Инструменти за потребители

Инструменти за сайта


sluzebni:konfiguracia_na_programata

Конфигурация на програмата

Служебни > Конфигурация на програмата

В Конфигурация на програмата се задават основните настройки на SelMatic Plus.
Конфигурацията се състои от няколко секции, всяка от които съдържа определени специфични настройки. Някои от тези настройки се използват в комбинация с определени групови политики. Други, за да влязат в сила, налагат рестартирането на програмата.

Общи настройки

Първоначално се визуализират „Общите настройки“, които представляват опции, отнасящи се за стартиране на програмата, продажби, доставки, контрагенти и други.

При стартиране на програмата може да изберете:
- да Ви подсеща за въвеждането на валутен курс
- да показва логото на програмата в горния десен ъгъл на всеки прозорец и главния панел
- дали да може или не системата да бъде стартирана повече от веднъж (използва се при наличие на интерфейси към други програми)

При избор на контрагент:
- показвай и търси по пълно име (наименованието на контрагента)
- показвай и търси по кратко име - с избора на тази опция в номенклатура Контрагенти се визуализира поле „Кратко име“, в което може да впишете произволно съкратено име на Вашия контргент и след това навсякъде в програмата, вместо по наименование, намирате и избирате търсения контрагент по това кратко име.
- с маркиране на съответната отметка, може да зададете, дали да се показват контрагентите без група или не.

Относно продажбите може да зададете, дали задължително да се фактурират всички продажби, дали да се помнят последния съставител на фактура, за да се зарежда автоматично при следващо фактуриране и вида на последната издадена фактура.

Относно доставките може да забраните дадена позиция да се доставя с повече от един документ, както и зададете опцията при „разбиване“ на позиция, нейните потребителски полета да се копират в потр.полета на новата позиция.

Подразбиращ се ДДС % - от номенклатурата на видовете ДДС проценти избирате подразбиращия се ДДС% за всички документи.

Бр.седмици за анализ склад - задавате броя седмици, на база на които в справка Анализ склад се пресмятат данните, относно средната консумация на позициите в седмици и прогнозния период (в седмици), докога би стигнало наличното количество.

Срок на валидност оферти - задавате броя дни, на база на които спрямо датата на Заявка (Оферта) за Продажба се пресмята датата, до която да е валидна тази заявка (оферта).

Мин.интервал между кочаните - тук задавате колко може да е минималния интервал между горната граница на един кочан и долната на следващ кочан с документи.
Например:При интервал 1000, ако кочан е с номерация от 0000000001 до 0000000100, то следващия кочан трябва да започва от 0000001001.

Колони само за четене - установява колона „Име на позиция“ да е само за четене, т.е. да не може да се пише в съответното поле.

Бази данни с тези настройки определяте името на базата данни(какво да пише като име, най-отгоре в главния панел - напр. Селматик ЕООД) и в какъв цвят да е фона на прозорците и програмата, като цяло.

Други - тук може да изберете, дали:
- автоматично да се сменя работната дата в полунощ.
- автоматично да се изчисляват средните доставни цени.
- да се различават малки и големи букви в серийни номера - автоматично включва отметката за различаване на малки и големи букви във филтрите за сериен номер в справкaтa по серийни номера.
- да се използва средна доставна цена с разходи - с избор на опцията навсякъде в програмата, където се използват средно доставни цени се взимат средните доставни цени с разходи. Самата средна доставна цена с разходи се формира, след като в доставка въведете разход за единица количество (колоната се визуализира с редакция на колоните), който в изчисленията се добавя към доставната цена.
- да се изчислява обемът и масата на база голяма опаковка - с избор на опцията в документите за цялата фирма се калкулират обемът и масата на базата на голямата опаковка (напр. кашон).

Подразбиращи се кодове

Подразбиращите се кодове са зададени с инсталацията на програмата и ако смятате да ги редактирате, трябва да подходите много внимателно.

Първите подразбиращите се кодове са относно видовете приходи/разходи на касата, използвани по подразбиране при плащане на документи и видовете даване/вземане на заеми при плащане в касата.

Следват подразбиращи се настройки при създаване на контрагент - зададени са подразбиращите се ценова листа и вид цена при продажба, респективно доставка, които се попълват автоматично в съответната номенклатура при създаване на нов клиент или доставчик.

Подразбиращата се държава е България - BG Bulgaria.
Срокът на плащане в дни е 20дни, като винаги може да го промените, според Вашата фирмена политика.

