Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


supto:nomenklaturi:vidove_tyrgovski_dokumenti

Разлики

Тук са показани разликите между избраната и текущата версия на страницата.

Препратка към сравнението на версиите

Both sides previous revisionПредходна версия
Следваща версия
Предходна версия
supto:nomenklaturi:vidove_tyrgovski_dokumenti [2020/08/25 14:22] – [Таб „Цени“] m.ayvazovasupto:nomenklaturi:vidove_tyrgovski_dokumenti [2020/08/26 08:54] (текуща) – [Таб „Връзки със справки / скриптове“] m.ayvazova
Ред 266: Ред 266:
 В **SelMatic ERP** е разработена сложна система за работа с множество ценови листи, които могат да бъдат различни типове (пр. **Доставна**, **На едро**, **На дребно**) и да се асоциират с определен обект, дистрибуционен канал и/или контрагент, бил той **Източник**, **Посредник** или **Получател**. В **SelMatic ERP** е разработена сложна система за работа с множество ценови листи, които могат да бъдат различни типове (пр. **Доставна**, **На едро**, **На дребно**) и да се асоциират с определен обект, дистрибуционен канал и/или контрагент, бил той **Източник**, **Посредник** или **Получател**.
  
-Затова в настройките на типа документ, таб **„Цени“**, се указва дали и от кого да се взема цената на позициите в документа, както и  **ДДС** областта:+Затова в настройките на типа документ, [[documenti:obsti:tabove_nastrojki_na_targ.documenti:td_ceni|таб „Цени“]], се указва дали и от кого да се взема цената на позициите в документа, както и  **ДДС** областта:
   * От Източника;   * От Източника;
   * От Посредника;   * От Посредника;
Ред 282: Ред 282:
 ===== Таб „Участие в списъци с ТД / Етикети“ ===== ===== Таб „Участие в списъци с ТД / Етикети“ =====
 {{ :supto:nomenklaturi:таб_етикети.png?600 |}} {{ :supto:nomenklaturi:таб_етикети.png?600 |}}
-В таблица „Списъци с ТД“ се визуализират всички списъци с типове ТД, към които даденият документ принадлежи (вж. номенклатура „Списъци с типове ТД“).+В таблица **„Списъци с ТД“** се визуализират всички списъци с типове ТД, към които даденият документ принадлежи (вж. [[supto:nomenklaturi:spisyci_s_tipove_td|номенклатура „Списъци с типове ТД“]]).
  
 Заедно с това се дава възможност за присъединяване на документа към нов списък чрез добавяне на нов запис в таблицата. Заедно с това се дава възможност за присъединяване на документа към нов списък чрез добавяне на нов запис в таблицата.
Ред 288: Ред 288:
 При създаване на множество типове елементи от даден вид в базата (документи, списъци за избор, подложки за печат, източници и изгледи на справки и скриптове) е удобно да има възможност те да се класифицират по някакъв признак, което на по-късен етап да позволи лесното им намиране. При създаване на множество типове елементи от даден вид в базата (документи, списъци за избор, подложки за печат, източници и изгледи на справки и скриптове) е удобно да има възможност те да се класифицират по някакъв признак, което на по-късен етап да позволи лесното им намиране.
  
-По тази причина е реализирана функционалност за идентифициране по произволен брой признаци чрез прилагане на “Етикети” към всеки елемент, в това число и към всеки вид ТД.+По тази причина е реализирана функционалност за идентифициране по произволен брой признаци чрез прилагане на **“Етикети”** към всеки елемент, в това число и към всеки вид ТД.
  
-В панел „Етикети“ се визуализират и управляват етикетите, приложени към дадения тип ТД. +В панел **„Етикети“** се визуализират и управляват етикетите, приложени към дадения тип ТД. 
  
-Възможно е добавяне на нова категория чрез бутон +“ в десния край на всеки ред.+Възможно е добавяне на нова категория чрез бутон <key>+</key> в десния край на всеки ред.
  
-Структурата, която се създава, е дървовидна. Бутонът +“ създава нова подкатегория на тази, от която се стартира. По тази причина нов етикет следва да се създава чрез избор на бутон +“ на реда на категорията родител.+Структурата, която се създава, е дървовидна. Бутонът <key>+</key> създава нова подкатегория на тази, от която се стартира. По тази причина нов етикет следва да се създава чрез избор на бутон <key>+</key> на реда на категорията родител.
  
