Съдържание

Таблична част

Таб Таблица

Навсякъде в програмата, където имате таблична част в главното меню има таб „Таблица“, който включва няколко групи бутони, в зависимост от това дали сте заредили номенклатура или документ.

В група „Общи“ са разположени бутони и .

С бутон активирате прозореца за задаване на филтри.

Избирайки бутон активирате възможността за инкрементално търсене на запис в таблицата (с първия въведен символ курсора се позиционира на първия срещнат ред, започващ с този символ).

За моделиране на външния вид на таблицата служат бутони и .

Избора на бутон визуализира групиращ ред над табличната част, а с избора на се визуализира филтриращ ред в таблицата, разположен над реда за нов запис.

След като имате визуализиран групиращ ред може да издърпвате (провлачвате) там колона и да групирате данните в таблицата по нея.

При групиране на данни, ако две дименсии са пряко свързани една с друга и промяна на едната променя и другата можете да използвате вазможността на грида за обединяване на групирани колони.
При задържане на клавиш Ctrl и с провлачване на подгрупа на нивото на главна група се получава този вид групиране с обединяване в една обща група.

Тъй като от разработчика на този вид групиране (Developer Express) е заложено при показване на субтоталите по подгрупи да се показват толкова субтотала, колкото са обединените колони в една група, за да няма проблем със сумите за момента е блокирана възможността да има едновременно по повече от един субтотал на подгрупа на колона (не се отнася за грандтоталите).

Наличието на филтриращ ред Ви дава пък възможност да филтрирате записите, в зависимост от това в коя колона какви данни въведете.

В случай, че отворите документ, към споменатите две групи от бутони, е добавена още една за настройване на „картички“. Картичките представляват допълнителна таблички за въвеждане на данни със собствен изглед и настройки - например картички са прозорците за „Плащания“ към търговските документи (Продажба, Доставка и т.н.).

При избор на бутон се зарежда прозорец за редакция на изгледа на картичката, аналогично на редакцията на изгледа на номенклатурите и документите.

И тук вдясно са елементите на текущия изглед, а в “Достъпни елементи” се съхраняват елементи, които към момента не участват в изгледа (не се виждат), но могат да бъдат включени.

Как да се подреждат отделните картички, след като се създадат се задава от настройките на картичката посредством избор на бутон .

В зависимост от това как искате да се подреждат картичките може да изберете съответния режим - на един ред/колона, няколко реда/колони, един запис, както и да посочите максималния брой на редовете и колоните, ако ще създавате множество картички.

С излизане на релийз 2015.1, за удобство на потребителите при работа с документи и справки с изгледи, в които има групиране на данни е добавена възможност за фиксиране на нивото на разпънатост на грида.

Това става с избор на бутон „Редакция на ниво на разпънатост“. Посредством него задавате до какво ниво на вложеност да се разпъват автоматично групираните данни.

В случай, че работите с Анализи, то бутонът е позициониран в таб Експертни настройки. При анализите нивата на разпънатост са по редове и колони.

В таб Таблица е добавен и още един бутон „Правоъгълна селекция“, с който се сменя поведението на множествения избор - по редове или на правоъгълна област.
В този режим (когато бутона е натиснат) в таблицата може да избирате множество клетки в правоъгълна област.

За да може потребителят да избере необходимата клетка или клетки от справката и да ги копира където е необходимо, трябва да е в режим Правоъгълна селекция. Поради тази причина тя е подразбираща се за всички гридове (важи и за документи и за справки), тъй като до момента преминаването в такъв режим налагаше превключване на съответния бутон.

За да е леснодостъпен във всички справки, бутонът за „Правоъгълна селекция“ е добавен в секция „Експорт“ на таб „Основни“.

Реализирана е и възможността видът селекция, избрана за всеки един грид да се помни в изгледа.

Особено полезна е и възможността режимът на Правоъгълна селекция да се прилага и върху грида с „Входни данни“ в Анализите за извличане на максимално точна и конкретна информация.

ВНИМАНИЕ:

При наличие на изгледи, за да работи коректно така реализираната селекция, трябва всеки един изглед да бъде презаписан.

Когато бутонът „Правоъгълна селекция“ не е натиснат, тогава селекцията е по редове и може да избирате групи от редове (с бутон SHIFT) или отделни редове (с бутон CTRL).

Режимът на работа може да се сменя, само ако в текущата справка е разрешено да се избира повече от един ред (позволена е множествена селекция, т.е. за справката има поставена отметката „Връщай селектираните редове“ във Връзки справки/скриптове в Настройките на търговския документ). В справки, в които няма редактируеми колони правоъгълната селекция сработва.

Таблична част на прозорците

За всички таблици са валидни общоприетите начини за сортиране, разместване и филтриране на колони.