Имате възможност да зададете и подразбиращ се кредитен лимит в определена валута, които да се попълват автоматично в съответните полета в номенклатура Контрагенти при създаване на нов Контрагент.

В Разни се намират подразбиращи се настройки, относно типа приход/разход отразяващ: нощувка при генериране на пътен лист; начално салдо на каса, ДДС суми.
Така също подразбиращите се кодове за клиент Население и контрагент Собственик, типа на вътрешната складова операция при изравняване на ревизии.
Тук са зададени и базовата валута, към която се въвеждат валутните курсове, подразбиращата се валута и подразбиращия се начин на плащане в касата.

С излизане на версия 2012.1/20.02.2012 полетата за „Базова“ и „Основна валута“ стават задължителни, с цел избягване на проблеми при изчисляването на средните доставни цени и коректното опериране с документите.

Информация за фирмата

В тази секция се поместват данните на фирмата по данъчна регистрация, които се използват при фактуриране и издаване/разпечатване на официални документи.

Попълват се наименованието на организацията, идентификационен номер (ако е необходимо и ДДС номер), данъчен адрес (адрес и град), материално отговорно лице, банкови сметки на фирмата, телефони. Може да се впише допълнителна информация и да се определи „подразбиращо се място на сделката“.

С излизане на релийз 2012.7, за да се даде възможност данните на фирмата собственик да се печатат и на друг език са създадени допълнителни полета за това. Имате възможност да въвеждате информация на произволен чужд език за „Наименование на фирмата“, „МОЛ“, „Град“ и „Адрес“.

За напреднали

Ползването на тази страница трябва да става много внимателно.

Важно:

Използвайте функциите, изнесени на бутони в Служебни, само ако бъдете изрично инструктирани от Вашия системен администратор.

- с избора на този бутон се изтриват направените настройки на редакция на колоните и се зареждат подразбиращите се състояния.

- с избора на бутона се отваря регистрационната форма на SelMatic Plus, в която се зареждат регистриращите (дерегистриращите) активационни ключове.

След като изберете бутон Искане за ключ се отваря следния прозорец, в който маркирате отметката на модула, за който желаете регистрационен ключ. Може да запаметите ключовете във файл или да ги копирате в клипборда.

След като получите регистрационните ключове, отваряте регистрационната форма по начина описан по-горе и избирате бутон Зареди ключове (отново от файл или от клипборд), с което те се попълват в празното поле. С бутон Регистрирай регистрирате съответните модули.

- с избора на бутона се активира функцията за промяна на точността

Важно:

Задължително се запознайте подробно с инструкциите за промяната на точността ако ви се налага да използвате тази функция.

След потвърждаване се отваря прозореца за задаване на желаната точност - .

- ако сте изтривали редове от номенклатури и/или документи, за да се преподреди съответната номерация до последния съществуващ запис се използва бутон Установяване на генератори.

- с избора на бутона се активира функцията за преизчисляване на средните доставни цени на всички позиции.

Преизчисляване на средните доставни цени може да извършите и директно с избор на меню Служебни > Преизчисляване на средни доставни цени.

- с избора на този бутон се отваря диалог за избор на файл, в който е написана къстъмизация и после програмата поставя съдържанието на този файл в базата данни, на мястото за което е предназначен. Практически се използва, ако се наложи да се прави например някаква номенклатура за клиента или дадена процедура.

Освен изброените бутони, в „За напреднали“ може да зададете и имената на потребителските полета на позициите и контрагентите, в зависимост от Вашата специфика на работа.

С излизане на версия 2010.6/2010.12.23 за смяна на наименованията са изнесени и трите полета за размери Х, У и Z на позициите.

След задаване на съответните им наименования, промяната се отразява навсякъде в програмата - в номенклатурата на позициите и в Протокола за промяна на позиции (както и в съответната групова политика), в документи Доставка и Взимане на консигнация, в справки Ценова листа към дата, Ценова листа по колони и Сравнение на наличности по обекти, в информация за позицията (снимки и файлове).

От тази страница се задава и стъпката на генератора на номерата на позициите (Напр. стъпка 1 - 1,2,3 и т.н., стъпка 2 - 1,3,5 и т.н.)

В най-долното поле се попълва адреса, чрез който се извършва он лайн проверката на валидността на ДДС номера на вписаните контрагенти.

С излизане на релийз 2011.10 са добавени три полета за Експорт, в които да се записват данни при работа с интерфейси към външни системи. В Конфигурация на програмата имате възможност да зададете имената на тези полета. Самите те се визуализират в информационния панел на документите.