-Функционалността за “етикети” се използва от служителите на Селматик ЕООД.+Функционалността за **“етикети”** се използва от служителите на <color #ed1c24>**Селматик ЕООД**</color>.
 ===== Таб „Подразбиращи се стойности“ ===== ===== Таб „Подразбиращи се стойности“ =====
 {{ :supto:nomenklaturi:таб_подразб_ст-ти.png?600 |}} {{ :supto:nomenklaturi:таб_подразб_ст-ти.png?600 |}}
Ред 311: Ред 311:
 Тъй като стандартните полета, дефинирани в системата, може да не са достатъчни за описване на всички специфични за даден бизнес атрибути на типовете документи, в програмата за всеки документ са заложени определен брой свободни потребителски полета, които могат да се визуализират в заглавната част (хедъра) и в детайлната част на документа. Те служат за обезпечаване на нуждите на всеки един клиент, за които не е предложено стандартно решение. Тъй като стандартните полета, дефинирани в системата, може да не са достатъчни за описване на всички специфични за даден бизнес атрибути на типовете документи, в програмата за всеки документ са заложени определен брой свободни потребителски полета, които могат да се визуализират в заглавната част (хедъра) и в детайлната част на документа. Те служат за обезпечаване на нуждите на всеки един клиент, за които не е предложено стандартно решение.
  
-В таб „Потребителски полета“ се задават имената и настройките на потребителските полета, които ще се използват в дадения документ.+В таб **„Потребителски полета“** се задават имената и настройките на потребителските полета, които ще се използват в дадения документ.
  
 Потребителските полета, които са заложени в документа, са с формат за дата и час, текст, цели числа и дробни числа, като само за числовите може да се закачат и списъци за избор.  Потребителските полета, които са заложени в документа, са с формат за дата и час, текст, цели числа и дробни числа, като само за числовите може да се закачат и списъци за избор. 
   * Налице са две еднотипни таблици:   * Налице са две еднотипни таблици:
-        * Потребителски полета на документа – те могат да се изведат в изгледа на заглавната част; +        * **Потребителски полета на документа** – те могат да се изведат в изгледа на заглавната част; 
-        * Потребителски полета на редовете на документа – те могат да се изведат в изгледа на детайлната част като колона в таблицата. +        * **Потребителски полета на редовете на документа** – те могат да се изведат в изгледа на детайлната част като колона в таблицата. 
-  * В банд „Потребителски полета“ се съдържат подбандове:+  * В банд **„Потребителски полета“** се съдържат подбандове:
         * Поле – системното наименование на потребителското поле; в това поле не може да се пише, то е информативно за вида на съответното потребителско поле.         * Поле – системното наименование на потребителското поле; в това поле не може да се пише, то е информативно за вида на съответното потребителско поле.
         * Наименование – тук се визуализира персонализираното наименование на полето.         * Наименование – тук се визуализира персонализираното наименование на полето.
Ред 324: Ред 324:
         * Формат – често потребителските полета (особено на ред в детайлната част на документа) се използват за записване на стойности, които е необходимо да се виждат добре форматирани – например % за Труд, пресметната единица за труд, стойност за вложен труд и т.н.          * Формат – често потребителските полета (особено на ред в детайлната част на документа) се използват за записване на стойности, които е необходимо да се виждат добре форматирани – например % за Труд, пресметната единица за труд, стойност за вложен труд и т.н. 
               * За тази цел в колона „Формат“ се задава формат на потребителските полета.               * За тази цел в колона „Формат“ се задава формат на потребителските полета.
-  * В банд „Списък за избор“ от предварително дефиниран падащ списък се посочва кой конкретен списък да бъде свързан към съответното потребителско поле. +  * В банд **„Списък за избор“** от предварително дефиниран падащ списък се посочва кой конкретен списък да бъде свързан към съответното потребителско поле. 
-  * За потребителските полета могат да се дефинират подразбиращи се стойности, като за всеки тип поле стойността се въвежда в съответната му колона, която се намира под банд „Стойности по подразбиране“ (число, дробно число, текст, дата/час). +  * За потребителските полета могат да се дефинират подразбиращи се стойности, като за всеки тип поле стойността се въвежда в съответната му колона, която се намира под банд **„Стойности по подразбиране“** (число, дробно число, текст, дата/час). 
         * За потребителските полета от тип дата/час може (чрез поставяне на отметка) да се укаже:          * За потребителските полета от тип дата/час може (чрез поставяне на отметка) да се укаже: 
               * Зареди текущата дата;               * Зареди текущата дата;
Ред 332: Ред 332:
 ===== Таб „Формули“ ===== ===== Таб „Формули“ =====
 {{ :supto:nomenklaturi:таб_формули.png?600 |}} {{ :supto:nomenklaturi:таб_формули.png?600 |}}
-В A-SUPTO SelMatic ERP е възможно потребителят ръчно да въвежда данни в полетата за количество, цена, отстъпка и стойност при въвеждане на ред в документа. При промяна на данните в което и да е поле, софтуерът трябва да има критерий по какъв алгоритъм да преизчислява всички свързани полета, на които промяната влияе.+В **A-SUPTO SelMatic ERP** е възможно потребителят ръчно да въвежда данни в полетата за количество, цена, отстъпка и стойност при въвеждане на ред в документа. При промяна на данните в което и да е поле, софтуерът трябва да има критерий по какъв алгоритъм да преизчислява всички свързани полета, на които промяната влияе.
  
