В някои фирми е наложена практиката ревизията да се извършва на база обединяване на два ревизионни протокола от две паралелни ревизии на един и същ обект и на една и съща стока.
Имате възможност за първо, второ и окончателно преброяване на стоката. Първо и второ преброяване може да използвате, ако за ревизии използвате служители, външни за ревизирания обект и желаете да се води по-голяма отчетност на ревизираните стоки.
Преди да създадете обобщаващата ревизия, трябва да сте сигурни, че имате създадени други два документа за ревизия, които задължително са приключени.
Логично е в тези документи бутон да не е визуализиран, при което той е заменен с бутон .
При този начин на работа настройката в документ ревизия, относно достъпа до бутон е на „Скрий бутон Изравняване, освен ако е окончателно броене“.
За да пристъпите към асоциирането на индивидуалните протоколи за ревизия към общата ревизия, отворете нов документ за ревизия по стандартния начин и изберете меню Допълнителни > Попълни „Окончателно преброяване“.
Отваря се следното пояснително съобщение:
След като изберете двете ревизии, количествата от тях се попълват в колони „Първо броене“ и „Второ броене“ на текущия протокол. Функцията сравнява „Първо броене“ с „Второ броене“ и при несъвпадение изчиства полето „Окончателно преброяване“, а при съвпадение на количествата го попълва автоматично.
Първоначално се зарежда прозорец за търсене на ревизия за „Първо броене“.
Посочете желания документ за ревизия и натиснете бутон .
Следва избор и на втория документ за ревизия, който трябва да има избран същия метод на снимка, като първия:
След избора и на двата документа за ревизия, общата ревизия изглежда по следния начин:
Самите асоциирани документи може да отворите посредством бутона , разположен след номера на документа - .
В полето „Коментар“ е вписан пояснителен текст, в коя ревизия участва документа и като какво броене.
В случаите, при които има съвпадение на количествата от първо и второ броене, колона „Окончателно преброяване“ се попълва автоматично със съответното количество, а в случаите, при които няма съвпадение (както е и в посочения пример), колоната остава празна за последното преброяване.
След като преброите отново артикулите, по които има разлики и попълните колона „Окончателно преброяване“, чрез бутон , правите снимка на установените реални бройки.
Избирате методите на изравняване и пристъпвате към изравняване на наличностите с бутон .
От тук нататък работата по документа се извършва по стандартния начин - избират се клиента по продажбата, съставителя (ако има фактуриране) и типа на вътрешно складовата операция.
След изравняването документът за ревизия автоматично се приключва и не се позволяват по-нататъшни редакции по него.
Назад към Ревизия.
Вижте още Ревизия по серийни/партидни номера.