Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:menuta

Разлики

Тук са показани разликите между избраната и текущата версия на страницата.

Препратка към сравнението на версиите

Both sides previous revisionПредходна версия
Следваща версия
Предходна версия
sluzebni:menuta [2017/03/15 14:17] – [Плочки] t.lalovasluzebni:menuta [2020/08/19 07:56] (текуща) – [Параметри] t.lalova
Ред 10: Ред 10:
 Показания екран визуализира условно подредени менюта, които при вас може да бъдат различни. Показания екран визуализира условно подредени менюта, които при вас може да бъдат различни.
  
-{{:sluzebni:menu2.png?nolink|}}+{{:sluzebni:menuta_1.png?800|}}
  
 Менюто представлява дървоводна номенклатура, представена чрез **„родители”** и **„наследници”**.  Менюто представлява дървоводна номенклатура, представена чрез **„родители”** и **„наследници”**. 
Ред 25: Ред 25:
 ===== Клавишна комбинация ===== ===== Клавишна комбинация =====
 За всеки елемент може да зададете и **"Клавишна комбинация"** за бърз достъп до него. За всеки елемент може да зададете и **"Клавишна комбинация"** за бърз достъп до него.
 +
 +===== Кратко име =====
 +За по-голяма яснота, за всеки елемент може да впишете и **Кратко име**, което се визуализира в менюто след основното наименование на елемента, поставено в обикновени скоби.
  
 ===== Цел ===== ===== Цел =====
 Като **"Цел"** трябва да посочите какво да бъде отворено от зададеното меню. В списъка за избор на [[sluzebni:menuta_parametri:menuta_parametri|Цел]] са всички елементи - всички съществуващи номенклатури, типовете документи (търговски, финансов, ревизия), тип справка, фокусиране и т.н.. \\ Като **"Цел"** трябва да посочите какво да бъде отворено от зададеното меню. В списъка за избор на [[sluzebni:menuta_parametri:menuta_parametri|Цел]] са всички елементи - всички съществуващи номенклатури, типовете документи (търговски, финансов, ревизия), тип справка, фокусиране и т.н.. \\
 +
 +За да се улесни изборът на конкретна цел в наименованията на целите се търси по "съдържа". \\
 +За да търсите по този начин, трябва да поставите фокусът в клетката, в която ще избирате цел и да започнете изписване на текста, по който търсите. Писането предизвиква показването на списъка, филтриран по "съдържа" с въведения текст.
 +
 +Обикновено създаването на множество редове в Менюта е свързано с добавянето на Справки/скриптове в главното меню. \\
 +За да се оптимизира този начин на работа на потребителя, при добавяне на елементи в менюто при следващ запис като подразбираща се стойност за Цел да излиза предходно използваната.\\
 +Така за потребителя ще остане да допълни само параметъра, а при необходимост, и други данни.
 +
  
 ===== Параметри ===== ===== Параметри =====
-След като имате въведена цел, можете да зададете [[.:menuta_parametri:menuta_parametri|параметри]] на целта, т.е. да укажете какво точно желаете да се случи при избор на съответния елемент - дали да се отвори нов документ от даден тип, дали да се намери по номер конкретен документ, номенклатура или справка, дали отвореният прозорец да бъде модален (само посочения прозорец да е активен) и други. Всеки вид цел може да има един или няколко различни параметри.\\ 
  
 +След като имате въведена цел, можете да зададете [[.:menuta_parametri:menuta_parametri|параметри]] на целта, т.е. да укажете какво точно желаете да се случи при избор на съответния елемент - дали да се отвори нов документ от даден тип, дали да се намери по номер конкретен документ, номенклатура или справка, дали отвореният прозорец да бъде модален (само посочения прозорец да е активен) и други. Всеки вид цел може да има един или няколко различни параметри.
 +
 +Функционалността за отваряне на елемент от Главното меню е доразвита, така че при създаване на нов ТД или ФД да може да се подават **твърди стойности на полета в заглавната част на документа**, за да не се въвеждат от потребителя на ръка.
 +
 +Пример за поле Коментар: \\
 +{{:sluzebni:podrazbirasta_se_st-st_za_pole_v_element.png|}}
 +
 +{{:sluzebni:primer_za_podrazb.st-st_za_pole.png|}}
 ===== Подредба ===== ===== Подредба =====
 В колона **"Подредба"** задавате поредния номер, под който да се визуализира конкретното меню (елемент) в списъка с менюта. Ако не зададете номер на подредба, менюто би излезнало на произволно място. В колона **"Подредба"** задавате поредния номер, под който да се визуализира конкретното меню (елемент) в списъка с менюта. Ако не зададете номер на подредба, менюто би излезнало на произволно място.
  