 Цялата логика на изчисленията в документа е реализирана чрез [[sluzebni:formuli|пакети от формули]]. Цялата логика на изчисленията в документа е реализирана чрез [[sluzebni:formuli|пакети от формули]].
    
-В таб „Формули“ се визуализират формулите за изчисляване на различните цени (с/без ТО, с/без ДДС), стойностите (с/без ДДС), ДДС процента и т.н., валидни за дадения тип документ.+В таб **„Формули“** се визуализират формулите за изчисляване на различните цени (с/без ТО, с/без ДДС), стойностите (с/без ДДС), ДДС процента и т.н., валидни за дадения тип документ.
  
 Точността на стойностите в документа (къде да се закръгля) също се  определя чрез формулите. Точността на стойностите в документа (къде да се закръгля) също се  определя чрез формулите.
Ред 343: Ред 343:
 ===== Таб „Счетоводство“ ===== ===== Таб „Счетоводство“ =====
 {{ :supto:nomenklaturi:таб_счетов.png?600 |}} {{ :supto:nomenklaturi:таб_счетов.png?600 |}}
-В таб „Счетоводство“ се правят необходимите настройки за улеснение на счетоводния процес във фирмата. +В таб **„Счетоводство“** се правят необходимите настройки за улеснение на счетоводния процес във фирмата. 
-  * В група „Фактури“ се задава кой списък да се използва в документа за избор на съставител, получател, контрагент издател и контрагент получател на фактурата.  +  * В група **„Фактури“** се задава кой списък да се използва в документа за избор на съставител, получател, контрагент издател и контрагент получател на фактурата.  
-  * С отметка „Автоматично поставяй служителя като съставител и обратно“ се активира връзка между съставител и служител.  +  * С отметка **„Автоматично поставяй служителя като съставител и обратно“** се активира връзка между съставител и служител.  
-  * В поле „Счетоводен код на типа документ“, група „Счетоводство“, с цел извършване на автоматично контиране при наличие на интерфейс със счетоводен софтуер, се избира кодът, указващ какъв тип от счетоводна гледна точка е даденият Търговски документ (може да има няколко типа Търговски документа, които да са от един счетоводен тип).  +  * В поле **„Счетоводен код на типа документ“**, група **„Счетоводство“**, с цел извършване на автоматично контиране при наличие на интерфейс със счетоводен софтуер, се избира кодът, указващ какъв тип от счетоводна гледна точка е даденият Търговски документ (може да има няколко типа Търговски документа, които да са от един счетоводен тип).  
-         * Тези кодове са предварително дефинирани в номенклатура „Типове счетоводни операции.+         * Тези кодове са предварително дефинирани в [[nomenklaturi:schetovodni:tipove|номенклатура „Типове счетоводни операции"]].
          * Документите, за които не е попълнена информация за счетоводен тип, няма да се контират автоматично.          * Документите, за които не е попълнена информация за счетоводен тип, няма да се контират автоматично.
-  * Поле „За счетоводен номер на документ използвай“, група „Счетоводство“+  * Поле **„За счетоводен номер на документ използвай“**, група **„Счетоводство“**
          * Когато в документа е избран кочан, при приключване програмата взема номер от този кочан и дава легален номер на документа.           * Когато в документа е избран кочан, при приключване програмата взема номер от този кочан и дава легален номер на документа. 
          * Едновременно с това всеки документ има свой уникален идентификационен номер в системата.          * Едновременно с това всеки документ има свой уникален идентификационен номер в системата.
          * Затова тук има възможност да се посочи кой номер да се подаде на счетоводния софтуер –  легален номер на фактура, ИД номер на документ или номер на референтния документ.           * Затова тук има възможност да се посочи кой номер да се подаде на счетоводния софтуер –  легален номер на фактура, ИД номер на документ или номер на референтния документ. 
-  * Полета „Тип на източника“, „Тип на посредника“ и  „Тип на получателя“ +  * Полета **„Тип на източника“****„Тип на посредника“** и  **„Тип на получателя“** 