Ако позиционирате мишката в горната част на заглавието, курсора става бял и тогава кликването върху него ще предизвика сортиране на данните, като то може да става в прав (появява се триъгълник с връх нагоре) и в обратен ред (върха на триъгълника е надолу).

Когато с курсора на мишката кликнете и задържите дадена колона, може да я преместите на произволно поредно място, т.е. колоните в таблицата може да се подреждат за удобство.

При самото преместване, на границата между други две колони се появяват зелени стрелки, които указват къде ще бъде вмъкната преместваната колона -

.

Ширината на колоните в таблицата може да е произволна. Ако застанете с курсора между 2 колони и кликнете, то ширината на тези колони става оптимална.

Директно може да извършите филтриране по дадена колона, ако кликнете върху черната стрелка, вдясно от името на колоната.
Отваря се падащо меню, където с отметка да зададете, кои редове, съдържащи маркираните записи, да останат.

Ако вместо да маркирате дадена отметка, изберете „По избор“ се отваря прозорец за въвеждане на комбинация от данни.

В зависимост от избраните филтри, в таблицата се селектира желаната информация. Задаването на филтри по този начин е аналогично на избора на символ от навигационната лента за филтриране на данните.

В табличното представяне, освен филтриране и сортиране, имате допълнителни възможности за групиране на данните.
Ако „издърпате“ произволна колона в панела над таблицата, табличното представяне се променя и се групира по издърпаната колона. Също така системата позволява, да има тотали на групиран ред, може да се указва и къде да е тотала по групи - до групата или в колоните.

Пример за групиране на данните по валута:

Връщането на колоната в таблицата, отново става с „придърпване“.

При избор на десен бутон върху всяка една колона се появява списък с допълнителни опции за сортиране (възходящо и низходящо), групиране по съответната колона, автоматична ширина на колоните и т.н.

От тук, с избор на „Групиращ ред“ управлявате, дали да се вижда или не панела за групиране над таблицата, описан по-горе.

При маркиране на „Долен колонтитул“ визуализирате или не обобщаващия ред под таблицата, като с десен бутон върху него за всяка една колона може да задавате да се показва общо, минимум, максимум, брой или средно:

С цел избягването на грешки в опциите за долния колонтитул на справките в табличен вид (при клик с десен бутон върху него) е добавена опцията „Изтрий всички обобщения“, .

Също така във всички документи и справки са налични две възможности:

1. Замразяване на банд
Банд - това е общата част над имената на няколко колони, например банд ОБЕКТ с колони под него Номер и Име.
При скролиране наляво или надясно, замразяването на бандове позволява опрелен банд и прилежащите му колони да останат винаги видими.

Опцията се активира като се натисне десния бутон върху който и да е банд и от менюто, което се появява се избере:
- Не фиксирай банда никъде
Връща банда на оригиналното му местоположение и премахва „замразяването“-Фиксирай банда в ляво
Избраният банд се „замразява“ и премества в лявата част на екрана.

- Фиксирай банда в дясно
Избраният банд се „замразява“ и премества в дясната част на екрана.

2. Когато се използва обобщаващ ред, вече е възможно да се избере повече от едно обобщаване - примерно за една и съща колона вече може да се показва и сумата на колоната, и средната й стойност и примерно броя редове.

Новите опции запомнят състоянието си при запомняне на изгледа.
За удобство на потребителите, за да се виждат по-добре редовете в документ (или справка), особено ако се работи в touch режим имате възможност да редактирате свободно височината на реда. Това е полезно и при ситуации, когато позициите са с изображения и трябва да се визуализират по-добре.

Пренасяне на текста ( word wrap)

В гридовете поведението на колоните за пренасяне е word wrap по подразбиране. Това е подходящо за определени случаи, но за други не. Удобно би било да може да се настройва, дали дадена колона да се пренася (word wrap) или да се реже текста от дясно до ширината на колоната.
Налична е настройка на колоните в гридовете (по-конкретно в справки и документи), която дава възможност за избор между „пренасяй текста“ (word wrap) и „не пренасяй текста“, от което зависи, дали когато текста е по-широк от колоната, да се пренесе на следващ ред или да се среже от дясно до ширината на колоната.

Опцията е една за всички колони, т.е. свойството е на ниво таблица, а не на ниво колона. Причината е, че всъщност няма свойство „пренасяй“, а свойство „определяй автоматично височината на реда“, т.е. редът се разпъва по височина по най-високата колона (ако трябва да пренася текст).
Това свойство няма значение, ако в реда има картинка, тогава тя също може да увеличи височината на реда и да предизвика пренасяне.

