Номенклатури „Счетоводство“ се попълват от потребители, използващи счетоводния интерфейс към „Ажур-L“.
Особено полезни са, когато е необходимо да бъдат изготвени подробни (аналитични) отчети.
На база тези номенклатури първичните документи се превръщат в счетоводна информация.
Счетоводителят подава информация на специалистите, разработващи интерфейса, каква информация да бъде закодирана в конкретен код.
За да бъдат по-ясни и достъпни за повече потребители, в счетоводните номенклатури има и полета за поместване на информация в свободен текст.
Номенклатури > Счетоводство > Кодове за счетоводни операции
В номенклатура „Кодове за счетоводни операции“ се вписват поясненията на кодовете от номенклатура „Счетоводни операции“.
Тази номенклатура включва кодовете към типове „Документ“, „Контрагент“, „Позиция“ и „Валута“.
Код на документа е кода, под който съответния документ се намира в Търсене на документ.
За всеки тип може да запишете информация освен за „Код“, така и за „Кратко име“ и „Описание“. Полето „Описание“ представлява неограничено дълго текстово поле, разположено под таблицата.
С излизане на релийз 2012.7/2012.10.5, за да се улесни връзката на SelMatic Plus със счетоводните интерфейси, за по-интуитивна работа на крайния потребител в номенклатура Позиции, в секция „Допълнителни“ е добавено поле „Код за счетоводна операция“. Логиката е в него да се попълват данни от настоящата номенклатура, като в тази връзка и в номенклатура Групи позиции е добавена колона „Код за счетоводна операция“.
С излизане на версия 2013.10.15 в номенклатура Счетоводни операции е добавено поле държава, в което от падащ списък се избира съответната държава (код за държава).
Падащият списък за избор се съставя в Номенклатурата на Кодове за счетоводни операции.
Функционалността е полезна при водене на аналитичност по държави от счетоводен отдел например или при разграничаване на държави от Европейски съюз и други държави.
Номенклатури > Счетоводство > Счетоводни операции
В номенклатура „Счетоводни операции“ посочвате връзките между различните типове - Документ, Контрагент, Позиция и Валута.
След посочване на конкретен „Код“, в прилежащата колона „Име“ се зарежда съответното кратко име, въведено в описаната по-горе номенклатура „Кодове за счетоводни операции“.
По желание може да запишете „Коментар“, а при необходимост да посочите за „Невалидно“ дадено сечение от типове.
За всеки ред от горната таблица имате възможност да опишете сметките и подсметките (Дебит и Кредит), вида стойност, номерата на Поле 1 и 2 в дневниците на покупките и продажбите.
От заложен в номенклатурта списък посочвате вида стойност - .
Номенклатури > Счетоводство > Аналитични сметки
В номенклатура „Аналитични сметки“ вписвате Сметка, съответна Подсметка и Аналитичност (подробна счетоводна информация за съответната сметка и подсметка във вид спрямо интерфейса към счет.програма).
За всеки ред може да добавите „Описание“, в което в свободен текст да записвате пояснения и коментари.
Забележка: Данните в посочените примерни екрани са за целите на документацията.
Допълнителна информация: Менюта, Бутони и Таблична част.