-         * В системата данните на Собственика и на Клиента/Доставчика не са точно асоциирани с някое от  полетата за източник, посредник или получател. В различните типове документи Собственикът може да се въведе в което и да е от трите полета, стига това да обезпечава специфичните нужди на фирмените процеси. +         * В системата данните на **Собственика** и на **Клиента/Доставчика** не са точно асоциирани с някое от  полетата за източник, посредник или получател. В различните типове документи Собственикът може да се въведе в което и да е от трите полета, стига това да обезпечава специфичните нужди на фирмените процеси. 
-         * От счетоводна гледна точка обаче е от значение коя е фирмата, която продава, и кой е получателят. Затова понякога е необходимо в полетата „Тип на източника“, „Тип на посредника“ и  „Тип на получателя“ да се посочи кой е Собственик и кой – Клиент или Доставчик, но полетата не са задължителни за попълване.+         * От счетоводна гледна точка обаче е от значение коя е фирмата, която продава, и кой е получателят. Затова понякога е необходимо в полетата **„Тип на източника“****„Тип на посредника“** и  **„Тип на получателя“** да се посочи кой е **Собственик** и кой – **Клиент** или **Доставчик**, но полетата не са задължителни за попълване.
          * За да се зареждат видовете валутни курсове, трябва задължително да се попълни Тип на източника. Изборът на контрагент определя спрямо коя счетоводна валута да се вземат валутните курсове. Обикновено това е Собственикът.          * За да се зареждат видовете валутни курсове, трябва задължително да се попълни Тип на източника. Изборът на контрагент определя спрямо коя счетоводна валута да се вземат валутните курсове. Обикновено това е Собственикът.
 ===== Таб „Връзки със справки / скриптове“ ===== ===== Таб „Връзки със справки / скриптове“ =====
 {{ :supto:nomenklaturi:таб_връзки.png?600 |}} {{ :supto:nomenklaturi:таб_връзки.png?600 |}}
 От настоящия таб се определят връзките на търговския документ с всички справки и скриптове в системата.  От настоящия таб се определят връзките на търговския документ с всички справки и скриптове в системата. 
-  * Банд „Събитие“–  посочва се мястото (събитието), чрез което справката/скрипта се свързва с дадения тип документ. +  * Банд **„Събитие“**–  посочва се мястото (събитието), чрез което справката/скрипта се свързва с дадения тип документ. 
         * Събитието се избира от фиксиран списък, дефиниран предварително на програмно ниво – потребителят не може да го модифицира.         * Събитието се избира от фиксиран списък, дефиниран предварително на програмно ниво – потребителят не може да го модифицира.
         * Справката/скрипт може да бъде настроена да се стартира от:         * Справката/скрипт може да бъде настроена да се стартира от:
Ред 368: Ред 368:
 {{:supto:nomenklaturi:бутон_търсене.png|}} {{:supto:nomenklaturi:бутон_търсене.png|}}
            * Или с двоен клик на реда (за отваряне на баланс например).            * Или с двоен клик на реда (за отваряне на баланс например).
-  * Банд „Изглед“ – в колона Изглед/Наименование се определя коя справка/скрипт да се закачи към вече избраното събитие. +  * Банд **„Изглед“** – в колона **Изглед/Наименование** се определя коя справка/скрипт да се закачи към вече избраното събитие. 
         * Тъй като е възможно една справка да има повече от един изглед (набор от персонализирани параметри за изпълнението ѝ), в полето се избира конкретен изглед на справката/скрипта.         * Тъй като е възможно една справка да има повече от един изглед (набор от персонализирани параметри за изпълнението ѝ), в полето се избира конкретен изглед на справката/скрипта.
-        * За да могат да се избират справки/скриптове, те предварително трябва да са дефинирани в номенклатура „Списък и редакция на източници и изгледи на справки/скриптове“. +        * За да могат да се избират справки/скриптове, те предварително трябва да са дефинирани в номенклатура [[spravki_new:osnovni_pol#Справки - основни положения и настройки|„Списък и редакция на източници и изгледи на справки/скриптове“]]
-  * Банд „Настройки“ – в него се настройва поведението на справките.+  * Банд **„Настройки“** – в него се настройва поведението на справките.
  
 ===== Таб „Други“ ===== ===== Таб „Други“ =====
supto/nomenklaturi/vidove_tyrgovski_dokumenti.1598365364.txt.gz · Последна промяна: 2020/08/25 14:22 от m.ayvazova