Периферни устройства

В Периферни устройства се задават настройките на фискален принтер/касов апарат и/или електронна везна.

Важно:

Необходимо е да имате административни права на текущата машина, за да можете да правите промени в тази конфигурация. Промените ще станат активни, след като рестартирате програмата.

Фискален принтер/Касов апарат

От падащо меню избирате от списъка ДРАЙВЕРА за вашето фискално устройство - .

С избора му се активират бутони Настройки и Тест.

С Тест проверявате, дали компютърът разпознава фискалния принтер (касовия апарат)

Програмата Ви дава възможност да направите няколко различни теста:

Най-точен (прецизен) е теста за отпечатване на продажба за 1бр. артикул „Тест“ на стойност 0.01.

Според избрания модел на фиск.принтер/касов апарат, с избора на бутон Настройки се отваря съответния прозорец със специфичните настройки за избрания модел.
Примери: Casyst ECRSrv и Datecs FP_WIN

Като следваща стъпка посочвате към кой „Ком порт“ е включен фиск.принтер/касовия апарат и каква е скоростта - .

Задавате и номер на оператора и с каква парола, ще се управлява принтера/апарата.

С отметки маркирате какво желаете да се отпечатва - номер на документа, номер на фактура, номер на позицията, количество, номер на ценова листа, кода на вида цена.

За да се избегнат разлики от закръглението, породени от факта, че фискалните устройства закръглят единичната цена и стойността на реда до втория знак, а SelMatic Plus пресмята винаги всичко без закръгляне, може да маркирате отметката „Печат през коментар“.
Когато тази опция е включена, програмата не използва стандартната функция за продажба на фискалното устройство. Вместо това се „рисува“ по касовата бележка, чрез функцията за печат на коментар, за да излизат като текст отделните редове на продажбата, без реално да се продава нищо. При плащане на фискалния бон, програмата автоматично прави реална продажба равна на сумата от „продадените“ преди това редове. Така в крайна сметка фискалната бележка е на вярната крайна стойност и се избягва въпросното разминаване.

Важно:

1. Някои касови апарати НЯМАТ функция „Коментар“, поради което тази нова функционалност може да не работи. Това означава, че дори програмата да е конфигурирана да отпечатва всички редове на продажбата, липсата на функция „коментар“ ще доведе, до това, че ще се отпечата само един ред - на тотала.
2. Драйверите за DatecsFPrintWin, CasystECRServer и ISL не се влияят от тази опция, защото те работят именно чрез продажби „през коментара“, т.е. при тях опцията е винаги включена, без значение конфигурацията на програмата.

С излизане на релийз 2012.7 са създадени четири нови типа каси, за да се даде възможност за печат на всички плащания чрез фискалните устройства („Платежен чек (ваучер)“, „Интернет разплащане“, „Лизинг с касова бележка“, „Банкова сметка с касова бележка“).

Във връзка с промените са преработени всички налични драйвери на фискални устройства. За целта се дава възможност за всеки тип плащане на фискалното устройство да се конфигурира, кой тип от новите видове каси да се разпечатва на касовия бон.

Това какъв тип плащане ще излиза на касовите бележки зависи и от възможностите на съответния касов апарат. Повечето поддържат четирите стандартни типа плащания - в брой, с карта, чек и дебит. Други имат допълнително още четири, които могат да се препрограмират с произволен текст от сервизен техник.

С излизане на релийз 2014.11 списъкът с драйвери за фискален принтер е обогатен, като е добавен драйвер за поддръжка на македонски фискален принтер SYNERGY PF550.

Също така е добавен нов метод за тестване на касовите апарати - отпечатване на бележка за 1.00 с надпис на латиница „Testing…“ - в Македония вече няма суми по-малки от 1 денар и това е минималния валиден тест при тях.

Електронна везна

В случаите, когато Ви се налага да работите с електронна везна, първоначално също трябва да посочите нейния модел, подобно на касовите апарати -

Отново с избор на везната се активират бутони Настройки и Тест.

Примери настройки: DCSGK, BIMKO и DATECS

За финал посочвате към кой „Ком порт“ е включена везната и на каква скорост ще работи.

В случай, че посочите везна, в клетката за количество на артикулите в документите се визуализира допълнително бутонче , с избора на което автоматично се зарежда теглото на артикула - . Ако изберете артикул, за чиято мярка не е дефиниран коефициент за превръщане в килограм, излиза предупредително съобщение:

През м.05.2011 са направени корекции с цел избягване загубата на номера на фискални бонове - не може да се започват нови документи, преди да е завършил печата на касовата бележка на текущия документ.