Прескачай това поле

Стандартно всеки грид (таблица) има свойството „Прескачай това поле“. Ако то е включено за дадени клетки, при използване на Правоъгълна селекция същите се прескачат (не може да се селектират отделно, а само ако са включени в маркирана област между свободни клетки).

Това обаче създава известно неудобство за потребители, които често експортират данни за обработка в ексел (това са повечето роли, свързани с администрация и мениджмънт).

За да се улесни работата на потребителите при подобен начин на работа, от релийз 2016.12 в гридовете е добавена допълнителна опция „Отмени прескачането за всички полета“. Изборът ѝ отменя прескачането не само за конкретната колона, а за всички колони, маркирани за прескачане в съответната таблица.

Панел за търсене

Стандартно филтрирането в таблиците по „съдържа“ се извършва с ограждане на текста с „%“. Тъй като това забавя работата и не е много удобно, за да се улесни търсенето във всички таблици, навсякъде в програмата (например в таблицата на редовете на документите и номенклатурите и във всички справки), е налична мощна функционалност за търсене наречена „Панел за търсене“.

В Панела за търсене потребителят може да въведе текст, който се търси едновременно във всички колони на съответната таблица по „съдържа“. Филтърът съставен чрез панела за търсене се комбинира съвместно с другите филтри.
Състоянието на панела за търсене (видим/невидим) се запомня в изгледа.

Новата функционалност може да се активира по няколко начина:
1. От меню Таблица с бутон „Панел за търсене“, докато се намирате в произволна таблица от документ, номенклатура, справка. 2. От контекстното меню на колоните, излизащо с десен бутон на мишката върху тях.
3. При позициониране в таблица и избор на бързи клавиши CTR+F

Панелът за търсене може да се затвори също по няколко начина:
1. Повторното изпълнение на коя да е от стъпките за активиране затваря панела.
2. Чрез натискането на Х-а на панела за търсене.
3. Когато фокусът е в клетката за търсене, няма въведен текст и се натисне ESC.

Синтаксис на търсенето

При въвеждането на повече от една дума в клетката за търсене програмата търси редове, в които коя да е от колоните съдържа коя да е от въведените думи (т.е. реализира се търсене чрез ИЛИ).

При търсенето можете да използвате и някои специални символи, за да дефинирате по-прецизно критериите за търсене:
• Използвайте знака „-“ (минус), за да укажете да се покажат онези редове, които НЕ съдържат думата непосредствено след минуса (т.е. след знака „минус“ не трябва да има интервал).
• Използвайте знака „+“ (плюс), за да укажете да се покажат онези редове, които задължително съдържат думата непосредствено след плюс-а. Т.е. чрез „плюс“ реализирате търсене чрез И, т.е. всяка една от думите с плюс трябва да се налични в реда.
• Използвайте знака „%“ (процент), за да укажете, че от тази част на въведената дума нататък може да присъстват произволни символи.
• Използвате знака „_“ (подчертаване), за да укажете, че на позицията (мястото), на което е този символ може да присъства точно един, произволен символ.
• Използвате знака „“ (кавички), за да укажете, че търсите общо по конкретни думи или словосъчетание

Примери:

1. обувка +мъжка -черн% - ще покаже всички редове, в които има думите „обувка“ И „мъжка“, но НЕ присъства „черна“, „черно“, „черни“ и т.н. комбинации от думи започващи с „черн“.
2. 1_34 - ще покаже всички редове, в които има 1234, 1а34, 1б34, 1434 и т.н., т.е. на мястото на _ може да стои произволен символ (но задължително го има, т.е. 134 няма да се покаже)
3. „черен колан“ - ще покаже всички редове, в които има словосъчетанието черен колан

Стилове

При използване на системата на мобилно устройство (т.е. на малък екран с ниска разделителна способност, като например 800х400) е удобно полетата, с които се работи най-много (например Код и Количество) да са ясно видими и с висок контраст спрямо останалите.

Поради тази причина в системата има възможност за управление на размера и атрибутите на шрифта (удебеляване, подчертаване, наклонен текст, зачертаване) на колоните в гридовете.

Прилагането на стиловете върху множество колони може да стане лесно, като използвате настройките за „Стилове“ в груповите политики. С тях може да задавате до 5 различни стила, които впоследствие да приложите върху необходимите колони чрез опция „Оформление на колона“ (от свойствата за Редакция на грид) и да запомните така изгледа. За различните роли могат да бъдат запаметени различни стилове.

В списъка със стилове за „Оформление на колона“ присъстват само стиловете, за които има въведено Описание в груповата политика. Ненастроените стилове не са видими, с което се избягва и объркване при оформяне на колоните.

Допълнителна информация:
Основни табове и бутони, Филтриране на данни, Моделиране на таблици - редакция на колони, навигационна лента, Редакция на изгледи