 ===== Икона ===== ===== Икона =====
-Добавянето на икони може да извършите след като създадете дадено меню или след като оформите целия списък, препоръчително е размерът на иконите да бъде 32 х 32. Това става като кликнете в колона **"Икона"** на реда с елемента, за който искате да зададете иконата и дадете десен бутон. Отваря се меню, от което със **"Зареди"** извиквате прозорец за избор на файлове - {{:sluzebni:zarezdane_na_ikoni.jpg|}}.+Добавянето на икони може да извършите след като създадете дадено меню или след като оформите целия списък, препоръчително е размерът на иконите да бъде 32 х 32. Това става като кликнете в колона **"Икона"** на реда с елемента, за който искате да зададете иконата и дадете десен бутон. Отваря се меню, от което със **"Зареди"** извиквате прозорец за избор на файлове - {{:sluzebni:zarezdane_na_ikoni.jpg?250|}}.
  
 Съществуващи икони може да редактирате по същия начин, като извикате с десен бутон менюто, от което да изрежете, копирате или изтриете икона. Съществуващи икони може да редактирате по същия начин, като извикате с десен бутон менюто, от което да изрежете, копирате или изтриете икона.
  
-{{:sluzebni:redakcia_na_ikoni.jpg|}}+{{:sluzebni:redakcia_na_ikoni.jpg?250|}}
  
-===== "Плочки=====+===== Плочки =====
 Плочките позволяват главното меню на програмата да представлява големи квадрати или правоъгълници, така както изглеждат в Start менюто на Windows 8, т.нар. Windows tiles.  Плочките позволяват главното меню на програмата да представлява големи квадрати или правоъгълници, така както изглеждат в Start менюто на Windows 8, т.нар. Windows tiles. 
  
-{{:sluzebni:menuta:tiles_menu.png?650|}} +Менютата от **плочки** са проектирани **основно за използване на устройства работещи с докосване**, като таблети и телефони. Те не поддържат нива на влагане (йерархия) и не са предназначени да показват твърде много елементи.
- +
-Менютата от плочки са проектирани** основно за използване на устройства работещи с докосване**, като таблети и телефони. Те не поддържат нива на влагане (йерархия) и не са предназначени да показват твърде много елементи.+
  
 Когато се работи с мишка обикновено стандартното дървовидно меню е много по-подходящо. Когато се работи с мишка обикновено стандартното дървовидно меню е много по-подходящо.
  
 В редактора на менюта чрез съответните колони се определя: В редактора на менюта чрез съответните колони се определя:
-  * Размер на плочката+  * **Размер на плочката**
     * Малък (1/2 на 1/2 от нормалния размер)     * Малък (1/2 на 1/2 от нормалния размер)
     * Нормален (1 х 1 )     * Нормален (1 х 1 )
Ред 58: Ред 74:
     * Голям вертикален (1х2) (заема две плочки, вертикално)     * Голям вертикален (1х2) (заема две плочки, вертикално)
     * Много голям (2х2) (плочката е два пъти по-голям от нормалния размер)     * Много голям (2х2) (плочката е два пъти по-голям от нормалния размер)
-  * Цвят на плочката +  * **Цвят на плочката** 
-  * Цвят на фона на плочката+  * **Цвят на фона на плочката**
    
 Ако за елемент е закачена картинка с размери над 32х32, за обикновеното дървовидно меню тя се скалира надолу до 32х32, за меню-плочка се поставя в какъвто размер е подадена, без скалиране.  Ако за елемент е закачена картинка с размери над 32х32, за обикновеното дървовидно меню тя се скалира надолу до 32х32, за меню-плочка се поставя в какъвто размер е подадена, без скалиране. 
  
-Ето някои примери за плочки с различни размери, цветове и картинки:+Пример за плочки с различни размери, цветове и картинки:
  
 {{:sluzebni:menuta:tiles_menu2.png?700|}} {{:sluzebni:menuta:tiles_menu2.png?700|}}
sluzebni/menuta.1489587437.txt.gz · Последна промяна: 2018/01/11 15:27 (външна редакция)