Броячи на фискални устройства

Спрямо изискванията на Наредба Н-18, Приложение 29 към чл. 52а, т.9, при плащане по продажба, за което следва да бъде издаден фискален бон, от програмата автоматично се генерира Уникален номер на продажбата (УПН), който се формира по следния начин:

Индивидуален номер на фискално устройство – Код на оператор – Пореден номер на продажбата
(Отделянето на елементите в уникалния номер на продажбата със знак „–“ е задължително)

Формат за УНП:

XXXХХХХХ–ZZZZ–0000001, където:
ХХХХХХXX – 8-разряден индивидуален номер на фискално устройство (ФУ), присвоен от производителя;
ZZZZ – 4-разряден код на оператора, въвел данните за продажбата, съгласно номенклатура Потребители;
0000001 – 7-разряден пореден номер на продажбата, формиран поотделно за всеки сериен номер на ФУ. Номерът нараства възходящо със стъпка 1 за всяка продажба и съдържа само арабски цифри.

За осигуряване на пореден номер на продажбата не е възможно да се използва броячът на самото ФУ, защото той брои всичко, което се отпечатва, в т.ч. дневен отчет, КЛЕН и т.н.
За целта в системата е реализиран брояч за всяко отделно ФУ, с което се гарантира невъзможността да се повтори или прескочи номер от брояча (аналогично на номерата на фактурите - вж. Кочани за документи).

Настоящата номенклатура „Броячи на фискални устройства“ представлява таблица, в която се съхранява информация за всяко едно ФУ, свързано в системата - Уникален сериен номер на ФУ (присвоен от производителя) и съответна Следваща стойност на брояча на ФУ:

Данните не се вписват ръчно, а се попълват и актуализират автоматично.

При отваряне на номенклатурата се визуализира актуалното към момента състояние - описание на всички ФУ (които някога са били и/или в момента са свързани), Ком модулите, в които се намират те, и актуалната следваща стойност на съответните им броячи.

Допълнителна информация: Основни табове и бутони, Таблична част, Моделиране на таблици, Филтриране на данни, Редакция на изгледи.