С излизане на релийз 2012.7 списъкът с драйвери за електронни везни е обогатен, като е добавен драйвер за поддръжка на везна модел BIZERBA „ECO ASIA“.

Ценообразуване

В този таб задавате базовите доставни и продажни цени, които участват в модул Ценообразуване.

За базова доставна цена може да използвате средната доставна цена или зададена ценова листа.

Съвет:

- За базова доставна цена задавате предварително създадената ценова листа - Доставна листа с вид цена Доставна.
Според спецификата на работа може да зададете като базова цена, средната доставна цена.

- За базова продажна цена задавате предварително създадената ценова листа - Главна ценова листа с вид цена Основна цена.
Препоръчително е тук избраната ценова листа със съответния вид цена, да съдържат най-високите цени на фирмата, т.е. цената на дребно.

С излизане на версия 2013.10.15 е добавена нова настройка в таб „Ценообразуване“ в конфигурацията на програмата „Непристигналите доставки не влияят на средно доставни цени“ в таб „Ценообразуване“. Това позволява ако е въведена доставка, средните доставни цени на стоките да останат непроменени до „пристигане“ на стоката. Датата, към която се изменят средните доставни цени винаги е датата на доставката.

Снимки и допълнителна информация

В Снимки и допълнителна информация се задават поддиректориите, в които да се съхраняват прикачените файлове и снимки към номенклатури и документи.

Всички полета са попълнени с инсталацията на програмата.
Ако желаете може да промените пътя на директорията, в която се съхраняват прикачените файлове и снимки, да води към друга папка на Вашия компютър.
Под нея са разположени наименованията на директориите за отделните номенклатури и видовете документи.

Промяна от м.08.2010

Премахната е проверката за обща директория, в която да се съхраняват прикачените снимки и файлове.
Възможно е да съхраняватe на различни места снимките и файловете на отделните номенклатури. За целта, записвате съответната директория, директно в полето за име на папката.

С излизане на версия 2010.6/2010.12.23 е направена корекция за настройка на отделни директории и за файловете към документите, подобно на директориите за различните номенклатури, когато липсва главна директория.

Важно:

В случай, че имате записана и главна директория и самостоятелни директории за номенклатури и/или документи, водеща е главната директория.
С излизане на версия 2011.1/2011.3.30 е променена схемата за достъп до отделните директории: ако има зададени едновременно и главна директория и самостоятелни директории, то главната се взима под внимание, тогава и само тогава, когато директорията, описана за даден документ не започва с „\\“ или „X:\“( т.е. втория и третия символ са точно „:\“)

С излизане на версия 2011.1/2011.3.30 са добавени полета за вписване на отделни директории и за документите Ревизия, Събитие, Бюджет, Преоценка, Протокол за промяна на позиции и Протокол за промяна на хипермаркет кодове.

Бонус точки

В тази секция програмата се конфигурира за работа с бонус точки.

На базата на бонус точки може след всяка продажба на клиента да се трупат точки по определена схема. Тези точки имат определена стойност, която може да се използва за отстъпка при следващите продажби. Отстъпката се начислява като се продава позиция с отрицателна стойност. Тази позиция се задава като „Позиция за бонус точки“.

Натрупването на точките става едва след приключване на документа.

За да може да се начисляват точки на клиент, той трябва да не е включен в група контрагенти.

Възможни са два начина за трупане на точки – спрямо тотала на документа или на база сумата от точките по редовете от продажбата.

- Опцията „Бонус точки равни на тотала на документа“ позволява да се начисляват бонус точки в продажбите, като броят им зависи от тотала на документа. В продажбата от меню „Допълнителни“ избирате „Бонус точки“. Появява се форма, от която могат да се начислят точки в документа.

- Опцията „Бонус точки равни на сумата от точките по редове от продажбата“ позволява да се начисляват бонус точки за всеки ред на продажбата. За тази цел се използват промоции. За да се избегнат злоупотреби не е позволено броя на точките да се пишат директно в реда.

След като изберете как ще се калкулират бонус точките, посочвате стойността на една бонус точка и валутата на бонуса.

Имате възможност и да печатате бонус точките върху издаваните касови бележки.

Вие определяте, колко от натрупаните точки до определен брой дни, преди продажбата, да използвате.

Бонус точките за всеки един контрагент, може да проследявате от Справка контрагенти точки.

sluzebni/konfiguracia_na_programata.txt · Последна промяна: 2018/01/11 15:33 от 127.0.0.1