В таблицата за експертните настройки за елемент се виждат най-важните свойства.
При необходимост, с избор на бутон от панела за експертни настройки може да визуализирате всички свойства на елементите в таблицата.
Имайте в предвид, че само най-важните свойства (т.е. тези които се виждат когато горния бутон е изключен) се помнят в изгледа.
В полето за Caption записвате заглавието (името) на дименсията.
В DataBinding/FieldName е посочено полето от източника на данни, от което се зареждат („черпят“) данните.
Свойството DisplayFormat определя как да се показват числата в числова дименсия. Ако не е зададен DisplayFormat цифрите се виждат с пълната им точност. Ако дименсията е текст (string), полето също е празно.
Формата се изобразява с нули (0). Нулата е символ на число. Най-често използвания формат е 0,.00(поне една цифра да има преди десетичната запетая, точно две цифри след десетичната запетая, символа ,(запетая) е разделител на хилядните ).
След десетичната запетая може да има и символ #, което означава „незадължителна нула“. Колкото #-за имате след десетичната запетая, поне толкова цифри трябва да има, като последната цифра е закръглена. За количество например е удобно формата да е 0,.##.
Ако се налага да запишете специални символи във формата (напр.текст за валута(лв.)), трябва да ги оградите с апострофи - ''.
Следващото свойство Summary Type определя по какво да се прави агрегата - основно по сума (stSum), „брой“ (stCount) „минимум“ (stMin), „максимум“ (stMax), „средно аритметично“(stAverage).
В комбинация със Summary Type може да използвате свойството Summary Variation:
Възможните стойности на SummaryVarition са:
Показва разликата между текущата стойност и предишната стойност. Много полезно например ако имате Сума без ДДС по месеци - с активирането на тази опция можете да видите каква е разликата между сумата в текущия месец спрямо предишния месец.
Същото като svAbsolute, но вместо като абсолютна разлика, тя се показва в проценти (примерно +50% или -30% разлика).
Показва какъв процент е сумата от общата сума на колоната.
В комбинация с DisplayFormat = 0.0% данните биха изглеждали например така
Аналогично на svPercentOfColumn, тази опция показва какъв процент е сумата от общата сума на реда.
Програмно може предварително да се настроят различни компоненти, които да показват стойностите.
За тази цел попълвате свойство Repository Item.
Този компонент има за цел да покаже мини диаграма приемаща стойности от 0 до 100 (!), с която удобно и визално се показват процентни стойности. Като резулат данните имат следния примерен изглед - .
Важно
Следващо важно свойство е сортирането на дименсии на базата на други дименсии.
Имате възможност за избрания елемент (колона), да изберете да бъде сортиран по конкретно поле (Field) (напр. по агрегатната дименсия), за което индивидуално да зададете как да се сформира (Summary Type - по сума, минимум, максимум, средно аритметично и т.н.).
Например, елемент „Обект“ е сортиран по поле „Стойност с ДДС“, използвайки сума по тази колона - .
Свойството SortOrder определя в коя посока да се сортират данните във възходяща (soAscending) или низходяща (soDescending) -
Логично е това свойство да се използва за дименсии, които участват като редове или колони, а не като агрегати.
Друго интересно своство е TopValueCount, с което може да зададете, вместо всички стойности на дименсията, да се показват нейните „Топ „n“ стойности“.
Например, при брой = 3, след сортировка и т.н, ще се заредят само три реда стойности -
В случай, че желаете да виждате остатъка (на всички останали стойности), спрямо тотала, трябва за следващото свойство TopValueShowOthers да зададете „True“ - .
Според естеството на даден анализ е възможно да се наложи да групирате по конкретна дименсия (напр.„Дата“). За целта трябва да използвате свойството GroupInterval -
Може да групирате по ден (от месец, от седмица, от година), седмица, месец, година, азбучно, цифрово (интервала на групиране е през 10 - характерно напр. за количество) и т.н. Ако се налaга някакво произволно групиране (намеса от програмист) се посочва „giCustom“.
При избор на цифрово групиране, с помощта на свойството GroupIntervalRange определяте какъв да е интервала на групиране - стандартно е заложено през 10, но може да зададете произволен.
Основни свойства Анализ, Източник на данни, Диаграма
Създаване на дименсии по формула от други дименсии
Експертни настройки - въведение