Това е стара версия на документа!
В ПРОЦЕС НА РАЗРАБОТКА
С избор на бутон от панела с Експертни настройки, се отваря прозорец за създаване на нова дименсия.
Има проверка, дали има дефинирани полета в източника на данни, когато се добавя нова дименсия. Ако няма, се извежда съобщение, че първо трябва да сте обновили източника на данни поне веднъж, за да може да се добавят дименсии.
Задавате име на дименсията и посочвате полето от източника на данни, от което ще се зареждат данните.
След като потвърдите създаването на дименсията, тя се добавя в панела с „page“ филтрите и се зареждат нейните свойства:
В полето за Caption записвате заглавието (името) на дименсията.
Свойството DisplayFormat определя как да се показват числата в числова дименсия. Ако не е зададен DisplayFormat цифрите се виждат с пълната им точност. Ако дименсията е текст (string), полето също е празно.
Формата се изобразява с нули (0). Нулата е символ на число. Най-често използвания формат е 0,.00(поне една цифра да има преди десетичната запетая, точно две цифри след десетичната запетая, символа ,(запетая) е разделител на хилядните ).
След десетичната запетая може да има и символ #, което означава „незадължителна нула“. Колкото #-за имате след десетичната запетая, поне толкова цифри трябва да има, като последната цифра е закръглена. За количество например е удобно формата да е 0,.##.
Следващото свойство Summary Type определя по какво да се прави агрегата - основно по сума (stSum), „брой“ (stCount) „минимум“ (stMin), „максимум“ (stMax), „средно аритметично“(stAverage).
В комбинация със Summary Type се използва свойството Summary Variation. Например, ако Summary Type е сума, то може да се показва сумата какъв процент (sv Percent) е от реда или колоната.