Това е стара версия на документа!
В ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТКА И РЕДАКЦИЯ
В полето за Caption записвате заглавието (името) на дименсията.
Свойството DisplayFormat определя как да се показват числата в числова дименсия. Ако не е зададен DisplayFormat цифрите се виждат с пълната им точност. Ако дименсията е текст (string), полето също е празно.
Формата се изобразява с нули (0). Нулата е символ на число. Най-често използвания формат е 0,.00(поне една цифра да има преди десетичната запетая, точно две цифри след десетичната запетая, символа ,(запетая) е разделител на хилядните ).
След десетичната запетая може да има и символ #, което означава „незадължителна нула“. Колкото #-за имате след десетичната запетая, поне толкова цифри трябва да има, като последната цифра е закръглена. За количество например е удобно формата да е 0,.##.
Ако се налага да запишете специални символи във формата (напр.текст) трябва да го оградите с апострофи - ''.
Следващото свойство Summary Type определя по какво да се прави агрегата - основно по сума (stSum), „брой“ (stCount) „минимум“ (stMin), „максимум“ (stMax), „средно аритметично“(stAverage).
В комбинация със Summary Type може да използвате свойството Summary Variation -
Например, ако Summary Type е сума, то може да настроите да се показва какъв процент (sv PercentOfColumn) е сумата от реда или колоната.
В комбинация с DisplayFormat = 0.0% данните биха изглеждали така
Програмно може предварително да се настроят различни компоненти, които да показват стойностите. За тази цел попълвате свойство Repository Item - избирате елемент за ProgressBar - .
Като резулат данните имат следния изглед - .
Следващо важно свойство е относно сортировката SortBySummaryInfo -
SortOrder определя в коя посока да се сортират данните във възходяща (soAscending) или низходяща (soDescending) -
Създаване на дименсии по формула от други дименсии