Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


nomenklaturi:drugi:balansi

Разлики

Тук са показани разликите между избраната и текущата версия на страницата.

Препратка към сравнението на версиите

Both sides previous revisionПредходна версия
nomenklaturi:drugi:balansi [2018/05/29 07:15] t.lalovanomenklaturi:drugi:balansi [2018/05/29 09:07] (текуща) t.lalova
Ред 3: Ред 3:
 [[documenti:balansi|Баланси - логика и функционалност]] [[documenti:balansi|Баланси - логика и функционалност]]
  
-Балансите позволяват да се зададе критерий, по който се сравняват два различни вида Търговски или Финансови документи. Например каква част от дадена заявка е изпълнена, или колко стока по дадена Доставка е потвърдена като пристигнала.  +**Балансите** позволяват да се зададе критерий, по който се сравняват два различни вида **Търговски** или [[nomenklaturi:drugi:balansi_finansovi|Финансови документи]]. Например каква част от дадена Заявка е изпълнена, или колко стока по дадена Доставка е потвърдена като пристигнала. 
- +
-В тази връзка даден баланс може да бъде „балансиран“ или „небалансиран“.  +
-Настройката на един баланс указва, от кой вид документ, кой друг вид документ да се извади и да се сравнят разликите между тях, ако има такива. Ако резултатът е нула, балансът е балансиран, ако е различно от нула - небалансиран+
  
 +Съответно в тази връзка даден баланс може да бъде „балансиран“ или „небалансиран“. \\
 +Настройката на един баланс указва кой вид документ спрямо кой вид друг документ да се сравни и да се извадят разликите между тях, ако има такива. Ако условието за балансиране е изпълнено, то балансът е балансиран, ако не е, той е небалансиран. 
  
 {{:nomenklaturi:drugi:количествени_баланси.png?700|}} {{:nomenklaturi:drugi:количествени_баланси.png?700|}}
  
-Най-практично е в името на баланса да се казва какво се балансира. Добра практика е в имената на балансите да се казва кои документи се балансират.+Номенклатурата на количествените баланси се състои от две таблици - основна и детайлна. \\ 
 +В основната таблица се вписват видовете балансиа в детайлната - документите, които участват във всеки един баланс.
  
 +Най-практично е като име на баланса да се упоменава какво се балансира. Добра практика е в имената на балансите да се казва кои документи се балансират.
  
-Един документ може да принадлежи на неограничен брой папки, като конкретният баланс се изчислява в конкретната папка. \\ 
-Балансът не е на отделния документ, той е на папката, защото винаги представлява множество документи, между които сумата не е нула (за това още с тръгването балансът трябва да се приложи към определена папка).  
-Балансите имат понятие водещ документ - във всеки баланс има определен първичен документ, който инициира всичко (от Номенклатура на баланси се настройва автоматичното създаване на папка, при създаване на документ). Водещият документ е необходим, защото и самата папка трябва да има наименование, трябва да могат да се различават папките една от друга, тъй като те са множество.  
  
-На скрипт преди приключи, се прави автоматично Папка, ако текущият документ няма папка (в примера на Местене).  
-В настройката на самия баланс се определя каква папка трябва да създава той (още с приключването на първия документ по него), защото самият баланс може да има множество баланси в една и съща папка.  
  
-„Коефициентът“, определящ как документа участва в баланса не се взима предвид, т.е. има ли документ се показва и баланса. По този начин се улеснява създаването и на чисто информативни баланси. 
  
  
Ред 35: Ред 30:
  
 Целта е за отделните баланси, да се настрои дали само папки със сумарно количество или стойност 0 са балансирани (точно изпълнени заявки), или за балансирани да се считат всички, които са със сумарно количество/стойност например 0 или по-малко от нула (точно изпълнени или преизпълнени). Целта е за отделните баланси, да се настрои дали само папки със сумарно количество или стойност 0 са балансирани (точно изпълнени заявки), или за балансирани да се считат всички, които са със сумарно количество/стойност например 0 или по-малко от нула (точно изпълнени или преизпълнени).
 +
 +
 +Един документ може да принадлежи на неограничен брой папки, като конкретният баланс се изчислява в конкретната папка. \\
 +Балансът не е на отделния документ, той е на папката, защото винаги представлява множество документи, между които сумата не е нула (за това още с тръгването балансът трябва да се приложи към определена папка). 
 +Балансите имат понятие водещ документ - във всеки баланс има определен първичен документ, който инициира всичко (от Номенклатура на баланси се настройва автоматичното създаване на папка, при създаване на документ). Водещият документ е необходим, защото и самата папка трябва да има наименование, трябва да могат да се различават папките една от друга, тъй като те са множество. 
 +
 +На скрипт преди приключи, се прави автоматично Папка, ако текущият документ няма папка (в примера на Местене). 
 +В настройката на самия баланс се определя каква папка трябва да създава той (още с приключването на първия документ по него), защото самият баланс може да има множество баланси в една и съща папка. 
 +
 +„Коефициентът“, определящ как документа участва в баланса не се взима предвид, т.е. има ли документ се показва и баланса. По този начин се улеснява създаването и на чисто информативни баланси.
  
  
nomenklaturi/drugi/balansi.1527578117.txt.gz · Последна промяна: 2018/05/29 07:15 от t.lalova