Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


dopalnitelni_moduli:selmatic_plus_analizi:tablichna_chast_i_filtri

Таблична част и работа с филтри

Таблична част Анализ

Първоначално, когато създавате нов анализ няма заредени никакви дименсии - .

Ако анализа съществува, т.е. има „.smpa“ файл за него, след опресняването му се зареждат дименсиите, според неговата специфика - например:

Най - отгоре са разположени текущо наличните филтри в анализа (така наречените Page филтри), като ако Ви е необходимо да извадите още, изберете бутон - .

Дименсия може да добавите чрез провлачване с мишката или с избор на бутона Добави към, след като сте посочили в кой сектор да се добави - като ред, колона, в панела с Page филтрите или при дименсиите, съставляващи данните.
При преместване и поставяне на границата между други две дименсии се появяват зелени стрелки, които указват къде ще бъде вмъкната преместваната дименсия - .

Всяка една клетка от панела с „Page“ филтрите е достъпна като филтър, но не участва като дименсия при формирането на таблицата.

Дименсия, която се намира в очертания сектор , съставлява данните на таблицата и се нарича агрегатна дименсия.
Поради тази причина много внимателно трябва да определите кои дименсии да участват в агрегата - например подходящи са тези за количества, стойности и т.н, а неподходяща е например дименсията за „Месец“.

По същата причина, трябва внимателно да се определят и дименсиите по вертикала и хоризонтала. В таблицата се образуват толкова реда и/или колони, колкото различни стойности в източника на данни има за съответната дименсия (вертикална или хоризонтална).
За вертикални дименсии е подходящо да поставяте такива, за които няма много възможни стойности.

От значение е също и йерархията между дименсиите. В показания пример на първо място е „Година“, последвана от „Месец“ - при тази ситуация информацията е обобщена по месеци, за различните години. Ако обаче на първо място е „Месец“, а на второ „Година“, то информацията ще бъде обобщена по години, за различните месеци.

Според естеството на анализа, запаметявате изгледа с тези дименсии, които желаете да виждате.

Всички дименсии може да филтрирате, ако кликнете върху черната стрелка, вдясно от името на колоната.

Пример с дименсия за „Контрагент“:

Отваря се падащо меню, където с отметка задавате, кои редове, съдържащи маркираните записи, да останат.

Ако позиционирате мишката в горната част на заглавието на дадена дименсия, курсора става бял и тогава кликването върху него ще предизвика сортиране на данните, като то може да става в прав (появява се триъгълник с връх нагоре) и в обратен ред (върха на триъгълника е надолу).

Пример след сортиране по „Контрагент“ в низходящ ред:

В случай, че имате голям брой дименсии, при избор на десен бутон върху табличната част се отваря списък с опции за разгъване/свиване на избрана колона или всички:

С избор на десен бутон върху конкретна дименсия имате възможност да я скриете, да я подредите в ляво, дясно, началото или в края, както и да скриете списъка (прозореца) със скритите дименсии, ако е отворен.

Опцията за скриване на прозореца с допълнителните (скритите) дименсии може да изберете и от списъка с действия, който се визуализира с избор на десен бутон върху произволно място от областите с дименсии.

От тук директно отваряте и диалога за филтриране на входните данни, описан по-долу.

Ширината на колоните в таблицата може да бъде произволна. За да я направите оптимална, застанете с курсора между две колони и кликнете бързо два пъти. Същото може да постигнете, като използвате бутон , разположен в таб „Оформление“.

Таблична част Входни данни

В табличното представяне на входните данни, освен филтриране и сортиране, имате допълнителни възможности за групиране на данните.
Ако „издърпате“ произволна колона в панела над таблицата, табличното представяне се променя и се групира по издърпаната колона.

Пример за групиране на данните по Контрагент и Служител:

При избор на десен бутон върху всяка една колона се появява списък с допълнителни опции за сортиране (възходящо и низходящо), групиране по съответната колона, автоматична ширина на колоните и т.н.

От тук, с избор на „Групиращ ред“ управлявате, дали да се вижда или не панела за групиране над таблицата, описан по-горе.

При маркиране на „Долен колонтитул“ визуализирате или не обобщаващия ред под таблицата, като с десен бутон върху него за всяка една колона може да задавате да се показва общо, минимум, максимум, брой или средно:

Филтри

С избора на бутон от таб „Данни“, се отваря допълнителен прозорец за избор на филтри за входните данни:

Mоже да правите следните комбинации от условия „и/или/не и/не или“ и след това, според избрана колона да зададете някакво съответствие - е равно на, е празно, е между и т.н..

С помощта на бърз бутон може да добавяте/премахвате и/или групирате условие - .

Пример 1: Нека е зададен филтър по конкретен номер на продажба - „Бр.прод. = 220607“:

Когато имате така селектирана таблица в анализа, под нея се появява допълнителен ред, с информация за използваните филтри.

За да извиквате формата с филтрите, с цел добавяне на допълнително условие, освен бутон , може да изберете бутон , който се визуализира само при наличието на условие и е разположен в долния десен ъгъл на прозореца.

Пример 2: В следващия пример е зададено филтриране по „Дата“ и „Служител“ -

Примерният прозорец, който е показан, включва и визуализация на входните данни, на база на които е извършена филтрацията.

Комбинациите от условия, използвани последователно в даден анализ се помнят и ако сте използвали различни на вид комбинации, с избор на стрелката за падащ списък може да сменяте (превключвате) различните условия -

За изключване на филтър, трябва да размаркирате отметката и тогава ще се върнете към пълния изглед на таблицата.
В случай, че желаете напълно да премахнете филтрацията, изберете бутон х.

Всяка една комбинация от филтри може да бъде запаметена във файл (бутон Запомни като) и след това преотворена (бутон Отвори).


Съдържание

Анализ - основни настройки и начин на работа

Експертни настройки - съдържание

Редактор на изгледи

dopalnitelni_moduli/selmatic_plus_analizi/tablichna_chast_i_filtri.txt · Последна промяна: 2018/01/11 15:34 от 127.0.0.1