows tiles.

Менютата от плочки са проектирани основно за използване на устройства работещи с докосване, като таблети и телефони. Те не поддържат нива на влагане (йерархия) и не са предназначени да показват твърде много елементи.

Когато се работи с мишка обикновено стандартното дървовидно меню е много по-подходящо.

В редактора на менюта чрез съответните колони се определя:

Ако за елемент е закачена картинка с размери над 32х32, за обикновеното дървовидно меню тя се скалира надолу до 32х32, за меню-плочка се поставя в какъвто размер е подадена, без скалиране.

Пример за плочки с различни размери, цветове и картинки:

Важно:

За да използвате „плочки“ е необходимо предварително да сте ги разрешили от Груповите политики (възел Глобални/Режим на докосване).

Други

Фокусиране върху търсене по кратко име на меню

Опресняване на главното меню

Стартиране на елемент от друг елемент (shortcut)

Ограничаване на елементи от менюто с парола

Допълнителна информация: Параметри Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.