Всеки един анализ, при отварянето си има следния общ изглед:
Зад всеки анализ има определен източник на данни, на базата на който се правят т.нар. дименсии.
Дименсията не е поле от източника на данни, тя „стъпва“ върху поле от него. Една колона (поле) може да е източник на данни за повече от една дименсия, но една дименсия има точно една колона, от която да черпи данни.
Със стартирането на конкретен анализ, вие разполагате с дименсиите, които са предварително зададени (програмно), спрямо източника на данни.
Дименсия, която съставлява данните на таблицата се нарича агрегатна дименсия - в примера „Стойност без ДДС“.
Дименсии, които са подходящи да участват в агрегата са например тези за количества, стойности и т.н, а неподходяща е например дименсията за „Месец“.
По същата причина, трябва внимателно да се определят и дименсиите по вертикала и хоризонтала. В таблицата се образуват толкова реда и/или колони, колкото различни стойности в източника на данни има за съответната дименсия (вертикална или хоризонтална).
За вертикални дименсии са подходящи такива, за които няма много възможни стойности.
В така посочения пример като основа има посочена „Дата“, с дименсия „Месец“, т.е. датите са групирани по месеци. Аналогично е и за дименсия „Година“, т.е. месеците са групирани по години. При тази ситуация информацията е обобщена по месеци, за различните години.
Ако обаче на първо място е „Месец“, а на второ „Година“, то информацията ще бъде обобщена по години, за различните месеци.
Главния панел на всеки един прозорец се състои от три страници (таба) - Основни, Данни и Оформление.
Таб „Основни“ е разделен на три сектора: Анализ, Диаграма и Изгледи в текущата папка.
С избор на бутон или клавиша F5 селектирате (опреснявате) съответния анализ.
Докато се обработват данните от базата излиза следното съобщение:
При необходимост винаги може да прекъснете процеса с избор на бутон Прекъсни:
Бутон зарежда прозорец, в който се визуализира текущо селектираната информация, с цел разпечатване.
С цел получаване на по-пълна информация при разпечатването на даден анализ, с излизане на версия 2011.10/м.12.11 в печата (в горната част на страницата) е заложено да излиза както името на анализа, така и посочените в главното меню филтри за „Дата (От/До)„, „Обекти“ и „Групи позиции 1“.
С излизане на релийз 2012.7, ако филтърът за обекти включва голям брой обекти, при печат списъкът с имената им се пренася на нов ред. До момента заложените като филтри обекти се записваха на един ред и при по-дълъг списък той се отрязваше.
В случай, че наличните дименсии не са ви достатъчни, с избор на бутон отваряте прозорец, който съдържа допълнителни дименсии, които може да визуализирате и така да запаметите изгледа.
Дименсия може да добавите чрез провлачване с мишката или с избор на бутона Добави към, след като сте посочили в кой сектор да се добави - като ред, колона, в панела с Page филтрите или при дименсиите, съставляващи данните.
С избор на бутон , в долната част на прозореца, се визуализира панел Описание, включващ кратко описание за същността на конкретния анализ.
При позициониране на мишката в полето за описание, в главния панел на анализа се активира панел Редактор с различни инструменти за форматиране на текст - щрифт, размер, цвят на текста, различно подравняване, удебеляване, подчертаване, импорт на файл, запис във файл и т.н..
Бутон - визуализира с диаграма данните от конкретния анализ в допълнителен панел „Диаграма“.
Как да се сформира самата диаграма се определя от избраните източник на категориите и източник на данните.
Когато източника на категории е „по редове“, то всеки един ред представлява една мини диаграма (категория).
Когато изберете опцията „по колони“, тогава диаграмата има съвсем друг изглед - категория става всяка една колона, а самата диаграма се сформира от данните по редовете.
От друга страна избирате, дали диаграмата да включва всичко от източника на данни (само физическите данни, като се игнорират тоталите) или да отразяват само информацията на база селектираните данни.
В горния десен ъгъл на панел Диаграма е визуализиран вида на диграмата. Ако желаете да го смените кликнете върху него. Отваря се падащ списък на различните видове диаграми - .
Как да изглежда една диаграма, кои данни да включва, как да са подравнени графиките, легендите и т.н., определяте Вие, посредством експертните настройки на елемент Диаграма.
Бутон зарежда прозорец, в който се визуализира текущата диаграма, с цел разпечатване.
Преглед печата се съобразява с размера на диаграмата и я разпечатва с този размер, който виждате.
В един анализ може да имате различни комбинации от колони и редове, които може да запаметите като отделни изгледи.
След като запаметите текущия изглед под определено име, може автоматично да го извиквате от падащия списък с изгледи, при което автоматично се зарежда желаната селекция от данни. В списъка от изгледи се намират всички файлове (анализи), които са в текущата директория на отворения анализ.
При смяна на изгледите, ако източника им на данни е един и същ, то данните не се зареждат отново, а се използват тези, които вече са селектирани.
В случай, че не желаете да ползвате даден изглед може да го изтриете с избор на съответния бутон.
Таб „Данни“ включва секторите: Експорт, Данни и Селекция.
В случай на необходимост посредством бутоните за експорт може да прехвърлите данните от анализите във три вида външни файлове с разширения: “.xls“, „.html“ и „.txt“.
Бутон - прехвърляне на данните (експорт) в Excel файлове („*.xls“).
Бутон - експорт на данните в HTML файлове („*.html“).
Бутон - експорт на данните в CSV файлове (текстови файлове с разделител ТАВ - „*.txt“).
Бутон - при избор на бутона, след като сте кликнали върху даден ред (клетка), в долната част на прозореца се визуализира допълнителен панел „Входни данни“ с елементите на източника на данни (входните данни), сформирали сумата в този ред (клетка).
Автоматично се смята тотал за колоната, която стои в основата на конкретните данни в анализа.
Ако маркирате повече от една колона и/или редове, тогава получавате входни данни за всичко, което сте маркирали.
Бутон - с избора на този бутон се отваря допълнителен прозорец за избор на филтри за входните данни.
По този начин обобщените данни са само на база филтрираните входни данни.
С избор на бутон постигате оптимална ширина на колоните в таблицата.
Същият ефект може да постигнете и като застанете с курсора между две колони и кликнете бързо два пъти.
Таблична част и работа с филтри